Ana Sayfa Gündem Vali Coş: "Adana'da son 10 yılda 124 milyon ağaç dikildi"‏

Vali Coş: "Adana'da son 10 yılda 124 milyon ağaç dikildi"‏

Merkez Çukurova İlçesi’ne bağlı Küçükçınar Köyü, Kıllıcami Mahallesi mevkiindeki 80 dekarlık alana 5 bin fidan dikildi.

Giriş Tarihi: 7 Ocak 2014 Salı 13:13
Vali Coş:

Düzenlenen törene Vali Hüseyin Avni Coş, Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Çukurova Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, Adana Çimento Genel Müdürü Kemal Doğansel, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Törene konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, hayırlı ve örnek bir çalışmayı gerçekleştirmek üzere bir araya geldiklerini belirtip, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Çevrenin, yeşilin, toprağın, ormanın, su kaynaklarının ne kadar önemli olduğunun bilindiğini vurgulayan Vali Coş, "Bunları en iyi bir şekilde korumak, mevcudu muhafaza etmek, mümkünse arttırmak ve çoğaltmak için çalışmalar yapmamız gerektiğini biliyoruz. Son 10 yılda Adana’da 124 milyon ağaç dikildi. 10, 20, 30 ağaç söz konusu olduğunda çevreci geçinenler var. Fakat Adana’da 124 milyon ağaç dikildiğini onlar bilmezler. Büyük Atatürk ‘Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ diyor. İşte orman teşkilatımızda birçoğumuzun bilmediği gibi sessiz ve derinden çalışarak, Adana’da 10 yılda 124 milyon ağaç dikip, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha yeşil bir Adana’da, daha yeşil bir Türkiye’de yaşamaları için hep birlikte çalışmaktayız" dedi.

Adana Milletvekili Fatoş Gürkan ise, "Orman teşkilatları geriye baktığımızda, orman köylüsüne tutanak tutan, ceza yazan ve sürekli devletle karşı karşıya gelen bir teşkilat olmaktan, hükümetimiz döneminde ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefesiyle hareket eden bir kurum haline geldi. Artık orman köylümüze ceza kesmekten çok köylümüzü nasıl yaşatırız ve ne kadar güçlendiririz dönemine geldik" dedi.

Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer de, son 10 yılda ülke genelinde 2.8 milyar adet fidanın toprakla buluştuğunu, bunun dünyada hatırı sayılır bir rekor olduğunu belirterek, bu anlamda Türkiye’nin ülkeler arasında ilk üçte yer aldığını söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Hüseyin Avni Coş, Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Çukurova Kaymakamı Mehmet Ali Özkan ve diğer katılımcılar Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında Adana Çimento Sanayi Türk A.Ş’ye verilerek, şirket tarafından izin süresi bitiminin ardından rehabilite edilen alana, 5 bin adet fidan dikildi.

Vali Coş, törene katılan vatandaşlar ile yakından ilgilenip, öğrencilerin sevgi gösterilerini karşılıksız bırakmayarak, onlara Türk Bayrağı dağıtıp, hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık