Adana Adliyesi'nde işlem süresi 3 dakika

Adana Adliyesi'nde vatandaşların ve avukatların kapı kapı dolaşmadan tek bir birimden işlemlerini yapmalarını ve hızlı bir şekilde danışma hizmeti almalarını sağlayan Ön Büro ve Danışma Masası'nda, işlem süreleri ortalama 3 dakika 32 saniye olarak gerçekleşti. 1 yılda 145 bin 551 kişinin hizmet aldığı birimde, vatandaşlar duruşma ve ifade verme dışında tüm işlemlerini başka yere gitmeden yapma imkanı buldu.

Adana Adliyesi'nde işlem süresi 3 dakika

Adalet Bakanlığı tarafından 'Mahkeme Yönetim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi' kapsamında pilot adliyelerden biri olan Adana Adliyesi 'Ön Büro ve Danışma Masası', geçen yıl 18 Mart'ta resmi açılışı yapılarak hizmete girdi. Ana bina giriş katında vatandaşlara hizmet veren ve fiziki düzenlemesiyle, sıra numaratörleriyle, engelli danışma birimi ve rengarenk koltuklarıyla özel bir bankayı andıran Ön Büro ve Danışma Masası, olumsuz olaylarla anılan Adana Adliyesi'nin de imajını değiştirdi. Bu bürolar sayesinde vatandaşların kapı kapı dolaşmalarının önüne geçilirken, taleplerini tek bir bölümden gerçekleştirmeleri ve yapmaları gereken işlemler ile yönlendirilmeleri yer konusunda hızlı bir şekilde danışma hizmeti alabilmeleri sağlanmış oldu. Başvuranlardan alınan adli evraklar, UYAP ortamına aktarılarak ilgili birimlere gönderilip, vatandaş ve avukatların kalem kalem dolaşmasının önüne geçildi.

İSTATİSTİKİ VERİLER AÇIKLANDI

Cumhuriyet Başsavcılığı, ceza ve hukuk mahkemeleri şeklinde 3 birimden oluşan ve 24 personelin görev yaptığı Ön Büro ve Danışma Masası'nda, resmi açılışın yapıldığı 18 Mart 2015 tarihinden itibaren 1 yıl içinde toplam 145 bin 551 kişi hizmet aldı. Sıra numaralarıyla hizmet verilen birimde işlem yaptıran avukat sayısı 40 bin 758 olurken, 104 bin 793 vatandaş da başka bir birime gitmeden ortalama 3 dakika gibi kısa bir sürede adliyedeki işlemlerini yapma fırsatı buldu. 2015 yılında toplam 112 bin 313 kişi, 2016 yılının 18 Mart tarihine kadar ise 33 bin 198 kişi bu bürodan başvuruda bulundu.

Bürolara göre ortaya çıkan rakamlarda ise; Cumhuriyet Başsavcılığı ön büro biriminden 35 bin 858 vatandaş, 13 bin 913 de avukat faydalandı. İş ve aile mahkemelerinin olduğu hukuk mahkemeleri ön bürosundan da, 41 bin 86 vatandaş, 16 bin 304 avukat hizmet aldı. Sulh, asliye ve ağır ceza mahkemelerinin olduğu birimden ise 27 bin 949 vatandaş, 10 bin 441 de avukat faydalandı. Ön Büro ve Danışma Masası'nda işlem süreleri ise 1 dakika 30 saniye ile 5 dakika arasında değişirken, ortalama süre ise 3 dakika 32 saniye oldu.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, vatandaşların işinin önemli bir kısmını bu birimlerde yapabildiğini vurgulayarak, 'Ön Büro ve Danışma Masası'nın hem çalışma hem hizmet kalitesi açısından Adana Adliyesi'ne çok şey kattığını söyledi.

 

 20 Mart 2016 Pazar 12:30

http://www.adananinsesi.com//haber/adana-adliyesinde-islem-suresi-3-dakika-11236.html