Buğday ihtiyacı nasıl karşılanacak?

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Rusya ile Ukrayna arasında olası bir savaştan en çok etkilenecek ülkelerin başında temel gıda ürünlerinde dışa bağımlı olan Türkiye’nin geleceğini söyledi.

Buğday ihtiyacı nasıl karşılanacak?

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Rusya ile Ukrayna arasında olası bir savaştan en çok etkilenecek ülkelerin başında temel gıda ürünlerinde dışa bağımlı olan Türkiye’nin geleceğini söyledi.

Stratejik ürün buğday başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok temel gıda ürününe ulaşımının olumsuz etkileneceğinin altını çizen Bulut, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye “Olası bir savaşta,ekmek ve un fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için herhangi bir hazırlığınız var mıdır?” diye sordu.

Bulut, Rusya ile Ukrayna arasında olası bir savaşınTürkiye’ye etkilerini Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi veren Bulut, iktidarın uyguladığı yanlış tarım politikaları, girdilerdeki fahiş zamların çiftçiyi topraktan uzaklaştırdığını, Türkiye’yi temel gıda ürünlerinde dışa bağımlı hale getirdiğini söyledi.

TÜRKİYE ETKİLENECEK

Rusya ile Batı dünyası arasındaki Ukrayna krizi tırmanırken savaş halinde en fazla etkilenecek ülkelerden biri enerjiden sonra gıdada da her geçen yıl Rusya'ya daha bağımlı hale gelen Türkiye’nin olacağını kaydeden Bulut,savaşın, Türkiye'nin pek çok temel gıda ürününe ulaşımını olumsuz etkileyeceğini, bunların başında da net ithalatçı konumda olduğumuz stratejik ürün buğdayın geleceğini bildirdi.

BUĞDAY ÜRETİMİMİZ GERİLEDİ

Türkiye’nin, buğday ihtiyacının yaklaşık yarısını ithalat yoluyla karşıladığına dikkat çeken Bulut,“Ülkemizde buğday üretimi yıldan yıla azalmış, 2016 yılında 22,6 milyon tonluk buğday üretimi, geçtiğimiz yıl 19 milyon tona kadar gerilemiştir. Buğday ithalatının yüzde 85'i Rusya ve Ukrayna'dan yapılmaktadır. Türkiye, yüzde 12'lik pay ile Rusya’dan tarım ürünleri alımında Çin’i bile geride bırakarak ilk sırada yer almıştır. Ülkemizin 2021'de Rusya’dan tarım ürünleri ithalatı yüzde 38 artışla 4,3 milyar dolara çıkmıştır. Bu ithalat kaleminin 1,8 milyar doların 6,7 milyon ton buğday ithalatı oluşturmaktadır” dedi.

UN FİYATLARI REKOR KIRACAK

Buğdayın yanı sıra arpa, soya, ayçiçeği, mısır, baklagil gibi temel gıda ürünlerinde de dışa bağımlılığımızın giderek arttığına işaret eden Bulut, “Rusya ile Ukrayna arasında olası bir savaşta ekonomik kriz içerisindeki Türkiye'de ekmek ve un fiyatlarının rekor kırması beklenmektedir” ifadelerini kullandı.

BUĞDAY İHTİYACI NASIL KARŞILANACAK?

CHP’li Bulut, Bakan Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin Türkiye’nin buğday ithalatına etkisine ilişkin değerlendirmeler yapılmış mıdır?

-Rusya ile Ukrayna arasında olası bir savaşta buğday ithalatı için alte23 Şubat 2022 Çarşamba 09:02

http://www.adananinsesi.com//haber/bugday-ihtiyaci-nasil-karsilanacak-23309.html