Ana Sayfa Ekonomi Vietnam, Adana ile ticaret yapmak istiyor

Vietnam, Adana ile ticaret yapmak istiyor

Vietnam Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Le Phu Cuong, Türkiye ile ticaretin artırılmasına yönelik birçok unsurun bulunmasına karşın mevcut potansiyelin göstergelere yansımadığını, Adana ile sebze, meyve ve tarım ürünleri konusunda daha fazla işbirliği yapılabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2016 Perşembe 12:34
Vietnam, Adana ile ticaret yapmak istiyor

Vietnam Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Le Phu Cuong, Adana Ticaret Odası üyelerine, ülkesindeki yatırım olanakları ve üretim çeşitliliğine ilişkin bilgiler verdi. ATO Meclis salonunda gerçekleştirilen, Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Emin Yumuşak, Meclis, Meslek Komiteleri üyeleri ile Genel Sekreter Vekili Birol Yarman ve ATO üyelerinin hazır bulundukları toplantıda, iki ülkenin daha fazla ticaret yapabilecek potansiyele sahip olduğu vurgulandı. 

1986'da başlatılan politik ve ekonomik reformlarla, o dönemde kişi başına 100 dolardan daha düşük gelir ile dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Vietnam’ın, 2014 yılı sonunda kişi başına düşen 2 bin doları aşan gelirle orta gelirli bir ülkeye dönüştüğüne dikkat çeken Müsteşar Cuong, “Vietnam son yıllarda yoksulluğun azaltılmasında kayda değer ilerlemeler kaydetmiştir. 1960’lı yıllarda yoksulluk içinde yaşayan insanların yüzdesi yüzde 60 iken, bugün yüzde 3'ün altına düşmüştür. Vietnam'ın son 10 yıldaki büyüme oranı yılda ortalama yüzde 6.4 oranında gerçekleşmiştir” dedi. 

Vietnam Hükümeti’nin yabancı yatırımcılara çok sıcak baktığını ve Adanalı yatırımcıları Vietnam’a davet etmek adına kente geldiğini kaydeden Cuong, “Bu toplantıyı ticaretin karşılıklı olarak artırılması için düzenledik. Çünkü bu tür toplantılarla karşılıklı ticarette avantaj ve dezavantajların masaya yatırılıp, ihtiyaçlar tespit edilerek, hangi ürünlerin ticaretine ağırlık verilmesi gerektiği saptanabilecektir. Vietnam’dan Türkiye’ye ağırlıklı olarak elektronik ürünler, tekstil ürünleri, deniz ürünleri, kağıt, kaju, pirinç, plastik gibi ürünler gönderiliyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmini bu ürün yelpazesini genişleterek artırmamız mümkündür. Ülkemizdeki işçilik maliyetleri oldukça düşük düzeyde bulunduğundan birçok dünya markasının Vietnam’da yatırımları bulunmaktadır. Vietnam’da, özellikle altyapı inşaatları ve sanayi yatırımlarına ihtiyaçları duyulmaktadır. Bu anlamda yap/işlet/devret modeliyle yatırımcıları ülkemize çekmeye çalışıyoruz” dedi.

Konuşmasında, Çukurova’nın verimli topraklarından etkilendiğini de belirten Müsteşar Cuong, iki ülke arasında tarım alanında ticari bir anlaşmanın bulunmamasının büyük eksiklik olduğunu, bunun aşılması durumunda karşılıklı ticaretin en üst seviyeye çıkacağına inandığını söyledi. 

Katılımcıların Vietnam ile ilgili sorularını da yanıtlayan Müsteşar Le Phu Cuong’a, toplantının ardından ATO Yönetim Kurulu Üyesi M. Emin Yumuşak tarafından günün anısına Adana’yı simgeleyen rölyef hediye edildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Uluslararası lojistik zemineri

Uluslararası lojistik zemineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık