Ana Sayfa Spor Sporcu, Hakem, Gazeteci, Seyhanspor Başkanı Yereşen anıldı

Sporcu, Hakem, Gazeteci, Seyhanspor Başkanı Yereşen anıldı

Merhum Gazeteci Osman Yereşen, vefatının 6. yılında Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde (ÇGC) düzenlenen törenle anıldı.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2014 Cuma 16:10
Sporcu, Hakem, Gazeteci, Seyhanspor Başkanı Yereşen anıldı

ÇGC’nde düzenlenen anma törenine Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Yönetim Kurulu üyeleri, Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, eski futbolcu ve uluslararası hakem, spor yorumcusu Erman Toroğlu, Telegol programı yapımcısı Serhat Ulueren, TSYD Adana Şube Başkanı Adnan Poyraz, Anadolu Spor Gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Şube Başkanı Basri Baş, Yereşen’in torunu Reha Yereşen, gazeteciler ve Seyhansporlu futbolcular katıldı.

ÇGC Başkanı Esendemir, anma etkinliğinde, Yereşen’in Adana basınına ve Türk spor hayatına yaptığı katkıların unutulamayacağını belirterek, ‘’Yereşen, Adana’da hem basına hemde spor hayatına büyük emeği geçen bir ağabeyimizdi. Kendisini hiçbir zaman unutmayacağız. Hatırılarını yaşatmaya özen göstereceğiz’’ dedi.

Esendemir daha sonra şöyle konuştu:

, “Osman Yereşen gazeteciliğinin yanısıra sporun her branşında da önemli hizmetlerde bulundu. Cemiyetimizin kurucu üyeleri arasında yeraldı. Mesleki birikimini genç kuşaklara aktarmaktan kaçınmazdı. 1940 yılında Yeni Adana Gazetesi’nde başlayan ve bir dizi gazetede devam eden basın hayatının yanısıra, spor camiasında da kendini kabul ettiren Osman Yereşen, bir devrin en önemli futbol hakemleri arasında da sivrildi.

Hoş sohbet, espritüel, nüktedan ve bir o kadar da Galatasaray tutkunuydu. Takım galip geldiğinde büyük bir mutluluk duyar ve rakip takım taraftarlarını kızdırırdı. Galatasaray yenildiğinde ise kendisini kızdıran personeli gelir şikayet ederdi. Kıvrak zekası, geçmişe yönelik bilgi hafızası ile hepimizi şaşırtır, olayları gün ve isim sırasına göre hatırlar, günün siyasi-kültürel ve sportif faaliyetleri hakkında önemli yorumlarda bulunurdu. Kendisini rahmetle anıyoruz.”

Ünlü spor adamı ve eski milli hakemlerden Erman Toroğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, merhum Osman Yereşen’in Türk sporunun adsız kahramanlarından biri olduğunu, endüstriye dönüşen futbolun nemasından yararlanamayanlardan biri olduğunu belirtti.

Telegol yapımcısı Serhat Ulueren de konuşmasında Osman Yereşen hakkında özellikle torunu Reha Yereşen’den bilgiler aldığını belirterek, “Kendisini tanıma fırsatım olmadı. Ancak gerek yakın çevresinden ve gerekse de arşivlerden yaptığım araştırmalarda hep olumlu yönlerini gördüm. Burada toplananların8 çoğunluğunu görünce de yanılmadığımı anladım. Kendisine rahmet diliyorum” dedi.

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, 23 Ocak 2008 tarihinde vefat eden Osman Yereşen’in Türk sporuna katkılarının unutulmayacağını söyledi.

Hadi Yereşen’in gençliğinde iyi bir sporcu olduğu gibi, genç yaşlarında Adana’nın İlk Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Rıza Salih Saray’ın yardımcılığını yaptığını, ayrıca, yüzme, atıcılık ve futbol hakemliği yaptığını kaydetti.

Osman Yereşen’in Milli Mücadele yıllarında savaş kararlarının alındığı Seyhanspor’un da başkanlığını yürüttüğünü anımsatan Hadi, “Spor duayeni Osman Yereşen’in Adana ve Türk sporuna katkıları unutulamaz. Hem iyi bir sporcu,  hakem, antrenör olan Yereşen, aynı zamanda kurumumuzun ilk müdür yardımcılarından birisidir. Osman Yereşen ile 2 yıl birlikte çalışma olanağı buldum.  Ondan spor yöneticiliği konusunda çok yararlandım. Ruhu şad olsun. Ailesi kadar spor camiası da Yereşen’i  unutmayacaktır” dedi

Osman Yereşen’in torunu Reha Yereşen de dedesinin iyi bir sporcu, hakem ve gazeteciolduğu gibi gerçek Atatürkçü  olduğunu  belirterek, dedesinin aynı zamanda koyu bir Galatasaraylı , kendisinin de Galatasaray delegesi  olduğunu ifade etti.

Etkinlikte eski futbolcu ve uluslar arası hakem, spor yorumcusu Erman Toroğlu, Telegol programı yapımcısı Serhat Ulueren, Seyhanspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Alican Özcan Osman Yereşen ile ilgili duygularını dile getirdiler. Daha sonra sohbet bölümünde Seyhansporlu futbolcuların ve katılımcıların çeşitli konularda sorduğu soruları yanıtlayan Erman Toroğlu özellikle Adana ve İzmir’in futbolun oldukça gerisinde kalmalarını altyapıya önem vermemek ve birleşmemelerinden kaynaklandığına işaret etti. Toroğlu, her iki kentin başarılı olabilmesi için mutlaka birleşmeleri gerektiği çağrısında bulundu. Türk futbolunda özellikle istikrar açısından en iyi durumdaki futbolcusunun Fenerbahçeli Gökhan Gönül olduğunu söyleyen Toroğlu, “Yorumculukta bildiğini söyleyecek, hakemlikte gördüğünü çalacaksın” diye sözlerini tamamladı.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Galibiyetle veda etti

Galibiyetle veda etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık