Ana Sayfa Gündem Vali Coş: ''Kurtuluş hareketini büyük bir gururla anmaktayız''

Vali Coş: ''Kurtuluş hareketini büyük bir gururla anmaktayız''

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 5 Ocak Adana’nın Kurtuluşunun 92. Yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2014 Cumartesi 11:50
Vali Coş: ''Kurtuluş hareketini büyük bir gururla anmaktayız''

Coş. mesajında, ''Kurtuluş Savaşımız; vatan, istiklal ve hürriyet sevdasının, milli birlik ve beraberlik şuurumuzun müşahhas ve muhteşem bir ifadesidir'' dedi. Coş, şunları kaydetti:

 

''5 Ocak Kurtuluş Günü, Adana’mızın Fransız işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü olmasının yanı sıra Kurtuluş Savaşı hatıra, hafıza ve bilincimizin de tazelenmesine vesile olan önemli bir gündür.

Büyük Atatürk'ün Milli mücadele yıllarında "Bende bu vekayiin (kurtuluş mücadelesinin) ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" ifadesi, zincire vurulmak istenen bir milletin bu zincirleri kırarak elde ettiği bağımsızlığın temellerinin de Adana'da atıldığının bir göstergesidir.

Bundan tam 92 yıl önce al bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez vatan evlatlarının verdiği bu kutsal mücadele sonucu bugün bu kahramanların torunları olan bizler rahat ve huzurluyuz. Şanlı tarihimizde buna benzer nice zaferler kazanmış ve yaşanan sıkıntıları büyük bir dayanışma ve mücadele örneği göstererek atlatmasını bilmiş büyük Türk Milletinin evlatları olarak Milli Mücadele ve Kurtuluş Hareketini büyük bir gururla anmaktayız.

Bu önemli günü; atalarımızın, vatan ve özgürlük aşkıyla her türlü tehlike, eziyet ve cefaya katlanan, gerektiğinde duraksamadan düğüne gider gibi sevinçle ölüme koşarak, kendilerini kuşatan zulüm ve esaret zincirlerini paramparça etmesini sağlayan o büyük azim ve iman gücünün, emsalsiz fedakârlıklarının ve kahramanlıklarının gençlerimiz tarafından çok iyi bilinmesi, unutulmadan gelecek kuşaklara da aktarılması gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Vatanımızın kurtuluşu için hayatları pahasına kahramanca mücadele veren başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyor, tüm Adanalıların 5 Ocak Kurtuluş Günü’nü candan kutluyorum.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karalar, “Gazimize saldırı kabul edilemez”

Karalar, “Gazimize saldırı kabul edilemez”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık