Ana Sayfa Gündem Türkiye’nin gazeteci haritası

Türkiye’nin gazeteci haritası

Basın İlan Kurumu, Türkiye’de basın çalışanları istatistiklerini açıkladı

Giriş Tarihi: 26 Temmuz 2017 Çarşamba 00:24
Türkiye’nin gazeteci haritası

Basın İlan Kurumu, Türkiye’de Resmi İlan Yayınlama hakkına haiz gazetelerde toplam çalışan sayısının 8.858 olduğunu açıkladı.

Basın İlan Kurumu (BİK), Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarda, 2017 yılına ait iller bazında asgari kadrolarında yer alan fikir işçilerinin cinsiyetleri ve eğitim durumlarına göre dağılımların olduğu istatistikleri açıkladı.

Kadın basın işçisi sayısı erkeklerden az

Ülkemizde, Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz gazete sayısı 1.122. Bu verilerden hareketle Türkiye’de Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz gazetelerde toplam çalışan sayısının 8.858 kişi. Bu sayının 6.199’unu erkek çalışanlar, 2.659’unu ise kadın çalışanlar oluşturuyor. Temmuz 2017 itibariyle bu çalışanların 3.717’si sarı basın kartı sahibi.

İŞKUR işbaşı eğitim programı kapsamında, Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz gazetelerde çalışan sayısı 190’ı buldu. İstanbul, Ankara, Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Konya illeri İŞKUR işbaşı eğitim programları kapsamında en fazla istihdamın gerçekleştiği iller oldu. Türkiye çapında 81 ilin 54’ünde bu program kapsamında çalışanlar yer alıyor.

Çalışanların 1.464’ü iletişim fakültesi mezunu

Kurumumuzun hazırladığı verilere göre, bu süreli yayınlarda çalışanların eğitim durumuna baktığımızda 1.464 kişinin iletişim fakültesi mezunu, 352 kişinin ise iletişimle ilgili meslek yüksek okullarından mezun olduğu görülmektedir. Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarda ilk ve orta öğretim mezun sayısı ise 4.946.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir,sağlıkçılara lojman hazırladı, sahra hastanesi kurdu

Büyükşehir,sağlıkçılara lojman hazırladı, sahra hastanesi kurdu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık