Ana Sayfa Gündem “Trafik Dedektifleri” için ilk ders zili çaldı

“Trafik Dedektifleri” için ilk ders zili çaldı

Sosyal sorumluluk projeleriyle sektöründe fark yaratan OPET’in desteğiyle başlatılan ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ kapsamında tüm Türkiye’de eğitimler sürüyor. Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya’dan sonra Adana’da devam eden eğitim programı kapsamında Adana Taşkent İlköğretim Okulu’nda 7’nci sınıf öğrencilerine yönelik olarak eğitim gerçekleştirildi. Yaklaşık 150 öğrencinin katıldığı eğitimde çocuk ve gençlerin trafik kurallarını günlük hayatta etkin kullanımları amaçlandı.

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2014 Çarşamba 07:29
“Trafik Dedektifleri” için ilk ders zili çaldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği (PEKAY) ve Uluslararası Polis Birliği Türkiye ortaklığında OPET’in desteğiyle hayata geçirilen ‘Trafik Dedektifleri’ projesi eğitimleri kapsamında eğitim ekibi hız kesmeden devam ediyor.

Eğitim programı kapsamında bu kez Adanalı öğrencilerle buluşuldu. Adana Taşkent İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen eğitime yaklaşık 150 öğrenci katıldı. Eğitim, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Adana Milli Eğitim  Müdürü Mehmet Ali Selamet, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Proje Koordinatörü Refik Ürk ve OPET Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın’ın katılımıyla gerçekleşti.

Ankara Emniyeti Trafik Denetim Şube Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim kadrosu tarafından 7’nci sınıf öğrencilerine yönelik olarak gerçekleşen eğitim kapsamında çocuk ve gençlerin trafik kurallarını günlük hayatta etkin kullanımları amaçlandı.    İnteraktif bir biçimde düzenlenen ve çocuklara eğitim içeriğinde sorumluluk vererek örnek olaylarda rol almalarını sağlayan eğitim, çocuklar tarafından ilgi ile izlendi. Proje için hazırlanan filmler ve eğitim dokümanları çocuklarla paylaşılırken OPET’in maskotu OPEDO da organizasyona renk kattı.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş,  eğitim öncesi öğrencilere seslenerek “Sevgili çocuklar, artık Trafik Dedektifi olarak büyüklerinizi daha dikkatli olmaları, kurallara uymaları konusunda uyaracak ve güvenli bir trafik yaratma hedefimizde en büyük yardımcımız olacaksınız. Yarının büyükleri olarak trafikte yerinizi aldığınızda da örnek sürücü olacağınıza inanıyoruz. Trafik Dedektifleri Projesi ile sizlerin desteği ile güzel sonuçlar alacağımıza eminim” dedi.

Adana Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ise geçen yıl Adana’da yaşanan üzücü kazaları anımsatarak bundan böyle Trafik Dedektifleri Projesi ile bu bilançonun azalması konusunda çok umutlu olduklarını dile getirdi. Zeybek “Bu proje 2020’de trafik kazalarının yüzde 50 azaltılmasına yönelik hedefin en büyük yapıtaşıdır” dedi.

OPET Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın öğrencileri “Trafiği güvenli bir Türkiye” için Trafik Dedektifleri projesine katılmaya ve sahiplenmeye davet ederek şöyle konuştu: “Biz OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyemiz Nurten Öztürk önderliğinde bugüne kadar pek çok sosyal sorumluluk projesine imza attık. Özellikle Temiz Tuvalet Kampanyası ile istasyonlarımızdan başlayarak tüm Türkiye’ye hijyen bilincini yaydık. Tüm projelerimizle daha yaşanabilir, daha mutlu bir Türkiye yaratma hedefindeyiz. Temiz Tuvalet Kampanyası ile yakaladığımız bu başarıyı şimdi de ülkemizin bir başka önemli sorunu trafik için hedefliyoruz. Çok değerli paydaşlarımızla birlikte bugün Adana’da proje kapsamındaki ilk dersimizi gerçekleştiriyoruz. Bu kez trafik sorununa kökten çözüm getirmek üzere işe çekirdekten başladık. OPET olarak bu proje ile trafik kuralları konusunda farkındalık yaratarak mevcut algıyı değiştirmeyi, böylelikle Türkiye’nin gelecekte trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşmesini amaçlıyoruz.”

TÜRKİYE GENELİNDE EĞİTİMLER SÜRÜYOR

Trafik Dedektifleri Projesi kapsamındaki eğitimler tüm Türkiye’ye yayılarak devam edecek. Eğitim programının bir sonraki durakları: 26 Şubat Gaziantep, 27 Şubat Diyarbakır, 28 Şubat Erzurum ve 4 Mart Konya...

Proje kapsamındaki ilk eğitim 100 öğrencinin katılımıyla Ankara Çankaya’da Halide Edip Adıvar Ortaokulu’nda 13 Şubat tarihinde düzenlenmişti. Sonrasında ise 18 Şubat tarihinde İstanbul’da Üsküdar Hezarfen Ahmet Çelebi Ortaokulu ve Çağlayan Ziya Paşa Ortaokulu’nda düzenlenen eğitimlere yaklaşık 250 öğrenci,19 Şubat’ta Bursa Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen eğitime 100 öğrenci, İzmir’de Bostanlı ve Aliağa Trafik Çocuk Eğitim Parkları’ndaki eğitimlere 300 öğrenci, Antalya Anadolu Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde gerçekleşen eğitime ise 130 öğrenci katılmıştı.

TÜM ÇOCUKLAR ‘TRAFİK DEDEKTİFİ’ OLACAK

Trafik Dedektifleri Projesi; 3 yıl içerisinde Türkiye’nin 81 ilindeki okullarda 3-17 yaş arasındaki toplam 1,5 milyon çocuk ve genç ile dolaylı olarak ailelerine trafik bilinci aşılamayı hedefliyor.   Proje ile önce öğretmenlerin, daha sonra çocuklar ve gençlerin 9 ana konuda bilinçlendirilerek, trafik kazalarının engellenmesinde kalıcı bir çözüm yaratılması hedefleniyor. Ancak klasik bir eğitimden farklı olarak çocuk ve gençlere ‘Trafik Dedektifi’ unvanı verilerek trafik konusunda bilinçli bir davranış modeli gerçekleştirmeleri sağlanacak. Bu doğrultuda verilecek eğitimler; trafik işaret ve levhaları, emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri, yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanımı, güvenli bisiklet kullanımı, yaya güvenliği, görünürlük, araçta güvenli yolculuk, karşıdan karşıya geçme ve güvenli oyun alanları başlıkları altında düzenleniyor.

Proje kapsamında ayrıca; trafik güvenliğinde toplumsal duyarlılığın artırılması, trafik denetimlerinin gerekliliği konusunda kamuoyu algısının güçlendirilmesi, trafik kuralları konusunda farkındalık oluşturulması yoluyla mevcut algıda değişikliğin sağlanması ile trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşüm hedefleniyor. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Toplu taşıma araçlarına yakıt desteği

Toplu taşıma araçlarına yakıt desteği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık