Ayhan Barut, “Müjde dediler aldatmaca çıktı”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, AKP iktidarının “taşerona kadro müjdesi” diye duyurduğu özel sözleşmeli personel uygulamasının hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.

Ayhan Barut, “Müjde dediler aldatmaca çıktı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “taşerona kadro müjdesi” şeklinde açıkladığı düzenlemeyle, taşeron işçilerinin kazanılmış haklarını kaybedeceğini, devlet kadrosu alamayacağını, maaş ve özlük haklarında da bir değişiklik olmayacağını söyledi. Sözkonusu düzenlemenin,  iş güvencesi olmadan adeta kölelik koşullarında evine ekmek götürmeye çalışan yüzbinlerce işçiyle alay etmekle eşdeğer olduğunu belirten Barut, AKP iktidarının gerçek yüzünü bir kez daha gösterdiğini vurguladı. Barut, “AKP iktidarı döneminde taşerona kadro hayal” dedi.

“MÜJDE DEDİLER HAK GASPI ÇIKTI”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut yaptığı yazılı açıklamada Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun partisinin grup toplantısında taşeron işçilerine müjde olarak duyurduğu düzenlemenin hak gaspı niteliğinde olduğunu kaydetti. Barut, “Kamu kurumunda yıllarca taşeron olarak çalışan bir işçi ‘özel sözleşmeli personel’ olabilmek için hak ettiği tazminatlarından ve diğer yasal haklarından da vazgeçmek zorunda kalacağı gibi haklarını alabilmek için dava bile açamayacak. Ayrıca bu düzenlemeyle işçilerin maaş veya özlük haklarında da değişiklik olmayacak. Bu, ölümü gösterip sıtmaya razı olmaya zorlamaktan başka bir anlam taşımamaktadır” şeklinde konuştu.

“TAŞERON İŞÇİLERİ İÇİN DEVLET MEMURLUĞU HAYAL OLARAK KALDI”

Kamuda çalışan yaklaşık 720 bin kişiyi ilgilendiren düzenlemeyle, devlet memuru olma niteliklerine sahip olan işçilerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın çalışacağını kaydeden Barut, “Bu durum Başbakan’ın taşerona kadro müjdesinin bir aldatmacadan ibaret olduğunun açık göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“3 YILIN SONUNDA İŞTEN ÇIKARILABİLECEKLER”

Yapılacak sözlü ya da yazılı sınavın ise yandaşların istihdamını sağlamaya yönelik olacağını vurgulayan Barut, gerekli koşulları sağlayıp sınavda başarılı olan işçilerle çalıştıkları kurum arasında 3 yıllık sözleşme imzalanacağına işaret etti. Barut, “Bu düzenlemeyle her an işten çıkarılma korkusu yaşayan taşeron işçileri 3 yılın sonunda ‘Sözleşme süresi bitti’ denilerek işten çıkarılabilecek. Eğer böyle bir durum sözkonusu değilse neden sözleşmeler üç yılda bir yenilenecek” diye sordu.

“SÖZLEŞMELER SEÇİMLER ÖNCESİNDE BİTECEK”

Olağanüstü bir durum sözkonusu olmadığı taktirde yerel ve genel seçimlerin üç yıl sonra yapılacağını anımsatan Barut, özel sözleşmeli personel unvanıyla 3 yıllık sözleşme imzalanan işçilerin seçimler öncesinde yeniden siyasi rant malzemesi yapılabileceğini kaydetti.

“EMEK DÜŞMANLIĞI YAPTILAR”

Barut, AKP iktidarının “çağdaş kölelik” olarak adlandırılan taşeron uygulamasının ardından “çağdaş köle pazarı” olarak adlandırılan kiralık işçi uygulamasını yaşama geçirmeye çalıştığına dikkati çekerek, AKP iktidarının 14 yıl boyunca emek ve emekçi düşmanlığı yaptığını söyledi. Barut, “CHP iktidarında emek en yüce değer olacak, emeği sömüren uygulamalar kaldırılacak ve emekçiler emeklerinin karşılığını fazlasıyla alacak” diye konuştu.

“TAŞERON KALDIRILSIN, ÖZEL SÖZLEŞMELİ PERSONEL UYGULAMASINDAN VAZGEÇİLSİN”

AKP iktidarına taşeronun kaldırılması, kiralık işçi uygulamasından da vazgeçilmesi çağrısında bulunan CHP İl Başkanı Ayhan Barut, 7 Haziran genel seçimleri sonrasında CHP Milletvekillerinin taşeron işçilerin tamamının kadroya alınması yönünde kanun teklifi verdiğini de anımsatarak, “AKP iktidarı emeğe, emekçiye saygı duyuyorsa, CHP’nin bu teklifine destek vermeli, özel sözleşmeli personel uygulamasından da vazgeçmelidir” şeklinde konuştu.

 31 Mart 2016 Perşembe 16:28

http://www.adananinsesi.com//haber/ayhan-barut-mujde-dediler-aldatmaca-cikti-11364.html