Gençler aşk evliliği istiyor

Türk dünyasının farklı coğrafyalarındaki 6 ülkede yaşayan gençlerle yapılan bir araştırma, gençlerin yarıdan fazlasının aşk evliliği istediğini ortayı koydu.

Gençler aşk evliliği istiyor

AJANS BİZİM - Türk dünyasının farklı coğrafyalarındaki 6 ülkede yaşayan gençlerle yapılan bir araştırma, gençlerin yarıdan fazlasının aşk evliliği istediğini ortayı koydu.

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı öncülüğünde Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyetinde yaşayan 7 bin 66 gençle bir araştırma gerçekleştirildi.

Türk Dünyasının farklı coğrafyalarında yaşayan gençlerin, evlilik kurumu ve aileye ilişkin bakış açılarını tahlil etme fırsatı sunan ''Türk Dünyası Üniversite Gençliğinin Gözünden Aile ve Evlilik'' başlıklı  araştırmaya göre, evlilik çoğunlukla mutlu bir beraberlik olarak görülüyor. ''Evliliğin gençler için ne ifade ettiği'' sorusuna, katılımcıların yarıdan fazlası ''mutlu bir beraberlik'' cevabını verdi. Türkiye'den bu cevabı verenlerin oranı yüzde 51.9 oldu.

Gençler aşk evliliği istiyor 

''Aşk evliliği mi, mantık evliliği mi tercih edersiniz?'' şeklindeki soruya,  gençlerin yüzde 67,1'i ''aşk evliliği'' cevabını verdi. ''Hiç evlenmek istemediğini'' bildirenlerin oranı ise yüzde 12,4 olarak belirlendi.

Araştırmaya Türkiye'den katılan gençlerin yüzde 69,6'sı aşk evliliği istediğini belirtti, sadece yüzde 15.9'u mantık evliliğinden yana olduğunu bildirdi.  Diğer katılımcı ülkelerden aşk evliliği isteyen gençlerin oranı Kırgızistan yüzde 86.8, Başkurdistan yüzde 83.7, Kazakistan yüzde 83.5, Özbekistan yüzde 82.8 ve  Azerbaycan yüzde 54.1 olarak tespit edildi.

 5 Kasım 2021 Cuma 09:13

http://www.adananinsesi.com//haber/gencler-ask-evliligi-istiyor-22884.html