Ana Sayfa Gündem Şok dalgası Adana’yı da vurdu!

Şok dalgası Adana’yı da vurdu!

Yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul gibi büyükşehir belediye meclislerinde üyelerin çoğunluğu AKP'den seçilirken belediye başkanlıklarını CHP'nin alması üzerine hükümetten belediye başkanlarının elini kolunu bağlamak için karşı hamleler gelmeye başladı.

Giriş Tarihi: 27 Haziran 2019 Perşembe 14:37
Şok dalgası Adana’yı da vurdu!

Yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul gibi büyükşehir belediye meclislerinde üyelerin çoğunluğu AKP'den seçilirken belediye başkanlıklarını CHP'nin alması üzerine hükümetten belediye başkanlarının elini kolunu bağlamak için karşı hamleler gelmeye başladı.

KARALAR’A ADIM ATTIRACAKLAR MI?

Cumhuriyet’ten Miyase İlknur’un haberine göre; Ticaret Bakanlığı'nın mayıs ayında yayımladığı genelge ile artık belediye iştiraklerine yönetici atama yetkisi belediye başkanlarından alınarak belediye meclisine verildi. Bu karar ile Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Altın Koza, Beldetaş, İmar A.Ş gibi iştirakler başta olmak üzere diğer hissedar olunan şirketlerdeki belediye temsilcilerinin ataması da böylelikle meclisten oylanarak geçecek. Adana Büyükşehir Belediyesi’nde de Millet İttifakı’nın meclis üyesi sayısı Cumhur İttifakı’ndan az olduğu üzere Zeydan Karalar’ın da böylelikle eli ve kolu bağlanmış olacak.

TİCARET SİCİL ONAYLAMADI!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü belediye şirketlerinin yapısı ve belediye meclislerinin görevlerine ilişkin uzun bir hukuki mütalaanın ardından belediye şirketlerinde atama yetkisinin belediye meclisinde olduğuna dair görüş bildirdi. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan gelen “Belediye şirketlerine yönetici atama yetkisi belediye meclisindedir” şeklindeki mütaalayı tüm ticaret sicili müdürlüklerine gönderdi. Yetki darbesi anlamına gelen iki bakanlığın yazışmalarının ve Ticaret Sicili Müdürlüklerine yazının gönderilmesinin ardından ilk yetki gaspı da Ankara'da yaşandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Halk Ekmek Yönetim Kurulu'na atadığı isimler, bu genelgeye dayanarak Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından onaylanmadı.

ELLERİ KOLLARI BAĞLI

Sonuç olarak, belediye başkanlığı seçimini kazanan başkanının, mecliste çoğunluğu yoksa elleri, kolları ve ayakları bağlanmak istenmektedir. Hukuki dayanağı olmayan bu yazıyı ticaret sicil memurluklarının dikkate almaması gerekir. Eğer, sicil memurlukları bu talimata uygun olarak belediye şirketlerinin genel kurullarını tescil etmezlerse, buna karşı, ticaret mahkemelerinde tescil davası açılması kaçınılmaz olur. Maalesef bu konu siyasette de bir başka gerilim noktası olacaktır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sümer, mobilyacıların sesi oldu

Sümer, mobilyacıların sesi oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık