Ana Sayfa Ekonomi Üreticiye faiz darbesi…

Üreticiye faiz darbesi…

CHP'li Barut, bankaların ticari kredi faiz oranlarında fahiş artış olduğunu, yüzde 35-40 bandına çıkan faiz kararının üretime darbe vurduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2021 Cuma 15:20
Üreticiye faiz darbesi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Ayhan Barut, bankaların ticari kredi faiz oranlarında fahiş artış olduğunu, yüzde 35-40 bandına çıkan faiz kararının üretime darbe vurduğunu söyledi. Türkiye'nin çok derin bir ekonomik ve siyasi kriz içinde olduğuna dikkat çeken Barut, "Üreten bir toplum istemiyorlar, kimsenin üretmemesini, ithalata bağımlı bir ekonomik modelin yaşam bulmasını istiyorlar. Faizler düşmüyor, döviz kurları düşmüyor, enflasyon düşmüyor. Çünkü bu ülkede kimse tek adam rejimine güvenmiyor" dedi.

CHP’liBarut, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"Ne yazık ki ülkemizin varı yoğu elden gidiyor, yaşam sanayicisinden esnafına, çiftçisinden besicisine herkes için çok zorlaşıyor. Ekonomi bilimine aykırı olarak halkımız ve ülkemiz üzerinde deney yapanlar ocakları söndürürken bir avuç yandaş ve rantiyeci dışında kimseyi düşünmüyorlar.

Bu yanlış politikalarda ısrar acı sonuçlar doğuruyor. Ülkemizin risk primini sadece bu yanlış dayatmalar nedeniyle 357'den 624'e çıkardılar. Dolar 8.5 liradan 18 liraya fırlarken örtülü operasyonlarla dolar kuru 12 lira seviyelerine gelince kahramanlık taslıyorlar. Bu rezaletin ne boyutlarda olduğu ortadadır. Tek adamın kuru inadı yaşamı çekilmez hale getirdi ne yazık ki. Bu kara düzen ocakları söndürürken kimse seyirci kalamaz.

İktidar dini söylemlere sarılarak faize karşı güya savaş açtığını iddia ederek ocağımıza incir ağacı dikerken fahiş zamlar, yüksek enflasyon ve döviz kuru dalga dalga ekonomiyi çökertiyor, yaşamı zorlaştırıyor. Ne yüksek kurlar düşüyor, ne faiz ne de enflasyon. Kamu bankaları dayatma sonucu kredi faiz oranlarını yüzde 15-16 bandında tutsa da, fiili olarak bunlar uygulanamıyor. Diğer bankaların ticari kredi faiz oranları son günde yüzde 35-40 bandına dayandı. Bu asla kabul edilemez. İktidarın, Merkez Bankası ve BDDK gibi kurumların bu faiz darbesine sessiz kalması da en hafif tabiriyle alçaklıktır

Tek adam ve Saray çevresi sorunları çözmek yerine derinleştiriyor. Faiz üzerinden de algı yürütmeye devam ediyor. Bugün piyasalarda bankaların faiz kararı yangını körüklüyor ama kimse oralı bile olmuyor. Bankaların bu fahiş faiz kararı üretime darbedir, balta vurmaktır. Yangın yerine dönen ekonomiyi daha da batırmaktır. Üreten bir toplum istemiyorlar, kimsenin üretmemesini, ithalata bağımlı bir ekonomik modelin yaşam bulmasını istiyorlar. Faizler düşmüyor, döviz kurları düşmüyor, enflasyon düşmüyor. Çünkü bu ülkede kimse tek adam rejimine güvenmiyor. Bunlar devlette adaleti ve liyakati yok ettiler, ekonomiyi de böyle çökerttiler. Türkiye yönetilmiyor, savruluyor. Çaresi de derhal seçimdir. Hemen seçim istiyor, esnafından çiftçisine toplumun nefes alması için acil adım atılmasını bekliyoruz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş borç batağına sürükleniyor

Vatandaş borç batağına sürükleniyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık