Ana Sayfa Spor Tekvandodaki başarı Adana’nın yüzünü güldürüyor

Tekvandodaki başarı Adana’nın yüzünü güldürüyor

Tekvando Bölge Antrenörü ve Poomse Teknik Komite Üyesi Ramazan Doğdu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, yerel yöneticiler, okul müdürleri ve velilerin desteğiyle Türkiye’de ve Avrupa’da seslerini duyurmaya başladıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 14 Ocak 2014 Salı 10:39
Tekvandodaki başarı Adana’nın yüzünü güldürüyor

Doğdu, sistemli ve program içinde çalışmanın meyvelerini almaya başladıklarını, haftanın 6 günü,  7-35 yaş arası 150 sporcuyla Sarıçam Asım Savaş Spor Salonunda antrenman yaparak hazırlandıklarını belirterek, “Başta tesis olmak üzere, her konuda bize güvenen ve sürekli destekleyen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi’nin katkılarıyla hedef büyüterek uluslararası arenada kentimizin tekvando da gücünü hissettireceğiz” dedi.

Lisanslı sporcu sayısında patlama yaşandığını, geçen sene içinde Avrupa ve Türkiye’de önemli dereceler elde ettiklerinin altını çizen Doğdu şöyle devam etti:

“Türkiye şampiyonalarında 7 si altın toplam 12 madalya elde ettik. Avrupa’da ise 5 madalya kazanarak bu sene üstümüze düşeni en iyi şekilde yaptığımıza inanıyorum. Göreve geldiğim günden beri özverili bir şekilde çalışmanın karşılığını bu sporcuların milli takım formasıyla, İstiklal Marşı’nı söylettiler ve  bayrağımızı göndere çektirdiler. Bu başarılar hepimizi gururlandırdı. 2013 yılı isteğimiz gibi verimli geçti. Hedefimiz 2014 yılında bu tempoyu artırarak milli takıma daha çok sporcu göndermektir. ”

-“OKULLARI TARAYARAK YETENEKLİ SPORCULARI SEÇİYORUZ”-

Doğdu, “Okullarda başarılı ve yetenekli sporcuları tarama yaparak seçiyoruz. Okul müdürleri, beden eğitimi öğretmenleri ve ailelerinin desteğiyle başarı elde etmek daha kolay. Sporda aile ve okul desteği çok önemli. Burada yetenekli sporcuları kulübümüze kazandırıyoruz. Özellikle tesis ve malzeme konusunda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi ve tesis sorumlusu Miktad Birer bizlere yardımlarını esirgemiyorlar. İl Müdürümüz Fazlı Bayram Hadi, sık sık antrenmanlara gelerek sporcularla yakından ilgileniyor” diye konuştu.

-“TEKVANDO  KAVGA DEĞİL, SAVUNMA SPORUDUR”-

Tekvando’nun savunma sporu olduğuna, kavga imajının yanlış yorumlandığına  vurgu yapan Doğdu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Bir tekvandocu saldırıya maruz kaldığında bir anlık tereddüt eder. Tereddüdün korkudan değil bu asil sporun insanları incitmede kullanmak istememesindendir. Bir tekvandocu sinirlerine hakim ve barışçıldır. Antrenmanlarda ve diğer toplantılarda, tekvandonun kavga sporu olmadığını, her zaman her koşulda centilmenliğe önem vermelerini  anlatırız. Sporcuların saha içi başarının yanı sıra, eğitimi, sağlığı, beslenmesi ve  saha dışında özel yaşamlarıyla da yakından ilgileniyoruz. Çünkü aileler bizlere güvenerek kız ve erkek çocukları spora gönderiyorlar. Onları korumak, vatana, millete bağlı birey olmalarını sağlamak biz antrenörlerin birinci görevidir.”

-ADANA VE TÜRKİYE’DE BİR İLK-

Doğdu, sporcusu Nafia Kuş, aynı yıl içinde Genç, Ümit ve Büyükler kategorisinde altın madalya alarak  bir ilki yaşattığını kaydetti.

Kuş’un Türkiye  Olimpiyata Hazırlama Merkezi (TOHM) kampına çağrıldığına dikkat çeken Doğdu, bu sporcunun Endonezya’da  düzenlenen İslam Oyunlarında gümüş madalya aldığının altını çizdi.

Türkiye’de ve Avrupa’da, uluslararası müsabakalarda  derece alan sporcuların isimleri şöyle:

Nafia  Kuş(Altın), Emine Akış (Altın), Sevilay Karakılçık (Altın), Büşra Özden (Bronz)

Poomse Türkiye Şampiyonasında derece alan sporcuların isimleri ise:

Berfin Doğdu (Altın), Büşra Özden  (Altın),İrem Erdoğan  (Altın), Gizem Şahbaz  (Altın),Sevilay Karakılçık  (Altın), Gaye Nur Sert  (Altın), Nafia Kuş  (Altın), Büşra Gül Topçu (Gümüş), Emine Akış  (Gümüş), İsmihan Türgüt  (Gümüş)

Doğdu, Sait Nuri Doğdu, Berivan Bozdağ ve Hilal Güzel’in milli sporcu olmalarından dolayı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’na (BESYO)  girdikleri ayrıca devlet bursu aldıklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Galibiyet hasreti 5 maça çıktı

Galibiyet hasreti 5 maça çıktı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık