Ana Sayfa Gündem Suriyeli kanser hastalarını prosedür öldürecek

Suriyeli kanser hastalarını prosedür öldürecek

Ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle tedavilerini olamayan Suriyeli kanser hastaları Türkiye’ye getiriliyor ancak burada da özellikle son zamanlarda yaşanan bürokratik bazı sıkıntıları aşamayınca ölümle burun buruna yaşıyorlar.

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2021 Pazartesi 10:39
Suriyeli kanser hastalarını prosedür öldürecek

Ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle tedavilerini olamayan Suriyeli kanser hastaları Türkiye’ye getiriliyor ancak burada da özellikle son zamanlarda yaşanan bürokratik bazı sıkıntıları aşamayınca ölümle burun buruna yaşıyorlar.
Suriye'de özellikle iç savaşın yoğun olarak yaşandığı bölgelerden tedavi için Türkiye'ye gelen ağır kanser hastaları zor günler yaşıyor. Bir yandan hastalığın verdiği acılar bir yandan da bürokratik zorluklar nedeniyle çaresiz durumda kalan ve tedavi olamayan insanlar devlet yetkililerine çağrıda bulunarak yaşanan sıkıntıların bir an önce giderilmesini istedi.
İddiaya göre Suriye'den gelen ağır kanser hastalarıyla ilgili politika yaklaşık üç ay önce değiştirildi. Bürokratik süreçler ağırlaştırıldı. Hastalara geçici kimlik belgesi yerine sağlık turizmi belgesi verilmeye başlandı. Bu yüzden tedavi ve ilaçları paralı hale geldi. Ayrıca sağlık turizmi belgesinin bir aylık geçerlilik süresi dolduğundan hastaların Suriye’ye dönmesi veya sınır kapısına giderek yeni bir belge alması gerekiyor.
Ağırlaştırılan bu şartlar nedeniyle en temel insan haklarından biri olan sağlıklı bir yaşam ve tedavi hakkından mahrum olan hastalar bunun ötesinde de maddi olarak da büyük mağduriyetler yaşadıklarını belirtiliyor.
Sorunlar ve mağduriyetler artınca Türkiye'de geçici kimlik belgesiyle yaşayan Suriyeliler tarafından Umut Kanserle Mücadele Derneği kuruldu. İstanbul merkezli derneğin Adana, Gaziantep ve Hatay’da da şubeleri var.
LÜTFEN BANA ANNEMİ GETİR
Yetkililerin daveti üzerine Adana’daki dernek binasına gittim. Gördüğüm manzara içler acısıydı. Dernek sorumluları topladıkları yardımlarla 6 katlı bir bina kiralamışlar. Burada özellikle maddi durumu iyi olmayan çocuklar, kadınlar ve yaşlı insanlar kalıyor.
Beni gören bazı çocuklar bir an hastalığını unutarak etrafımızda dönmeye başlıyor. Bazı çocukların durumu ise daha zor ve onlar yataklarından kalkmakta güçlük çekiyorlar. Birisi yanıma gelerek çok acı çektiğini söylüyor ve yardımcı olmamı istiyor, bir diğeri ise "Lütfen bana annemi getir" diyor. Kendisi sekiz yaşından büyük olduğu için annesinin ülkeye girişine izin verilmemiş.
Bir başka çocuk da yetkililere çağrıda bulunarak; Türkiye’yi çok sevdiğini, maddi durumu iyi olmadığı için tedavi olamadığını ve bir an önce sağlığına kavuşabilmesi için kendisine geçici kimlik verilmesini istiyor.  
Tedavi gören bir kadınsa çocuklarını ve ailesini çok özlediğini ifade ediyor.
2 yaşındaki bebeğini tedavi ettirebilmek için ülkemize gelen bir başka kadın da diğer çocuklarını çok özlediğini ve onları göremediğini gözyaşları içerisinde anlatıyor. 
POLİTİKA DEĞİŞMEZSE KANSER HASTALARI ÖLÜME TERK EDİLMİŞ OLACAK
Umut Kanserle Mücadele Derneği Adana Temsilcisi Doktor Cüneyd Hac Cüneyd, uzayan ve ağırlaşan bürokratik süreçler nedeniyle  tedavisine başlayamadan hayatını kaybeden hastalar olduğu belirtiliyor. Eğer devletin bu politikası devam ettirilirse mağduriyetlerin katlanarak artacağını ifade ediyor.
Türkçe bilmediği için tercüman aracılığıyla konuştuğumuz Doktor Cüneyd dernekleri ile ilgili bilgiler de verdi. "Suriye'de İdlib ve diğer savaş bölgelerinden tedavi için Türkiye'ye gelen ağır kanser hastaları ve refakatçilerine tedavi ve konaklama süreçlerinde yardımcı oluyoruz. Hastalar ve refakatçilerine Türkiye'de bulundukları süre boyunca barınma imkânı sağlanıyor, bürokratik işlemlerin halledilmesinde de yardımcı olunuyor. Derneğimizin Adana'daki 80 yataklı binasında şu an 35 kanser hastası ve refakatçileri kalıyor. Binada kalan hastaların yaşları 1 ile 60 arasında değişiyor." 
Dernek faaliyetlerinin sürdürülmesi konusunda finansmana ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Doktor Cüneyd Hac Cüneyd; bağışlarla ayakta durduklarını ve son dönemde bağışların çok azalması nedeniyle kanser hastalarının tedavi, ilaç, barınma ve gıda konusunda çok büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi.
Derneği ziyarete etmeden önce de ettikten sonra da konuyla ilgisi olan birçok devlet kurumumuzun Adana yöneticileriyle görüştüm. Onlar, dernek yetkilileri ile irtibat halinde olduklarını ve bazı konularda hastalara yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade ettiler ancak anladığım kadarıyla değişen prosedür onların da elini ayağını bağlıyor.
Umarım bu sorun bir an önce değişir ve ç savaş yüzünden yeterince mağduriyet yaşayan bu insanlar sağlıklarına kavuşabilir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık