Ana Sayfa Gündem Üniversiteliler toplu taşımadan indirimli yararlanacak

Üniversiteliler toplu taşımadan indirimli yararlanacak

Toplu taşıma ücretleriyle ilgili tartışmalara ve bilgi kirliliğine Adana Büyükşehir Belediyesi son noktayı koydu.

Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2017 Cumartesi 19:22
Üniversiteliler toplu taşımadan indirimli yararlanacak

Adana’da 22 üyeli Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) toplu taşıma ücretlerini güncellemesinin ardından yaşanan tartışmalar ve bilgi kirliliğine Adana Büyükşehir Belediyesi müdahale etti. UKOME’nin sekreteryasını yürüten Ulaşım Daire Başkanı İlyas Karabıyık, kurulun toplu taşıma ücretlerini güncelleme kararında üniversite öğrencilerinden tam ücret alınmasına dair bir madde bulunmadığını, bu öğrencilerin ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri gibi toplu taşıma araçlarından indirimli yararlanmaya devam edeceğini duyurdu. 
UKOME’DE HANGİ KURUMLAR VAR?
 Adana Büyükşehir Belediyesi,  Garnizon Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, TCDD 6. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma 5. Bölge Müdürlüğü, Taksiciler ve Kamyoncular Esnaf Odası, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile Karayolları Genel Müdürlüğü 57. Şubesi’den 22 yetkilinin görev yaptığı UKOME, 16 Ağustos’ta imza altına aldığı kararda toplu taşıma ücretlerini güncelledi. 
ÜCRETLER YENİDEN BELİRLENDİ
Buna göre, belediye otobüsleri, hafif raylı sistem, özel halk otobüsleri ve dolmuş ücretleri yeniden belirlendi. Karara göre, belediye otobüslerinde biniş ücreti öğrenci 1.40 lira, öğretmen 1.80 lira, sivil 2.25 lira oldu. Özel halk otobüslerinde öğrenci 1.50 lira, sivil 2.30 lira, dolmuşlarda da öğrenci 1.80 lira, sivil 2.60 lira olarak belirlendi. UKOME kararı 25 Ağustos’tan itibaren uygulamaya konuldu. 
ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ VE DOLMUŞÇULAR NE YAPTI?
Bazı özel halk otobüsleri ve dolmuş kooperatifleri, UKOME kararında bir ifade yer almamasına rağmen,  yeni ücretlendirme afişlerinde üniversite öğrencilerinden tam ücret alınacağını yazdı. Yasal olmayan bu uygulamaya üniversite öğrencileri başta olmak üzere vatandaşlar tepki gösterdi.
Ortaya çıkan karmaşa ve bilgi kirliğine Adana Büyükşehir Belediyesi son noktayı koydu. 
ÜNİVERSİTELİLER İNDİRİMLİ BİNMEYE DEVAM EDECEK
UKOME’nin sekretaryasını yürüten Ulaşım Daire Başkanı İlyas Karabıyık, kurulun aldığı kararda üniversite öğrencilerinden tam ücret alınmasına dair bir ifade yer almadığını, bazı özel halk otobüsü ve dolmuşlarda ortaya çıkan fiili durumun yasal olmadığını söyledi. UKOME kararlarının 5216 Sayılı Yasa’nın 9. Maddesi gereğince belediyeler ile bütün kamu kurum ve kuruluşlarla ilgililer için bağlayıcı olduğunu anımsatan İlyas Karabıyık, üniversite öğrencilerinin ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri gibi toplu taşıma araçlarından indirimli olarak yararlanmaya devam edeceğini, esnafın UKOME kararına uygun şekilde davranmaları gerektiğini bildirdi.  

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Park Vadi Tesisleri törenle açıldı

Park Vadi Tesisleri törenle açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık