Ana Sayfa Gündem Şoförler araçlarını yenilememekte kararlı

Şoförler araçlarını yenilememekte kararlı

Esnaf, firmalardan gereksiz yaptıkları zammı geri çekmelerini ve ÖTV’nin eksiksiz uygulanmasını bekliyor.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2016 Pazartesi 11:57
Şoförler araçlarını yenilememekte kararlı

Hükümetin,  ticari araçların yenilenmesi için ÖTV teşviki getirmesine karşın şoför esnafı, firmaların döviz kurlarının artmasının da etkisiyle iki ayda otomobil fiyatlarına yüzde 15-20 oranında zam yapmaları, maliyenin ÖTV teşviğini yüzde 9 yerine yüzde 4 olarak uygulaması nedeniyle araçlarını yenilemeye yanaşmıyor. Şoför, esnafı bu belirsizliklerin ortadan kalkması için beklemeye geçti.

Adana ESOB ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, ‘’Şoför esnafı firmalardan gereksiz yere yaptıkları zammı geri çekmelerini maliyeden de  teşvik oranını yüzde 9 olarak uygulamasını bekliyor. Ayrıca, esnafın satışa çıkarttığı mevcut araçlarına alıcılar da oldukça düşük fiyatlar veriyor. Araç firmaları gereksiz yere yaptıkları zammı geri çekmemeleri halinde araçlarımızı şimdilik yenilemeyeceğiz. Bu yapılan fırsatçılıktır. ÖTV’ninde yüzde 9 olarak uygulanması için Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı ile görüşmeler yaptık’’ dedi.

 ‘’Ticari araçların ÖTV'siz değiştirilmesi esnafımıza hükümetimiz tarafından tanınmış çok önemli bir düzenleme’’ diyen Sözütek,  ‘’Esnaf bu haktan bir defaya mahsus yararlanabiliyor. Teşvik süresi 2019’un haziran ayında bitiyor. Bundan dolayı fazla acele etmeye gerek yok. Bizim isteğimiz bu sürenin 2021 yılına kadar uzatılması’’ diye konuştu.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir’in ilçelere ve merkeze yatırımları sürüyor

Büyükşehir’in ilçelere ve merkeze yatırımları sürüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık