Ana Sayfa Gündem ''Türkiye son yıllarda dünya turizminin önemli bir aktörü oldu''

''Türkiye son yıllarda dünya turizminin önemli bir aktörü oldu''

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Turizm potansiyeli bakımından dünyanın en önemli ülkelerinden biri durumundayız. 2013 yılını yüzde 10 oranında artışla tamamladık" dedi.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2014 Cuma 12:04
''Türkiye son yıllarda dünya turizminin önemli bir aktörü oldu''

Bakan Ömer Çelik, yaptığı yazılı açıklama ile 2013 yılı turizm verilerini değerlendirdi. Çelik,  "2013 yılı turizm istatistikleri Türkiye’nin dünya turizm sektöründeki yerinin kalıcı olduğunu bir kez daha göstermektedir. Turizmde sahip olduğumuz potansiyelin açığa çıkması ve turizmimizin çeşitlendirilmesi için gösterilen çabaların olumlu sonuç verdiğini görmekteyiz. Türkiye son yıllarda dünya turizminin önemli bir  aktörü olmuştur’’ dedi.

 

‘’ Bölgemizdeki siyasi krizlere rağmen Türkiye turizmde yükselmeye devam ediyor’’ diyen Çelik, şunları kaydetti:

 

"Medeniyetlerin beşiği" sıfatını güçlendiren, çok zengin kültürel ve tarihi bir mirasa sahip olan ülkemiz, eşsiz doğal güzellikleriyle birlikte değerlendirildiğinde, turizm potansiyeli bakımından dünyanın en önemli ülkelerinden biri durumundadır. Bu potansiyeli, tanıtım kampanyaları ile geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tanıtmaya devam edeceğiz. Turizmde çeşitliliğin sağlanması ve yüksek gelir elde edilmesi kapsamında deniz - kum - güneş̧ turizminin yanı sıra şehir turizmi, sağlık turizmi, kültür turizmi, termal turizm, golf turizmi, inanç turizmi ve kongre turizmi gibi alanlarda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler arasında 2002 yılında 17. sırada bulunan ülkemiz son yıllarda büyük bir hamle yaparak 6. sıraya yükselmiştir. Hedefimiz öncelikli olarak önümüzdeki yıllarda ilk 5'in içerisine dahil olmaktır. Dünya Turizm Örgütü'nün 2013 yılı Avrupa ülkelerinin turizm büyüme tahminlerinin yüzde 5 olduğunu baz alırsak, ülkemizin bu hedefi 2'ye katlayarak yüzde 10'a çıktığını görmek bizi son derece memnun etmiştir. Hedefimiz birkaç yıl içerisinde 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir elde etmektir."

 

 

Dünya, Türkiye'ye ilgisini her geçen gün artırıyor. Ülkemiz, her mevsim ziyaret edilebilen, turizm çeşitliliği açısından cazip seçenekler sunan dünyadaki önemli turizm destinasyonlarının başında geliyor.

 

Turizm alanında sahip olduğumuz potansiyel, 2013 yılı verilerine de olumlu yansıdı.

 

2013 yılı verilerine göre Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 2012 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 10 arttı.

 

2012 yılında 31 milyon 782 bin 832 olan yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 9,84 artarak 34 milyon 910 bin 098 kişiye ulaştı.

 

Dünya Turizm Örgütü’ne  (UNWTO) göre ülke sıralamasında turist sayısı bakımından 6. sırada yer alan Türkiye, birden fazla turizm faaliyetinin aynı anda yapılabildiği bir destinasyon olarak dört mevsim turist akınına uğruyor.

 

EN FAZLA ZİYARETÇİ AVRUPA'DAN

 

Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ilk üç şöyle:

 

Almanya 5 milyon 41 bin 323 kişiyle zirvede. Rusya 4 milyon 269 bin 306 kişiyle ikinci, İngiltere ise 2 milyon 509 bin 357 kişiyle üçüncü sırada bulunuyor.

 

Turizm verilerine göre en çok ziyaretçi Avrupa’dan geldi. Türkiye’ye gelen 34,9 milyon turistin, 18,7’si Avrupa ülkelerinden.

 

Yıl içinde Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği iller sıralaması yine değişmedi. Sıralamada ilk üçe Antalya, İstanbul ve Muğla yer aldı.

 

Antalya’yı 11 milyon 120 bin 730 turist ziyaret ederken İstanbul’a 10 milyon 486 bin 297, Muğla’ya da 3 milyon 62 bin 689 turist geldi.

 

2013 YILINDA 39 MİLYONU AŞKIN ZİYARETÇİ

 

​Ayrıca tatillerini Türkiye’de geçiren gurbetçiler de ‘Türkiye’ye Gelen Turist Sayısı’ başlığı altında değerlendiriliyor. İstatistiki verilere göre; 2012’de sınır kapılarından giriş yapan gurbetçi sayısı 4 milyon 648 bin 662, 2013 yılının ilk dokuz ayında belirlenen rakam ise 4 milyon 056 bin 413. Bu noktadan hareket edilecek olursa, en az ilk dokuz ayın gurbetçi verileri eklendiğinde bile Türkiye’ye gelen turist sayısı 39 milyona yükseliyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ahırlar kedilere kaldı

Ahırlar kedilere kaldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık