Ana Sayfa Siyaset Sümer: ''İsmet Paşamızı derin bir saygı ve rahmetle anıyoruz’’

Sümer: ''İsmet Paşamızı derin bir saygı ve rahmetle anıyoruz’’

CHP Adana İl başkanı Orhan Sümer İsmet İnönü’nün vefatının 40 yılı nedeniyle mesaj yayınladı.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2013 Salı 13:17
Sümer: ''İsmet Paşamızı derin bir saygı ve rahmetle anıyoruz’’

Sümer, yayınladığı mesajda,  "Ulu Önder Mustafa Kemal'in en yakın silah arkadaşı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin 2. adamı, Cumhuriyet Halk Partisi'nin 2. Genel Başkanı, Türk Aile Kurumu'nun örnek aile reisi,içi insan ve vatan sevgisiyle dolu, mütevazi, ağırbaşlı, istikrarlı,, dürüstlük ilkesinden hiç ayrılmamış, büyük asker, büyük devlet adamı ve büyük diplomat İsmet İnönü'nün 25 Aralık 1973'de aramızdan ayrılışının 40. yılındayız. Örnek yaşamı, güvenilir onurlu kişiliği, çağdaş düşünce anlayışı ile yalnız dönemine değil, bugün ve yarınlarımıza ışık tutan İsmet Paşamızı derin bir saygı, ödenmez bir gönül borcu ve rahmet ile anıyoruz" dedi.

"'Yeni bir dünya kurulur Türkiye de o dünyada yerini bulur' yaklaşımıyla emperyalizme ve emperyalist ülkelere karşı tavrını koymuştur. İsmet İnönü yüzyıllık hesapların görüldüğü diplomatik kurtlar sofrası olan Lozan'da Sevr'in yırtılıp atılmasında Türkiye'nin tapusu ve varoluş belgesi olan Lozan Antlaşması'nın dünyaca kabul edilmesinde etkin, öncü bir görev üstlenmiştir" diyen Sümer mesajı, şöyle devam etti:

"İnönü sanki bugünleri görürcesine; 'Bir toplumda en tehlikeli insan, ehliyetsiz fakat yetkili insandır' diyordu. Yine o, ülke ve ulus düşmanları ile mücadelede bizi yüreklendiriyor ve 'Bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur' diyordu. 89 yıllık yaşamını ülkesi, ulusu ve devleti için çalışarak geçiren; ilkeleri, kararları ve düşünceleriyle Türk devriminin başarıya ulaşmasını sağlayan büyük devlet adamı İsmet İnönü'yü aramızdan ayrılışının 40. yılında saygı, rahmet ve özlem ile anıyoruz. Ruhu şad olsun."

 

-SEYHAN İLÇE BAŞKANI DA MESAJ YAYIMLADI-

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı ve CHP’nin ikinci Genel Başkanı İsmet İnönü’nün aramızdan ayrılışının 40. yıldönümüyle ilgili bir mesaj yayınlayan CHP Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş, “ İsmet İnönü, milli mücadelenin zaferle sonuçlanmasında, Cumhuriyet'in temellerinin atılmasında, Türkiye'nin gelişmesinde ve kalkınmasında önemli bir rol oynamıştır. Türk Halkı, İsmet İnönü'yü ülkemizin modernleşme sürecindeki katkılarının yanı sıra, askeri ve diplomatik başarılarıyla da daima saygı ve şükranla anacak ve yaşatacaktır. Ülkemizin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün aramızdan ayrılışının 40 yıl dönümünde rahmetle anıyor, ülkemize ve yakınlarına başsağlığı dileklerimi sunuyorum” dedi.

İsmet İnönü’nün Cumhuriyetimizin kurulmasında katkısının büyük olduğunu ifade eden Karakuş, şunları kaydetti:

 

“Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü, Atatürk'ün dava ve silah arkadaşı, büyük bir kumandan, seçkin bir devlet ve siyaset adamı olarak önemli görevler üstlenmiş, ülkemize değerli hizmetlerde bulunmuştur.
Ülkemizi çok partili sisteme taşıyan bir kişi olarak ta hizmetleri büyüktür. O'nun kıymetini kimse karartamayacaktır. Dünyaca kabul görmüş diplomatik zekâsıyla savaş meydanlarında kazandırdıklarından en az onlar kadar önemlilerini emperyalist güçlerin masalarında elde eden İsmet İnönü, aynı zamanda bu ülkeyi ikinci dünya savaşına sokmamayı başarmış bir liderdir. O'nun sadece bu başarısı bile bu ülke ve insanının geleceğine neler kazandırdığının bir göstergesidir. İnönü'yü bu toplumun hafızasından kimse silemez. Ülkemizin ikinci Cumhurbaşkanı ve partimizin ikinci Genel Başkanı olan İsmet İnönü sonsuza kadar bizimle birlikte halkımızın gönlünde yaşayacaktır” dedi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık