Ana Sayfa Yaşam Stresinizi görmezden gelmeyin

Stresinizi görmezden gelmeyin

Psikolog Dilber Demir Baydar, stresle ilgili yapılan en büyük yanlışların durumu görmezden gelme, fazla yemek yeme ve sigara ve içkiye başvurma olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 27 Mart 2016 Pazar 01:10
Stresinizi görmezden gelmeyin

KREDİ ve Yurtlar Kurumu Tarsus Kız Öğrenci Yurdu öğrencileri, Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görev yapan Psikolog Dilber Demir Baydar’la buluştu. Yurdun çalışma salonunda öğrencilere “Stres ve stresle baş etmede etkin yollar” konusunda sunum yapan Psikolog Baydar, stres karşısında sergilenen en büyük hatalı davranışları, ‘görmezden gelme’, ‘fazla yemek yeme’ ve ‘sigara ve içkiye başvurma’ olarak sıraladı.

KENDİNİZİ KANDIRMAYIN

Psikolog Dilber Demir Baydar yapılan yanlışlıklar ile ilgili şunları söyledi: “Stresi ve strese yol açan nedenleri görmezden gelmek, durumu inkar etmek, başkalarını suçlamak, duyguları bastırmak stresle baş etmede yapılan en büyük yanlışlardır. Bu davranışlar strese çözüm değildir. Sadece kendini aldatarak anlık durumdan kurtulmak için sık başvurulan yollardandır. Sigara, içki ve yemeğe yönelmek de yapılan hatalar arasındadır. Oysa bunlar ilk anda çözüm gibi görünse de yol açtıkları sağlık sorunlarıyla tek başlarına stres kaynağına dönüşürler.”

STRESE HAZIR OLUN

Sunumunda stresle baş etmede başvurulabilecek etkili yöntemleri de anlatan Psikolog Baydar, öncelikle strese yol açan durum ya da duruma gösterilen tepkinin değiştirilebileceğini söyledi. ‘Olumlu düşünme’nin de önemli bir yöntem olduğunu kaydeden Baydar diğer yöntemleri ise şöyle sıraladı: “Strese neden olabilecek duruma girmeden önce kendinizi buna hazırlayın. Örneğin sınav öncesi kendinize cesaret verin. Olumlu düşünün, olumsuz düşünceleri kafanızdan atın. Strese yol açan konulara değil, başka konulara yoğunlaşın. Sorununuzu, yakın olduğunuz bir kişiyle paylaşın.”

SORUNLARI BİRİKTİRMEYİN

Psikolog Dilber Demir Baydar, stresten korunma yöntemleri konusunda da öğrencilere bazı önerilerde bulundu. Baydar bunları şöyle özetledi:

-Spor yapın. İlgi duyduğunuz bir spora yönelin.

-Sosyal etkinliklere katılın. Yalnız kalmayın.

-Sağlıklı beslenin. Bol sebze ve meyve yiyin. Fazla tuz ve şeker tüketmeyin

-Sabahları mutlaka kahvaltı yapın. Akşam az yiyin.

-Kahve ve çay yerine, ıhlamur gibi içecekleri tercih edin.

-Düzenli uyuyun. Yatakta kitap okumayın, telefonla uğraşmayın. Yatağı sadece uyumak için kullanın.

-Zihinde canlandırma yöntemi uygulayın. Kendinizi çok rahat bir yerdeymiş gibi hayal edin.

-Saygı duyduğunuz, değer verdiğiniz duygularınız, düşünceleriniz, değerleriniz, inançlarınız olsun.

-Sorunları biriktirmeyin. Ortaya çıktıklarında çözüm üretin.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık