Ana Sayfa Gündem Uslu’dan, ‘Hipnodonti’ Semineri

Uslu’dan, ‘Hipnodonti’ Semineri

Diş hekimi Murat Uslu, Adana Diş hekimleri Odası'nda düzenlenen bilimsel toplantıda "Diş hekimliğinde hipnotik iletişim teknikleri" konulu seminer verdi.Dt. Uslu, hipnoz uygulamalarına dair yeni bir bakış açısı sundu.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2015 Cuma 09:40
Uslu’dan, ‘Hipnodonti’ Semineri

Yeni çıkan yönetmeliğin hayatın gerçeklerine uymadığı gerekçesiyle refize edilmesi gerektiğini isteyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Bildiğiniz gibi Türk Diş Hekimleri Birliği bu yönetmeliğin ertelenmesini istemişti. Aslında refize edilmesi gerekmektedir. Biz Adana Dişhekimleri Odası olarak bir kaç maddede değişim istediğimizi TDB’ne bildirdik. Poliklinik açma şartları çok zorlaştı. Dişhekimi istiddamının önünü kapatılıyor. Tek çalışan onlarca dişhekimi arkadaşım yanına bir hekim almak istediğinde bu yasadan dolayı alamıyor. Yeni mezun arkadaşlar iş bulmada ciddi sıkıntı çekiyor. Bu yasa biran önce düzeltilerek işlevsel hale getirilmelidir. Bu gün Murat Uslu arkadaşımız serbest çalışan bir dişhekimi olarak yıllardır yaptığı bilimsel araştırmalar sonucunda hiç bilmediğimiz, bizlere uzak olan hipnoz konusunda ışık tutacak. Bir insanın mesleğini yaparken ayrıca ciddi bir konuda araştırma yapıp bunu bir tez haline getirerek kitap haline dönüştürmesi büyük emek ister. Akademisyen olmadan akademik bir çalışma yaptı. Kendisini takdir ve tebrik ediyorum” dedi.

HİPNOZ TRANSTAN İBARET DEĞİLDİR

2015 yılında yayınlanmış ‘Diş hekimliğinde Hipnoz’ adlı bir eseri bulunan Üsküdar Üniversitesi Geleneksel ve tamamlayıcı Tıp Merkezi' nde Danışma Kurulu üyesi Dt. Murat Uslu, Diş hekimliğinde hipnotik iletişim teknikleri’ seminerinde yaptığı konuşmada Hipnoz’un bir iletişim dili olduğunu transtan ibaret olmadığını söyledi.

Hipnoz’un Psikoterapide tedaviyi hızlandırabilecek bir iletişim aracı olarak da kullanılmakta olduğunu belirten Dt. Uslu, “Diş hekimliği kliniklerinde dünyada %40 ile diş hekimleri hipnozu en çok kullanan meslekler arasındadır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar ile hipnoz uygulama ve eğitim esasları bir yöntmelik olarak yayınlanmıştır. Buna göre avrupa Hipnoz Birliği eğitim programı ile de uyumlu bir eğitim programı esas alınmıştır. Akupunkturda olduğu gibi Bakanlık kontrolünde, ülkenin farklı yerlerinde, devletin onayladığı sertifikalarla uygulama yapacak hekim ve diş hekimleri yetişecektir. Bu güzel gelişme aynı zamanda ülkemizde üniversitelerde hipnoz ile diş hekimliğinde bruksizm (diş gıcırdatma), kusma refleksi, diş hekimi ve iğne korkusu gibi bir çok sıkıntılı konularda bilimsel, deneysel çalışmaların da önünü açacaktır” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Dt. Uslu, katılımcı dişhekimlerinin hipnoz hakkında merak ettikleri soruları tek tek yanıtladı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Ay Çukurovalı çiftçileri dinledi

Başkan Ay Çukurovalı çiftçileri dinledi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık