Ana Sayfa Yaşam Uyku hastalıkları hayatı altüst ediyor

Uyku hastalıkları hayatı altüst ediyor

Medical Park Tarsus Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan Usalan, horlama ve solunum durması gibi uyku hastalıklarının iş ve sosyal hayatını olumsuz etkilediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2015 Pazartesi 12:43
Uyku hastalıkları hayatı altüst ediyor

Medical Park Tarsus Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan Usalan, horlama, uykuda solunum durması (OSAS), periyodik bacak hareketleri hastalığı (PLMS) ve huzursuz bacak sendromu gibi uyku hastalıklarının önemli sıkıntılara yol açtığını söyledi. Dr. Usalan, uyku hastalığı olanların en çok gün içinde sürekli uykulu olma, aniden uyuyup kalma gibi yakınmalar yaşadığını belirterek “Bunun sonucunda da özellikle iş hayatında verim kaybı, araç kullanamama, kaza yapma riski gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır” dedi.

SÜREKLİ UYUKLAMA HALİ

Dr. Adnan Usalan şöyle konuştu: “Hastaların en büyük yakınması gece uyudukları halde gün içerisinde sürekli uykulu olup uyuklamalarıdır. Hasta olan kişiler toplum içinde tiyatroda, sinemada, camide, secde üzerinde, trafikte, kırmızı ışıkta, küçük bir beklemede uyuyup kalabilmektedirler. Kişilerin iş performansları ciddi şekilde düştüğü gibi sosyal ilişkileri bozulabilir, ciddi iş kazaları meydana gelebilir. Bu hastaların araba kullanması, trafik kazası oranlarını yükseltmektedir.”

 

UYKU MERKEZİ AÇILDI

Medical Park Tarsus Hastanesi’nde uyku laboratuvarının hizmet vermeye başladığını belirten Dr. Adnan Usalan, bu merkezde hastaların 1 gece yatırıldığını ve gece polisomnografi denilen bir tetkik uygulandığını belirtti. Dr. Usalan, “Hastaya bir takım elektrotlar bağlanıyor. Gece boyunca EEG, EMG, EOG oksifen saturasyonu ve EKG’si kayda alınıyor. Sabahleyin ise bilgisayardan kayıtlar okunuyor. Böylece hastada horlama ve ya gündüz uyku hali gibi şikâyetlerin sebebi ortaya çıkıyor” dedi.

 

FARKLI TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Dr. Adnan Usalan, uyku hastalıkların tedavisinin ise birçok uzmanlık alanını ilgilendirdiğini, her hastalığın tedavisinin farklı uygulandığını kaydetti. Dr. Usalan, “Mesela horlama sorunu radyo frekans veya bazı cerrahi yöntemlerle tedavi ediliyor. OSAS’ ta ise CPAP, BPAP cihazları denilen uykuda solunuma destek veren birtakım cihazlar kullanılmaktadır. OSAS’ da hasta cihazı uzun süre kullanmak zorundadır. Ama bir gece kullanımdan sonra direkt olarak gündüz uykuluk hali normale dönmektedir” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Seyhan’dan satranç şöleni

Seyhan’dan satranç şöleni

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık