Ana Sayfa Siyaset Torun’dan Toros Dernekleri Federasyonu’na ziyaret

Torun’dan Toros Dernekleri Federasyonu’na ziyaret

AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, Toros Dernekleri Federasyonu’nu ziyaret ederek seçim çalışmalarını anlattı.

Giriş Tarihi: 26 Aralık 2013 Perşembe 18:50
Torun’dan Toros Dernekleri Federasyonu’na ziyaret

Abdullah Torun ile bir araya gelen Federasyon Başkanı Cenap Erol ve yönetim kurulu üyeleri, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek Toros Dernekleri Federasyonu olarak tüm siyasi partilerinin görüşlerine yer verdiklerini ve kendilerini ziyarete gelen AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun’a teşekkür ettiklerini belirtti.

“Vicdanımızın en derin yerinde hissediyoruz”


Adana’nın 2002’den bu yana AK Hizmetten yararlanamadığına ve olması gereken konumdan çok daha geride kaldığına dikkati çeken AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, “Bununda ana sebebi siz merkezi hükümet olarak ne kadar yeterli hizmet yapmak isterseniz isteyin yerel yönetimlerde ana domino taşı da Büyükşehir’dir. Yani Büyükşehirler yoksa diğer belediyeler yüzde 70 anlamını kaybetmiş demektir. Yüzde 30 anlam taşır. Ancak Büyükşehir’le birlikte tüm belediyeler, yerel yönetimler yüzde 100 anlamına kavuşur. İşte bu manadaki bir AK belediyecilik Adana'ya gelmediği için Adana'ya kavuşturamadığımız için bir türlü merkezi hükümetle olan çalışmalar, çevremizdeki illerde gördüğümüz gelişmeler, başarılar bir türlü kendi ilimizde gerçekleşemedi. Biz bunu vicdanımızın en derin yerinde hissediyoruz.” şeklinde konuştu.

Yıllık 30 milyon yolcu kapasiteli havaalanı:

Uluslararası Havalimanı konusuna da değinen Abdullah Torun, “Bizim hemen il sınırlarımızda Adana’ya çok yakın, Mersin’e uzak Uluslararası Havalimanı yapılıyor. Yıllık yolcu kapasitesi 30 milyon. Peki AK Parti Hükümeti neden yıllık 30 milyon yolcu kapasiteli bir havaalanın projeksiyonunu almış ve orada yapıyor. Kısa zamanda da faaliyete geçecek. Mevcut Adana Havalimanı 1 milyon 200 bin yıllık kapasitesi var. 25-30 kat fazla bir havaalanı neden yapıyor. İşte Adana ile alakalı ihmal edilen, geciktirilen projeler olduğu içindir. İnşallah Adana bu makus tarihini yener ve 2014 seçimlerinde AK Parti Belediyeciliği ile tanışır. İşte o zaman yıllık 30 milyon yolcu kapasiteli havaalanından Adana coğrafyasında nasıl çalıştığını hep beraber göreceğiz. Herkesin Adana’yı nasıl bir geleceğin beklediğini görmesini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

 

“Adana ikinci İstanbul olacak”

Toros Dernekleri Federasyonu ziyaretinde hayalindeki Adana’yı da anlatan Torun sözlerine şu şekilde devam etti;


“Bizim hayalimizde bambaşka bir Adana var. Adana’nın büyüklüğü, coğrafi özellikleri, Akdeniz’e olan sahilinin büyüklüğü ve uzunluğu, nüfus büyüklüğü itibarıyla Adana’nın olması gerektiği yerde değil. İki akşam evvel gece saat 02:00’da Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik Bey “Abdullah dedi. Aman iyi çalışalım Adana’yı alalım Adana ikinci İstanbul olacak.” Diye bana bir mesaj attı. Onun affına sığınarak burada açıklıyorum. Bizim ikinci İstanbul hedefimiz şudur. İstanbul biliyorsunuz dünyanın gözdesi olan bir dünya başkenti. Peki Adana 2. İstanbul nasıl olur? Adana’ya jeopolitik özelliği açısından baktığımız zaman yeri, konumu ve coğrafi açısından etrafındaki şehirlerle mukayese edilmemesi lazım. Bakın içinden nehir geçen şehirler dünyada çok az ve sınırlıdır. Adanın içinden nehir geçiyor. Diğer içinden nehir geçen şehirlere baktığımız zaman asla bizim Seyhan Nehri ile hem kısalık-uzunluk hem de içinden akan su miktarı açısından mukayese edilemez. Ancak Adanalı bunun iki yakasından da yararlanamıyor. Adana’nın sosyal, kültürel, ekonomik anlamda bu nehirden elde ettiğimiz bir kazancımız yok. Biz öncelikle Adana’nın Doğal ve Kültürel zenginliklerini ortaya çıkaracağız. Kültür noktasına geldiğiniz zaman ise entegre projelerimiz var. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescili yapılmış Romalılardan kalma kullanılabilir en eski köprüsü Tarihi Taş Köprü hemen yanı başımızda. Peki Avrupa’da şehirleri geziyorsunuz, oralarda eski yapılar, eski sokaklar içine yapılmış kafeler ve hem tarihi bir dokuyu hem de sosyal atmosferi yaşatan gayet güzel ortamlar oluşturulmuş. Gittiğiniz zaman buraları gezebiliyorsunuz. Şimdi sizin bir misafiriniz gelse, yurt dışından ya da içinden Allah aşkına Adana’da gezdirebileceğimiz bir yer var mı? O tarihi mekanların olduğu bölgeye götürmek istediğimizde utanırız.”

“Ömer Çelik, Adana İçin Büyük Bir Şans”

Turizm Bakanı Ömer Çelik’in Adanalı olmasının Adana için büyük bir şans olduğunu söyleyen Abdullah Torun; “Ama biz bu şansı değerlendirebiliyor muyuz? Hayır. Ama inşallah Nisan ayından itibaren bu şansımızı kullanarak Kültürümüzü kalkındıracağız. Örneğin bizim o devasa sahilimizin içinde Akyatan ve Ağyatan gibi dünya literatürüne girmiş lagünlerimiz var. Biz oraya 100 bin yataklı otelimizi kurarsak ve uluslararası havalimanından oraya raylı bir sistemle ulaşımı 5-10 dakika gibi bir zaman dilimine sığdırırsak işte o zaman sahilimizi Ortadoğu'nun cazibe merkezi haline getirmiş oluruz. Ayrıca 100 bin yataklı bir otel demek ise 5 yıldızlı literatürde en az yarısı kadar kişiye iş istihdamı yani 50 bin insana iş  imkanı sağlayacaktır” dedi.

“Adanalılık Kültürünü Yeniden Canlandıracağız”


Bir diğer projelerinin ise Adanalılık Kültürünü canlandırmak olduğunu söyleyen Torun,  sözlerini şu şekilde sonlandırdı;

“Tarihini incelediğiniz zaman Adanalı cömerttir, sevgi doludur, komşusunu sever, merttir, civanmerttir, komşusu açken kendisi tok yatmaz. Adanalı misafirperverdir. Peki son 20 yılda basının 3. Sayfa haberlerinde ne görüyorsunuz? Maalesef kötü haberler. Biz bunu Ceyhan’dan Tufanbeyli’ye kadar Yumurtalık’tan Pozantı’ya kadar bu kültürün yeniden canlanması için elimizden geleni yapacağız. Bizleri sıcak ve samimi bir şekilde karşılayan başta Federasyon başkanımız Cenap Erol ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzere ziyaretim esnasında burada bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeniden Refah'tan  miting gibi mahalle toplantısı

Yeniden Refah'tan miting gibi mahalle toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık