Ana Sayfa Gündem 'Uzlaşma' toplumsal barışa da katkı sağlıyor

'Uzlaşma' toplumsal barışa da katkı sağlıyor

Adana'da, ceza adalet sistemini cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüştürmeyi amaçlayan uzlaşma kurumunun etkinliğinin attırılması amacıyla seminer düzenlendi. Seminerde, mağdurun zararlarının karşılanmasını öngören uzlaşmanın, taraflar arasında sağlanacak anlaşma ile de toplumsal barışa katkı sağlayacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2016 Pazar 10:41
'Uzlaşma' toplumsal barışa da katkı sağlıyor

Türkiye Adalet Akademisi tarafından Adana ve çevre adliyelerinde görev yapan hakim ve Cumhuriyet savcılarına yönelik düzenlenen 'Uzlaşma Kurumunun Etkinliğinin Arttırılması' hizmet için eğitim semineri 3 gün sürdü. Seminerde konuşan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, yargıdaki iş yükünün azaltılması konusunda Bakanlık olarak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

'MAHKEMEYE GİTMEDEN ÇÖZÜLEBİLECEK İŞLER VAR'

Bu kapsamda uzlaşma ve arabuluculuğun yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirten Müsteşar Kenan İpek, "Bir kısım işleri yargıya, adliyeye gelmeden önce, bir kısmının da adliyeye geldikten sonra mahkemeye gitmeden çözülebilir olarak görüyoruz. Uzlaşma kurumu da buna katkı sağlayan unsurlardan biri. Bakanlığımız bünyesinde kurulacak bir daire başkanlığı ile daha iyi takip edilebelecek. Bununla birlikte arabuluculuk uygulamasına da çok önem veriyoruz. Bu konuda iş dünyası ile de çalışmalar yaptık. Yargılama yapmadan bu ihtilafların çözülmüş olması, hem tarafların hem de yargı teşkilatı ve devletimizin lehine olacak" dedi.

'HEM TARAFLAR KAZANACAK HEM DE İŞ YÜKÜ AZALACAK'

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya ise, 21. yüzyıl adalet sisteminde, ceza adaleti yerine getirilirken, mağdurun tatmin edilmesinin ön plana çıktığını kaydetti. Suça karşı sadece ceza yaptırımının yeterli olmadığını, mağdurun zararının giderilmesinin de en başta gelen amaç sayıldığını kaydeden Aytekin Sakarya, "Ceza adaletinin hedefleri arasında, fail ve mağdur arasındaki meydana gelen çekişmeyi çözmek, böylece hem adaleti sağlamak hem de mağduru tatmin etmek bulunmaktadır. Uzlaşma ile mağdurun zararının kısa sürede giderilmesi, hem taraflar arasındaki hem de toplumsal barışa katkı sağlayacak, mahkemelerin iş yükünü de azaltacaktır” diye konuştu. Uzlaştırmacıların hukuk eğitim almış kişiler arasından seçildiğini kaydeden Sakarya, bu nedenle uzlaştırma ve onarıcı adalet kavramlarının hukuk fakültelerinde zorunlu ders olarak okutulması tavsiyesinde bulundu. Uygulayıcıların sistemi tanıyarak sonuçlara inanması gerektiğini kaydeden Genel Müdür Aytekin Sakarya Adana, Antalya, Samsun, İzmir ve Aksaray'daki adliyelerde uzlaşmaya gönderilen dosyaların yüzde 55 ile 70 arasında uzlaşma sağlandığını sözlerine ekledi. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan da, ceza adaletine yeni bir bakış açısı getiren uzlaşmanın, mağdurların haklarının korunmasının yanı sıra suç faillerinin de, ceza vermek yerine topluma kazandırılmasını sağladığını söyledi.

HSYK 1. Daire Üyesi Mehmet Durgun ile çok sayıda Adalet Bakanlığı üst düzey yöneticilerinin katıldığı seminerde, uzlaşma kurumunun etkinliğinin attırılması için mevcut mevzuat kapsamında neler yapılabileceği, kanun tasarısındaki uzlaştırma sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunulurken, tespit edilen sorunlara ilişkin çözüm önerileri de değerlendirildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık