Ana Sayfa Gündem Siyasi partilerin il başkanları kurtuluş günü mesajı yayınladı

Siyasi partilerin il başkanları kurtuluş günü mesajı yayınladı

Siyasi partilerin Adana il başkanları, 5 Ocak Adana'nın kurtuluşunun 92. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2014 Cumartesi 13:58
Siyasi partilerin il başkanları kurtuluş günü mesajı yayınladı

AK Parti İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, 5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Adanalının bundan 92 yıl önce, 5 Ocak 1922 tarihinde içinden çıkan yiğit evlatları ile tarihe not düştüğünü söyledi.

Adanalının; Doğan Beyler, Sinan Paşalar, Tufan Beyler, İbo Osmanlar, Kara Fatmalar ve daha birçok unutulmaz isimleriyle görevini fazlasıyla yapıp tarih yazdığını belirten Ziyaeddin Yağcı, bu başarıda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Bende bu vekayiin (kurtuluş mücadelesinin) ilk hissi teşebbüsü, bu güzel memlekette, Adana’da vücut bulmuştur’ cümlesinin etkisinin büyük olduğunu kaydetti.

Ziyaeddin Yağcı mesajına şöyle devam etti, ”5 Ocak 1922 günü Adanalının bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya kanıtladığı ve Kurtuluş Savaşı destanında üzerine düşen görevi en iyi örnekleriyle yerine getirdiği gündür. Geçmişini bilmeyen milletler geleceklerine asla yön veremezler, dolayısıyla Kurtuluş Savaşı yılları bizim aynı zamanda gururla andığımız, göğsümüzü kabarttığımız ve ecdadımızı hayırla yâd ettiğimiz yıllardır. Bu nedenle, bugün sahip olduğumuz Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin kıymetini bilmeliyiz. Elde ettiğimiz tüm kazanımları daha çağdaş ve müreffeh, insan hak ve özgürlüklerinin alabildiğince yaşandığı bir Türkiye için harcamalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, kutsal vatan topraklarımızın her bir karışı için şahadet şerbetini içmiş tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve dualarla yâd ederken, Allah'tan, bize bir daha kurtuluş günleri yaşatmamasını diler, Adanalı hemşerilerimin 5 Ocak Kurtuluş Bayramını tebrik eder selam, sevgi ve saygılar sunarım.”

 

-CHP İL BAŞKANI SÜMER-

 

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Orhan Sümer 5 Ocak Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Adana'nın Kurtuluş Savaşı için farklı bir anlam yüklü olduğunu belirten Sümer, "Kentimiz, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı bir değere sahiptir" dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı kurtuluş meşalesi ile tüm yurtta ölümüne bir mücadele başladığını hatırlatan CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, "Bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi anlamı taşıyan dayanışma ulusumuzun esaret altında olamayacağını kanıtlamıştır. Bugün, içeride ve dışarıda ulus üzerinde oynanmaya çalışılan oyunlara geçit verilmemelidir" diye konuştu.

Kurtuluş ve kuruluş mücadelesi veren Türk milletinin büyük bir gururla ve onurla anılması, kararlı yaşamlarının örnek alınması gereğini vurgulayan Sümer, "İçerisinde bulunduğumuz olumsuz koşulları bilerek, ileriye yönelik umutlarımızı yitirmeden, kendimize ve halkımıza olan güvenimize inanarak Laik Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatmak en büyük görevimiz olmalıdır. Bugünkü durumumuz Ulusal kurtuluş savaşını verdiğimiz günlerden daha kötü değildir. Aydınlık gelecek, çağdaş yaşam Türkiye'nin olmalıdır" dedi.

 

-MHP İL BAŞKANI İZGİOĞLU-

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Mustafa İzgioğlu, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde yayınladığı mesajda, “Dün zillete boyun eğmeyen bu milletin evlatları, bugün de yürütülen ihanete gerekli cevabı verebilecek kabiliyet ve güçtedir” dedi.

BU GÜÇ BİZDE VAR

İzgioğlu, mesajında “92 yıl önce Adanalılar; en zor şartlarda, yokluk ve darlık içindeki hallerde bile bu milletin fertlerinin neleri başarabileceğini göstermiştir. Dün harici düşmanların, dahildeki işbirlikçi hainlerin oyunlarını, tuzaklarını bozan Adanalılar, bugün de aynı bilinç içinde birlik ve beraberliklerini korumaya, kardeşliklerini yaşatmaya azmetmişlerdir. Dün zillete boyun eğmeyen bu milletin evlatları, bugün de yürütülen ihanete gerekli cevabı verebilecek kabiliyet ve güçtedir” diye konuştu.

BİRLİK BERABERLİK VURGUSU

Başkan İzgioğlu “Dün ülkemiz için var olan tehlike ve düşmanlıklar bugün de değişik şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bu millet bunu biliyor ve görüyor. Hiç kimse aziz milletimizin sabrını da korkaklık sanmasın. Bu vesile ile ifade ederim ki, küskünlükleri, kırgınlıkları bir tarafa bırakarak birbirimize daha çok sarılma zamanıdır. Birbirimizi daha çok sevmek, daha çok saymak, barış ve hoşgörü içinde dayanışma kültürümüzü geliştirerek, onurlu geleceğimize emin adımlarla yürümek, hatta koşmak zorundayız” ifadesini kullandı.

RAHMETLE ANIYORUZ

MHP Adana İl Başkanı Mustafa İzgioğlu mesajını şöyle bitirdi:

“Bu duygu ve düşüncelerle başta Milli Mücadele Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Adana’da tarih yazan Kara Fatma, İbo Osman, Sinanpaşa, Şeyh Cemil Nardalı, Gani Girici, Gizik Duran, Ahmet Remzi Yüreğir ve daha nice kahramanları rahmetle, minnetle anıyor, onların bizlere bıraktığı emaneti sonsuza dek koruyacağımıza söz veriyor, bütün Adanalı hemşehrilerimin  Kurtuluş Bayramını kutluyor, mutluluk ve esenlikler diliyor, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”


-DP İL BAŞKANI KÖYLÜ-

 

Demokrat Parti (DP) Adana İl Başkanı Fatih Köylü, Adana'nın düşman işgalinin kurtuluşunun 92'ıncı yılında kahramanlarımızı minnetle andığımızı söyledi.

 

Adana'nın vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşunda ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda önemli ve ayrı bir yeri olduğunu belirten Fatih Köylü, "Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 'Bende Kurtuluş Savaşı’nın ilk duygusal girişimi bu memlekette, bu güzel Adana'da ortaya çıkmıştır.' diyerek Adana'nın kurtuluş mücadelesinde bir dönüm noktası olduğunu dosta düşmana ilan etmiştir" dedi.

 

Bağımsızlığın kolay elde edilmediğini ve büyük bedeller ödenerek kazanıldığını vurgulayan Fatih Köylü, daha sonra şunları söyledi:"

 

Bundan tam 92 yıl önce al bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez vatan evlatlarının ortaya koyduğu , kutsal mücadele sonucu bugün bu kahramanların torunları olan bizler, rahat ve huzurluyuz. Şanlı tarihimizde buna benzer nice zaferler kazanmış ve yaşanan sıkıntıları büyük bir mücadele örneği göstererek atlatmasını bilmiş, büyük Türk Milletinin çocukları olarak Milli Mücadele ve Kurtuluş Hareketini büyük bir gururla anmaktayız. Bugün Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşu’nun 92. yıldönümünde bu topraklar için fedakarlık gösteren Tekelioğlu Sinan, Kara Afat, Selahattin Adil, Manisalı Ali, Osman Çamurdan, İbo Osman, Hacı Ağa, Şehit Ökkeşoğlu Efe, Emin Ağa, Kılavuz Hatice, Tayyar Rahime, Kara Fatma (Adile Onbaşı) gibi daha nice kahramanları rahmetle ve minnetle anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum. "

 

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92’ıncı yılında ekonomik çöküntü ve işsizliğin pençesinde kıvrandığını, Türkiye'nin ise siyasi iktidarın uygulamalarıyla ekonomik ve siyasi açıdan zor günler yaşadığını kaydeden Fatih Köylü, "Ülkemizde maalesef kardeşlik duyguları zayıflatıldı, etnik ve dinsel ayrışmalara çanak tutuldu. Çok daha büyük belalardan kurtulmayı başaran halkımız günümüzde de ekonomik ve siyasi açıdan yeni bir kurtuluş mücadelesi vermektedir. Atatürk'e düşman işgalinden kurtuluşunun ilk kıvılcımını yakan Adana'nın, 92 yıl sonra yeniden zor günler yaşayan Türkiye'nin ekonomik ve siyasi açıdan vereceği kurtuluş hareketinin de öncüsü olacaktır" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hasat geldi ama hala fiyat yok

Hasat geldi ama hala fiyat yok

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık