Ana Sayfa Siyaset TSK’daki Re’sen emekliliğe yasal düzenleme şart

TSK’daki Re’sen emekliliğe yasal düzenleme şart

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, TSK’daki Re’sen Emekliliklerle ilgili Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a yazılı soru önergesi verdi, yasal düzenleme yapılmasını istedi

Giriş Tarihi: 22 Ocak 2014 Çarşamba 12:04
TSK’daki Re’sen emekliliğe yasal düzenleme şart

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a, Türk Silahlı Kuvvetlerinden yargı yolu açık idari işlemlerle ilişiği kesilen askerlerin mağduriyetini telafi edecek yasal düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu belirterek, yasal düzenleme yapılmasını istedi.

Ali Demirçalı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde,  Türk Silahlı Kuvvetlerinden yargı yolu açık idari işlemlerle ilişiği kesilen askerlerin mağduriyetini telafi edecek yasal bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını sordu. Demirçalı, şöyle dedi:

“Anayasa Mahkemesinin 07 Kasım 2013 tarihli kararında, hakkında açılan adli soruşturmalar gerekçe gösterilerek, soruşturma neticesi beklenmeden re’sen emekli edilen Uzman Jandarma Ramazan Tosun’un yapmış olduğu bireysel başvuruyu ‘masumiyet karinesinin ihlal edildiği’ ve yeniden yargılanma talebiyle dosyanın Askeri Yüksek İdare Mahkemesine (AYİM) gönderilmesine hükmetmiştir.

Bu karardan da anlaşılacağı üzere, Anayasa Mahkemesine bireysel başvurunun başladığı 23 Eylül 2012 tarihinden önce haklarında adli yada idari soruşturma açılan ve soruşturma sonuçları beklenmeden veya haklarında herhangi bir mahkeme kararı olmadan sicil amirlerinin sübjektif ölçütler doğrultusunda hazırlamış olduğu rapor ve kanaatlere re’sen emekli edilen askerlerin büyük bir haksızlığa uğradığı ve mağdur edildikleri de açıkça ortadadır. İlgililer için her ne kadar idari yargı yolunun açık olduğu söylense de, Anayasa Mahkemesinin söz konusu bu kararında Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin adil bir yargı yolu olmadığı değerlendirilmektedir.

Bu bağlamda;

1-Anayasa Mahkemesinin söz konusu kararı doğrultusunda, 6191 sayılı yasanın geçici 32. Maddesi kapsamı dışında bırakılan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden yargı yolu açık idari işlemlerle ilişiği kesilen askerlerin mağduriyetini telafi edecek yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

2-Düşünüyorsanız, bu düzenlemeyi ne zaman meclis genel kuruluna sunacaksınız? “


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeniden Refah'tan  miting gibi mahalle toplantısı

Yeniden Refah'tan miting gibi mahalle toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık