Ana Sayfa Gündem ''Umudumuz Kardeşliğimizdir''

''Umudumuz Kardeşliğimizdir''

Adana İnsani Yardım Derneği (ADYAR) ve Suriye Umut Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlemiş oldukları “Kur’an Okuma Yarışması”nda dereceye girenlere ve “Umudumuz Kardeşliğimizdir” adlı Futbol Turnuvası’nda derece alan takımlara, Yüreğir Gençlik Merkezi’nde düzenlenen programla, coşkulu katılım eşliğinde ödülleri verildi.

Giriş Tarihi: 23 Nisan 2016 Cumartesi 09:50
''Umudumuz Kardeşliğimizdir''

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteği ile düzenlenen Futbol Turnuvasına öğretmen ve öğrencilerden oluşan 34 takım katıldı. Suriyeli öğrencilerden oluşan takımlar  ilk üçe girebilmek için ter döktü. Öğrenciler, bu turnuvada hedeflerinin kardeşliği canlandırmak olduğunu belirterek, “Kardeşler arasında çok başarılı bir turnuva oldu. Bu turnuvada İl Milli Eğitim MüdürüTuran Akpınar başta olmak üzere emeği geçen herkese ve kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.” dediler.

Düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Adana İnsani Yardım Derneği ADYAR ve İnsani Yardım Vakfı İHH Başkanı Mahmut Eraslan  ile  İl temsilcileri, çeşitli siyasi parti temsilcileri, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri,  Suriyeli öğrenciler ve velileri katıldı.

Suriye Umut Topluluk Başkan Yardımcısı Aptullah Muhammed Aliyi yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi, duygu ve düşüncelerini salonda bulunanlarla paylaştı.

Programda, Suriyeli öğretmen ve öğrencilerin Kur’an ve ilahi okumaları, folklor gösterileri yer aldı.

Suriyelilerin Eğitim Öğretimini Karşılamak İnsani Görevimizdir.

Bir yıl öncesine kadar Suriyeli çocukların eğitimine bir okulla başlamışken bugün, 22 okulla devam ediyoruz diyen İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, ”Bu hiç de öyle kolay olmadı. 2014’ün Eylül ayında,  ‘Okullarımızı öğleden sonra Suriyeli çocuklarımıza eğitim için kullanabilir miyiz?’ diye başladığımız yolda; bugün Adana’da 22 okulda eğitim vermekteyiz. Bu okullarda öğrenci öğretmen ile buluşturuldu. Kitap temin edildi.  Suriye’den gelip bizimle birlikte hayatı paylaşan bu öğrencilerimizin eğitim öğretimini karşılamak bizim her açıdan insani  görevimizdir. Geçici Eğitim Merkezlerimizde  her geçen gün bir ileri gitmeyi amaçlıyoruz. Bu çocukları kendi çocuklarımızdan ayrı tutmadan, bizim çocuklarımız hangi eğitimi alıyorsa çocuklarımız hangi imkânlardan yararlanıyorsa, Suriyeli çocuklarımıza da aynı imkanları sağlamayı bir borç biliyoruz. Geçici Eğitim Merkezlerimizdeki  çocuklarımızın eğitim öğretimin yanında her türlü sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerden faydalanmalarını istiyor; bunun için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz ve diğer kurumlarımız ile işbirliği yapıyoruz . Bugün bu yarışmanın ödül töreni için buradayız. Başarı gösteren çocuklarımızı kutluyor. Emeği ve gayreti olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Suriyeli kardeşlerimizin birtakım hayaller uğruna denizlerde boğulmasınlar.

Sözlerine programa iş yoğunluğundan dolayı katılamayan Valimiz Sayın Mustafa Büyük’ün selamlarını iletmekle başlayan Vali Yardımcısı Şükrü Çakır ise “Yapılan yardım ve eğitim çalışmalarında ortaya çıkan güzellikleri paylaşmak çok güzel . Savaş sebebi ile ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimizi bu dar zamanlarında misafir etmenin, onlara eğitim ortamı sağlamanın huzurunu ve vicdan rahatlığını yaşıyoruz. Bugün ilimizde 220.000 ‘e yakın misafir kardeşimiz var. Suriye; Türk kültürünün, Türk tarihinin bir parçasıdır. Suriyeli kardeşlerimizin birtakım hayaller uğruna denizlerde boğulmaları doğru değildir. Yanı başlarında kucaklarını açmış bekleyen kardeşleri vardır. Türkiye, Suriye’nin gölgesidir. Bize sığınan her Suriyeli kardeşimiz başımızın tacıdır. Bu çalışmalara destek veren herkese içtenliğimle teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşma sonrası Suriyeli lise öğrencileri salon gerisinden, Türkçe ve Arapça olarak “Türkiye Umudumuz Kardeşliğimizdir!” sloganları attı.

Futbol Turnuvası’nı düzenleyen, önceden Suriye Futbol Milli Takımı’nda oynamış olan Hasan Elahir de duygu ve düşüncelerini aktardığı konuşmasından sonra, turnuvayla ilgili sine vizyon gösterisi sundu.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, turnuvada dereceye giren Suriyeli öğrencilere ödüllerini takdim etti.

 

Tören sonunda Kur’an Okuma Yarışması’nda ve Futbol Turnuvası’nda dereceye giren diğer Suriyeli öğrencilere ödülleri verildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çam ağaçlarını kesiyorlar

Çam ağaçlarını kesiyorlar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık