Ana Sayfa Gündem Tiyatro sanatçısı kendi ameliyatını görüntüledi

Tiyatro sanatçısı kendi ameliyatını görüntüledi

Tiyatro sanatçısı ve Pedagog Dr. Rasim Aşın, çocukların hastane ve doktor korkusunu yenmelerine destek olmak için oyunlarında kullanmak üzere, kendi göz ameliyatını görüntüye aldı.

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2015 Cumartesi 00:01
Tiyatro sanatçısı kendi ameliyatını görüntüledi

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Yönetmeni ve Pedagog Dr. Rasim Aşın, Medical Park Tarsus Hastanesi’nde göz ameliyatı olurken sıra dışı bir şeye imza attı. Sahnelediği çocuk oyunlarında, hastane ve doktordan korkmamak gerektiğini sık sık vurgulayan Aşın, kendi göz ameliyatını da oyunlarında görsel malzeme olarak kullanmak için görüntüledi. Rasim Aşın, “Yaptığım şey, hastaneler ve doktorlarla ilgili olarak toplumdaki yanlış algıyı düzeltme konusunda küçük bir dokunuş” dedi.

 

AMELİYATHANEDE MİNİ RÖPORTAJ

Gözündeki rahatsızlık için ameliyat olması gerektiğini öğrendiğinde, yine oyunlarında değerlendirip çocuklara cesaret vermek için operasyonu baştan sona tüm aşamalarıyla görüntüye almaya karar verdiğini belirten Dr. Rasim Aşın şöyle devam etti: “Ameliyatımı yapan Op. Dr. Yüksel Demirci ‘Bizim için de iyi olur’ diyerek izin verince kameramı aldım. Her aşamasını görüntü ve fotoğraf olarak kaydettim. Ameliyat sırasında doktorumla mini bir röportaj da yaptım. Ameliyatım çok renkli geçti. Ameliyathaneye girip çıkarken elimde kamerayı gören diğer hastalar çok şaşırdılar.”

 

DENEYİMLERİNİ PAYLAŞIYOR

Uzun yıllar televizyon haberciliği yaptıktan sonra 2005’te tiyatroya ağırlık verdiğini belirten Dr. Rasim Aşın, insanların hastane ve doktorlar hakkındaki kaygılarının yanlış olduğuyla ilgili deneyimlerini uzun süredir sahnede paylaştığını belirtti. Çocukluğunda birkaç kez ameliyat olduğu için doktorlar ve hastanelerin korkulacak yerler olmadığını öğrendiğini anlatan Dr. Aşın, “Bunu, tiyatroyla buluştuğum çocuklara da aktarmak için oyunlarımda hastaneler ve doktorlarla ilgili sahnelere yer veriyorum” dedi.

 

İNANDIRICILIK ARTIYOR

TRT’de Çocuk Kalbi programının oyunculuğu ve sunuculuğunu da yürüten tiyatro sanatçısı Pedagog Dr. Rasim Aşın, çocukların görsel malzemeyle daha kolay öğrendiğini söyledi. Dr. Aşın, “Görsellik, anlatımınızın inandırıcılığını artırıyor. Anlattığınızın değeri daha üste çıkıyor. Hastanelerle ilgili görsel malzemeleri kullandığım oyunlar sayesinde, daha önce doktora gitmek istemeyen çocukların birçoğu artık korkmadan gidiyor. Çünkü görüntülere bakarak ‘Korkacak bir şey yokmuş’ diyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İdlib'deki saldırıya tepki

İdlib'deki saldırıya tepki

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık