Ana Sayfa Gündem Tepe, ''Size meydanları dar etmeye devam edeceğiz''

Tepe, ''Size meydanları dar etmeye devam edeceğiz''

Türk Sağlık Sen Adana Şube Başkanı İsmet Tepe, Türkiye genelindeki 22 bin civarında aile hekimi, 1 Ocak'tan itibaren aile sağlığı merkezinde görevli, hekim ve aile sağlığı çalışanlarına cumartesi günleri ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğu getiren genelgeye tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2014 Çarşamba 10:03
Tepe, ''Size meydanları dar etmeye devam edeceğiz''

Türk Sağlık Sen Adana Şube Başkanı İsmet Tepe, yaptığı açıklamada,  bakanlık tarafından aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftada altı gün, günde 12 saatten, ayda 300 saat, çalışma süresi getirilmek istendiğini, bu sürelerin uluslararası çalışma kanunlarına, insan haklarına ve anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Tepe, aile hekimliği sisteminin yalanlar üzerine kurulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"2005 yılında aile hekimleri sadece 1. Basamak sağlık hizmetleri ile ilgilenecek dediler. Ancak her yeni genelge ve yönetmelikle yeni görevler yüklediler. Bugün aile hekimlerinin sorumluluklarını alt alta yazınca 200'ü buluyor. Bunları yapmak için insan değil süper kahraman olmak gerekiyor. Ama bakanlık meseleye şaşı bakmaya, yalanına yalan katmaya devam ediyor. Sözleşme imzalatıyor, sözleşmenin hükümlerine de uymuyor. Nöbet olmayacak dediler, bu hafta bir genelge çıkartıp Cumartesi nöbeti getirdiler. Sağlık Bakanı yine yetmez diyor, Pazar'da çalışmanızı istiyor. " 2-3 yıl içinde bu da olacak" diye size aba altından sopa gösteriyor. Akıllarınca ölümü gösterip sıtmaya razı edecekler.''

Avrupa'da bir aile hekimine bin 500 kişi düştüğünü, Türkiye'de ise bu sayının 3 bin 500 olduğunu kaydeden Tepe, bir aile hekiminin bir yılda 10 bin muayene yaptığını belirterek, "Bundan daha fazla çalışma nasıl olacak?, Bundan daha ala iş yükü olur mu?" dedi.

 

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına zulüm edildiğini kaydeden Tepei, taviz yok denilerek çalışanın tehdit edilmesine de tepki göstererek "Teröriste, kaçakçıya, hırsıza, uğursuza taviz veren ama çalışana gelince taviz yok diyenler iyi bilsinki bizde de hiç geri adım yoktur. Sizin taviz dediğiniz bizim hakkımızdır. Söke Söke alacağız." diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı'nın kalıcı bir çözümle uğraşmadığını kaydeden Tepe, şöyle devam etti:

"Kalıcı çözümle uğraşmıyorlar. Günü kurtaralım da ne olursa olsun diyorlar. Bir yerdeki yırtığı başka bir yeri kopararak dikmeye çalışan acemi terziler gibi davranıyorlar. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları nöbet tutmuyor diyorlar ama 1 dakika bile nöbet tutmayan, idari pozisyonlarda görev yapan 4 bin hekime yönelik bir düzenleme yapmıyorlar. Kısacası ne çalışan hakkı biliyorlar, ne de adaletten yana bir tavır sergiliyorlar. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde buyuruyorlar ki; "Adalet güzeldir, fakat yöneticilerde olursa daha güzeldir" fakat bunlarda zerre kadar adalet duygusu yok. Hak, hukuk deyince yüzlerini çevirip kulaklarını tıkıyorlar. Ama onlara bu meydanlarda adaleti, hakkı ve hukuku öğreteceğiz. Keyiflerinin istediği bir çalışma hayatı olmayacağını göstereceğiz. Köle düzenini kurdurmayacak, zalimi sevindirmeyeceğiz. "

 

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına desteklerinin süreceğini kaydeden Tepe, ''Türk Sağlık-Sen olarak biz de her zaman yanınızdayız. Size desteğimiz sürecek. Buradan son bir kez daha sesleniyorum. Aile hekimliğinde iş yükünü arttırmaktan, nöbetten vazgeçin. Çalışanın daha verimli bir şekilde hizmet üretmesinin yollarını arayın. Çalışma hayatını zehir etmeyin. Yoksa biz de size meydanları dar etmeye devam edeceğiz. Hakkımızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İdlib'deki saldırıya tepki

İdlib'deki saldırıya tepki

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık