Ana Sayfa Gündem UNICEF Yüreğir'i Plaketle Ödüllendirdi

UNICEF Yüreğir'i Plaketle Ödüllendirdi

UNİCEF Türkiye’nin 2014-2015 yıllarında uygulamaya koyduğu 'Çocuk Dostu Şehirler' projesinin kapanış toplantısında Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan yaptığı çalışmalardan dolayı plaketle ödüllendirildi.

Giriş Tarihi: 3 Mart 2016 Perşembe 13:53
UNICEF Yüreğir'i Plaketle Ödüllendirdi

UNICEF, IKEA Türkiye, İçişleri Bakanlığı, Belediyeler Birliği, UCLG-MEWA ve WALD ortaklığında çocukların kentsel yaşam alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılamak ve daha iyi şartlarda yaşamalarına destek olmak amacıyla 2014-2015 yılları arasında hayata geçirilen 'Çocuk Dostu Şehirler' projesinin sonuçları İstanbul Taksim'de düzenlenen kapanış toplantısında açıklandı. Projenin kapanış toplantısında UNICEF’in Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü Sanem Bilgin, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Sökmen, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ve çok sayıda katılımcı yer aldı. Çocuklar adına elde edilen kazanımların paylaşıldığı değerlendirme ve kapanış toplantısında, protokol üyeleri yaptığı konuşmalarda çocukların hayatta ki yerini anlattı. Toplantıda proje kapsamında yaptığı çalışmalardan dolayı başarı gösteren belediyeler plaketle ödüllendirildi.

“Proje Kapsamında Başlatılan Çalışmalar Sürekli Hale Gelecek”

UNICEF tarafından başlatılan ‘Çocuk dostu şehirler’ projesi kapsamda Adana Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan yaptığı çalışmalardan dolayı plaketle ödüllendirildi. Kapanış toplantısı sonunda konuşma yapan Başkan Çelikcan, "UNICEF ile iki yıldır çocuk şehri projesi kapsamında birkaç projeye imza attık. İnşallah yaptığımız bu projelerimiz artık sürekli hale gelecek. İlk yaptığımız projelerden bir tanesi tarımda çalışan ailelerin çocuklarına yönelik bir çalışma yaptık. Aileleriyle beraber çadırlarda yaşamak zorunda kalan çocuklar şehirde yaşayan çocuklarla aynı imkânlardan faydalansın diye çalışmalar yaptık. Daha sonra özellikle küçük yaştaki çocuklara ve engellilere yönelik parklar oluşturduk. UNICEF ile birlikte bütün kültür merkezlerimizde kreşler açtık. Bu projeler devam edecek. Bu projeleri sadece çocukların oyun alanlarında düşünmüyoruz. Çocukların psikolojik faaliyetlerini de destekleyip geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

“Çocukları Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Tutmak İçin Çalışmalar Yaptık”

Bu projeler kapsamında çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak içinde yapılan çalışmalarında olduğunu dile getiren Başkan Çelikcan, “Özellikle çocuklarımız kötü alışkanlıklardan uzak tutmak içinde çalışmalar yapıyoruz. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan projelerimiz vardı. Çocuklarımızı zararlı faaliyetlerden uzak tutabilmek için spor faaliyetlerine yönelttik. 50 tane çocuğumuz akil genç adında yaptığımız projelerle uyuşturucudan çocuklarımız nasıl uzak tutulur onun eğitimini verdik. Bu eğitimler sayesinde çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan kurtularak, sanatsal alanlara yönelmesi için çalışmaları yaptık” diye konuştu.

 

Yüreğir’de neler yapıldı.

419 bin nüfusuyla Adana’nın büyük ilçesi Yüreğir 1990’dan bugüne yoğun göç almış ve yazları tarımsal faaliyetler nedeniyle halen geçici göç yaşanmaktadır. Yüreğir’de hem yerleşik çocuk nüfusu, hem de göçle yaz aylarında aileleriyle gelen çocuklar için eğitim, oyun, sağlık, temizlik ve benzeri alanlarda gerçekleşen sosyal projelerin yanında tamamlanacak onlarca projede gün sayıyor.

Büyük park projeleri hayata geçirildi

Yüreğir’de çocuk parkı ve dinlenme alanlarının toplamı 253 bin metre kareye ulaşmış durumda. İlçede 106 mahallede 200 park bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de UNICEF ve IKEA iş birliği ile gerçekleştirilen Atakent Mahallesi’ndeki Şehit Jan.Er Abdullah Aydın Emer Parkı. 2014 yılında hizmete giren 30 dönümlük Kültür Park’ta yazlık sinema salonlarından tenis kortlarına bir çok tesis bir arada bulunuyor. Halen Atakent Mahallesi’nde devam eden 50 dönümlük tema park projesi gün sayarken, Seyhan Irmağı kıyısında 150 dönümlük bir alanda yeni bir tema park planlaması proje aşamasına geldi.

Sportif bir gençlik için her mahalleye bir spor tesisi

Çocuk ve gençlerin her türlü zararlı alışkanlıklardan uzat tutmak üzere Yüreğir’de 7 büyük spor kompleksi hizmete açıldı. Bu kompleksler park ve yeşil alanlarda bulunan sportif aktivite alanlarının dışında yer alıyor. Spor kompleksleri içinde branşlara göre çocuk ve gençlere klüp faliyeti dahilinde profesyonel eğitimler veriliyor.  İlçede 2019 yılına kadar hizmete açılması planlanan yeni spor kompleksleri büyük bir hızla devam ediyor.

Engelli ve otistik çocuklar unutulmadı

25 öğrenci kapasitesi bulunan Yüreğir Otizm Terapi Merkezi’nde yatılı kalan çocuklar uzman terapistler ve öğretmenler gözetiminde eğitim alıyor.  İlçedeki engelli çocuklar için düzenlenen bir çok aktivite var. Kültürevleri ve kültür merkezlerinde düzenlenen eğitimlere belediyenin özel servis araçları ile taşınan engelli çocuklar, uygulanan bir çok eğitim programının yanı sıra sosyalleşmeleri için düzenlenen bir çok sosyal aktiviteye katılıyorlar.

Kültürevleri eğitim ve aktivite alanları oldu

Yüreğir kültürevlerinde çocukların istek ve talepleri doğrultusunda yeni eğitim alanları oluşturuldu. Özellikle düşük gelirli ailelerin çocuklarına kitap ve kırtasiye malzemeleri ile destek sağlanıyor. Çocukların vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmeleri amacıyla kültüevlerinde farklı etkinlikler için salonlar oluşturdu. Çocukların, yeteneklerini geliştirmeye müzik, resim ve benzeri eğitimler yine uzman öğretmenlerce veriliyor.

Çocuk Evi Projesi’yle ödüle layık görüldüYüreğir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği 'Çocuk Evi projesi' ile Milli Eğitim Bakanlığı ‘Aile Eğitim Programı' ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karavancılar ‘’Karavan park’’ istiyor

Karavancılar ‘’Karavan park’’ istiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık