Ana Sayfa Spor "Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi" Adana'da başladı

"Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi" Adana'da başladı

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu tarafından 10-12 yaş grubu öğrencilerine yönelik “Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi”ni Adana’da gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 21 Ocak 2014 Salı 18:09

Vali Yardımcısı Halis Arslan, Seyhan İlçe Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, geçmiş yıllarda projeyi Bursa Vali Yardımcısı iken izlediğini ve çok yararlandığını, buna yakın bir çalışmayı da Adana’da 5 yıldır  dar gelirli aile çocuklarına “Sevgiye Uzanan Eller” adıyla uyguladıklarını söyledi.

Sporun çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini yakından bildiğini ifade eden Arslan, şöyle devam etti:

“Öncelikle Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne Adana’da böyle anlamlı projeyi uyguladıkları için teşekkür ederim.  Spor alkole ve uyuşturucuya  karşı en büyük pan zehiridir. Spor insanları bedenen ve ruhen rahatlatır. Ayrıca yaşamın renkli geçmesini sağlar. Yarının geleceği çocukların spor yapmaları için her türlü olanaklar sunuluyor. TMOK’un projesi sayesinde yeni Fatih Terim’ler, İsmail Akçay’lar, Ahmet Ayık’lar ve Gazanfer Bilge’ler çıkacaktır.  Bu gibi projeler Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, yerel yöneticiler en önemlisi veliler, aileler ile gönüllüler tarafından desteklenmelidir.”

Milli Eğitim İl Müdürü Mehmet Ali Selamet, projeyi tarlaya atılan tohuma benzeterek, gelecekte bunun meyvelerinin alınacağını belirterek, hizmeti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

-PORSUN: “HEDEF 5 BİN OKUL, 1 MİLYON ÖĞRENCİ”-

Etkinlikte konuşan TMOK Genel Sekreter Yardımcısı aynı zamanda Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Bilal Porsun, projenin bilim insanları tarafından hazırlandığını, hedeflerinin öğrencilerin küçük yaşlarda olimpizm, fair-play, spor ile çevre bilinci ve kültürü aşılamak olduğunu kaydetti.

Proje’nin dünyada tek olduğunu, bu nedenle Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından desteklendiğinin altını çizen Porsun, konuşmasında şunlara yer verdi:

“Hedefimiz projeyi 81 ile hatta ilçelere taşımaktır. 8 yıldır 4 bin 200 okuldan 900 bin öğrenciye ulaştık. Adana’ya ilk kez geliyoruz ve burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Çünkü Adana’da iyi potansiyel olduğu gibi çalışkan, heyecanlı, bilgili ve donanımlı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi var.  Olimpiyat almak için sadece elit sporcu ve tesis yeterli değil. Spor bilinci ve kültürü olan seyirci de gerekir. Bu projede amacımız, öğrencilere küçük yaşlarda bu eğitimi vermektir. Projeyi izleyen öğrenciler bir spor branşı seçecekler, ayrıca iyi bir spor izleyicisi olacaklar.”

Porsun, 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Japonya’nın projeye talip olduğunu, TMOK’un bu konuda dileyen tüm ülkelere “oli” projesini vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

-ÖĞRENCİLER MASKOT “OLİ”YE HAYRAN KALDI-

Akademisyenler, çocuk psikologları, komisyon üyeleri işbirliği ile titiz bir çalışmanın ürünü olan projeyi, profesyonel sunucusu Sibel Yazgan Tel ve sevilen maskotu ‘Oli’ ile 45 dakika süren sunumla gerçekleştirdi.

Konuşmalardan sonra, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, TMOK Genel Sekereter Yardımcısı Bilal Porsun ile Proje Sunucusu Sibel Yazgan Tel’e plaket verdi. TMOK yöneticileri Bilal Porsun ile Oktar Tertemiz de katkılarından dolayı Vali Yardımcısı Halis Arslan, Milli Eğitim İl Müdürü Mehmet Ali Selamet, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hamit Şentürk, Gençlik Hizmetleri ve Spor Şube Müdürü Kazım Tekin, Gençlik Hizmetleri Okul Sporları Birim Sorumlusu Nida Kaya, Gençlik Hizmetleri Spor Servisi Şefi Hanifi Altun’a plaket ve teşekkür belgesi verdiler.

Etkinliğe, İlköğretim Okulu  öğrencilerinin yanı sıra, Gençlik Hizmetleri ve Şube Müdürleri Cemal Demirağ, Mahmut Kır, Murat Adıgüzel, Halit Yılmazel ve Murat Adıgüzel ile Okul Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Kamil Dikici, Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pervin Bilir, öğretim görevlileri Tolga Çelik ve Harun Tosun ile BESYO öğrencileri katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Galibiyetle veda etti

Galibiyetle veda etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık