Ana Sayfa Gündem Suriye'den kaçak yollarşa sokulan zeytinyağına dikkat

Suriye'den kaçak yollarşa sokulan zeytinyağına dikkat

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Gezerel, “Suriye'den kaçak yollarla yurda sokulan zeytinyağları kimyasal silahlardan etkilenmiş olabilir. Bunun sonucu zeytin ve zeytinyağına bulaşan zehirli maddeler kansere yol açabilir'' dedi.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2013 Çarşamba 14:21
Suriye'den kaçak yollarşa sokulan zeytinyağına dikkat

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü.) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Gezerel,  Suriye’de kimyasal silah kullanılmasından dolayı bu bölgedeki ağaçların, dolayısıyla zeytin meyvesinin olumsuz etkilenebileceğini belirterek, bu ağaçlardan elde edilen zeytinyağlarının insan sağlığı açısından tehdit oluşturabileceğine dikkat çekti.

Suriye’deki zeytinyağlarının Antakya üzerinden kaçak yollarla Türkiye’ye getirildiğini ifade eden Prof. Dr. Gezerel, bu yağların tüketilmemesi uyarısında bulunarak şöyle devam etti;

KAÇAK ZEYTİNYAĞINA KİMYASAL KANSEROJEN MADDELER BULAŞMIŞ OLABİLİR

Kaçak yollarla Suriye’den getirilen zeytinyağlarına özellikle tüccarlar ilgi göstererek, tankerlerle Ege veya Marmara  Bölgesi’ne götürüp değişik rafine işlemlerden geçirdikten sonra ‘sızma yağ’ diye piyasaya sürüyor. Oysaki, yağların hijyenik ortamda üretilip taşınmaması ve Suriye’de kullanılan kimyasal silahlardan yayılan zehirli maddelerin bu yağlara karışmış olma ihtimali bile insan sağlığı açısından büyük bir tehdit…

KAÇAK ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ YURDA SOKULMASI ÖNLENMELİ

Ayrıca, savaş nedeniyle o bölgedeki zeytinliklerin bakımsızlığı, ağaçları zeytin sineği ve zeytin güvesi vurgunlarına karşı dayanıksız hale getirdi. Durum böyle olunca da zeytindeki asit oranı insan sağlığını bozacak derecede arttı. Zaten hasadı temiz olarak yapılmayan, yüksek asit içeren, kimyasalın bulaşma riski çok olan bu yağların ikinci kez rafine işlemi görmesi ve insanların da ucuz diye bu yağı tüketmeleri çok riskli. Önerim zeytinyağı alırken dikkatli olunması. Nitekim, tekrar rafine edilen bu yağlardaki A,D,E ve K vitaminleriyle birlikte OLeuropin maddesi parçalanarak sağlık açısından hiç bir değer taşımamaktadır. Zeytindeki yüksek asit ve olası kimyasal kanserojen maddeler dikkate alınarak acilen kaçak zeytin ve zeytinyağının yurda sokulmasının önlenmesi gerekmektedir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hasat geldi ama hala fiyat yok

Hasat geldi ama hala fiyat yok

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık