Dışsatım yasağı tarihi yanlış...

CHP'li Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı'na 20 tarım ürününde ihracat kısıtlama yetkisi verilmesi kararına karşı bir kez daha tepkisini gösterdi.

Dışsatım yasağı tarihi yanlış...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı'na 20 tarım ürününde ihracat kısıtlama yetkisi verilmesi kararına karşı bir kez daha tepkisini gösterdi.

Çukurova'daki narenciye bahçesinde iktidarı eleştiren Ayhan Barut, "Tarımda iktidarın yanlış politikaları ve uygulamaları maalesef sürüyor. Pandemi döneminde güvenli gıdaya erişimin önemi artarken ne yazık ki bu yanlışlardan dolayı tarımsal üretimimiz ve çiftçimiz çok zor günler yaşıyor. Ekonomik kriz derinleşirken iktidar, enflasyonu düşürmek için gıda fiyatlarıyla oynuyor. Bunun örneği ise Limondan mercimeğe, mandalinadan zeytinyağına 20 tarımsal ürünle ilgili ihracat kısıtlama yetkisinin Tarım ve Orman Bakanlığı'na verilmesidir. AKP iktidarı bir yanlışı düzeltmeye çalışıyor gibi yaparken bile başka bir yanlışa imza atıyor. " sözlerine yer verdi.

Barut, sözlerini şöyle sürdürdü::

"Şimdi de sebep oldukları ekonomik krizden kaynaklı yükselen enflasyonu ihracat kısıtlaması ile düzeltmeye çalışıyorlar. Bu tümüyle yanlıştır. Bu durum, Tarım Bakanlığı'nın bu tarım ürünlerine ambargo koymasından başka bir şeyi değildir. Türkiye'nin narenciye üretimi yıllık 4-4.5 milyon ton civarında. Ülkemizde 130 bin hektar alandaki narenciye üretiminin yüzde 75'i Çukurova Bölgesinde gerçekleştiriliyor. Geçen yıl yani 2021'de 1 milyon 963 bin ton narenciye ihraç ettik. Parasal karşılığı ise 934 milyon 891 bin dolar oldu. Önceki yıl sadece limonda ihracat yasağı nedeniyle 200 bin tonun üzerinde limon depolarda çürüdü, ürün para etmedi. Acılardan ders alınmalı ki bir daha tekrarlanmasın. Çiftçinin günahına girmeyin, canına okumayın. Yanlışta ısrar etmeyin. Yanlışı yanlışla düzeltmeye çalışmayın. İhracatta kısıtlama gibi tarihi bir yanlışa imza atmayın. İhracatı değil ithalatı kısıtlayın.”30 Ocak 2022 Pazar 11:31

http://www.adananinsesi.com//haber/dissatim-yasagi-tarihi-yanlis-23224.html