Ana Sayfa Gündem Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvurular yüzde 100 arttı

Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvurular yüzde 100 arttı

Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvuruların, geçen yıla göre yüzde 100 oranında arttığı ve Seyhan Kaymakamlığı bünyesinde 2. Hakem Heyeti'nin kurulduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2013 Salı 11:43
Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvurular yüzde 100 arttı

Adana Valisı Hüseyin Avni Coş, yaptığı açıklamada, tüketici haklarının korunmasına verdikleri önemin kamuoyu nezdinde pozitif yönde algılanarak, olumlu sonuçlar verdiğini, 2013 yılında Adana genelinde Tüketici Hakem Heyetlerine 25 bin civarında başvuruda bulunulduğunu, bunlardan 17 bin 710’nun sonuçlandığını ve bu başvuruların 14 bin 256’sı hakkında, tüketici lehine karar verildiğini kaydetti.

Başvuruların  artması üzerine ikinci “Tüketici Sorunları Hakem Heyeti” kuruldu

Açıklamasında, tüketicinin korunması ve aydınlatılması konusu hakkında istatistiksel rakamlar da veren Vali Hüseyin Avni Coş, İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvuru sayısının 2012 yılında 12 bin 606 iken, bu sayının 2013 yılında 25 bine ulaştığını belirtti. Başvuru sayısının önemli oranda artmasının, tüketicinin bilinçlenmesi ve haklarını araması açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Vali Coş, “Elimizdeki verilere baktığımızda, 2013 yılında haklarında karar verilen 17 bin 710 başvurudan bin 733’ünün tüketici aleyhine, 14 bin 256’sının ise tüketicinin lehine sonuçlandığını görüyoruz. Karar verilen dosya sayısına paralel olarak, bu rakam da artacak. Bu durum, satıcılarımızın tüketici hakları konusunda çok daha duyarlı olmaları gerektiğini gözler önüne seriyor” dedi.

Vali Coş, nüfus açısından Türkiye’nin pek çok İlinden büyük olan Seyhan İlçesi’nde yapılan başvuruların sürekli artması üzerine, Seyhan Kaymakamlığı bünyesinde ikinci bir Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kurulduğunu ve tüketici şikâyetlerinin daha kısa sürede sonuçlandırılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Denetimlerimiz Kararlılıkla Sürüyor

Bilinçli tüketim konusuna her geçen gün daha çok önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken ve başta denetim olmak üzere bu konuda üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye kararlı olduklarını belirten Vali Coş, “Ülkemizin gelişimine ve refahına önemli katkı sağlayacak olan bilinçli tüketimin geliştirilmesi ve tüketicinin korunmasına büyük önem veriyoruz. Bu konuda vatandaşlarımıza da önemli görevler düşüyor. Tüketici Hakem Heyetlerimize yapılan başvuruların her geçen gün artması, tüketicilerimizin duyarlılığını gözler önüne sermesi açısından hayli önemli. Tüketiciler, satın aldıkları mal ve hizmetlerde karşılaştıkları sorunlarla ilgili olarak, ilimizde bulunan İl ve İlçe Hakem Heyetleri Başkanlıkları ile ‘175 Alo Tüketici Hattı’na başvurabilirler. Tüketicilerimizin her geçen gün daha da bilinçlenmesi, bizleri sevindiriyor. Bu duyarlılığın artarak sürmesini diliyorum” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Engelsiz eller, mutlu patiler

Engelsiz eller, mutlu patiler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık