Ana Sayfa Spor Yeni Stat 2016-2017 sezonunda hizmete girecek

Yeni Stat 2016-2017 sezonunda hizmete girecek

Adana Valisi Mustafa Büyük, fiziki olarak yüzde 20’si tamamlanan yeni stadın 2016-2017 futbol sezonunda hizmete gireceğini, Adana’nın çağdaş tesise kavuşacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 11 Şubat 2015 Çarşamba 12:23
Yeni Stat 2016-2017 sezonunda hizmete girecek

Vali Büyük, Sarıçam İlçesi, Çukurova Üniversitesi Balcalı mevkiinde yapımı süren yeni statta incelemelerde bulunarak yüklenici firmanın ortaklarından İsmail Ilgaz, Bayram Albayrak, Proje Mimarı Bünyamin Derman ile Proje Koordinatörü Osman Belen’den detaylı bilgi aldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi’nin de hazır bulunduğu incemeler sırasında konuşan Vali Büyük, çeşitli nedenlerle stat inşaatına geç başlanıldığını, yüklenici firmanın bunu telafi edeceğine inandığını belirterek, şöyle devam etti:

“102 bin dönüm arazi üzerine kurulacak olan 107 milyar TL’ye ihale edilen stadın arazi ve yer teslimi çeşitli nedenlerle geç yapıldı. 23 Eylül 2013 tarihinde yer teslimi yapılan stat, protokol gereğince 770 günde tamamlanacak.  Fiziki olarak yüzde 20’si tamamlanan 33 bin kişilik stat 2016-2017 futbol sezonunda hizmete girecek. Güneyin, hatta Akdeniz’in en çağdaş stadından sadece futbol olarak değil, salon sporları olarak da en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacağız.”

Vali Büyük, stada ulaşımın rahat olacağını, yakın gelecekte hafif raylı sistemin stadın yanından geçeceğini, Adana takımlarının Süper Lig’e çıkmasıyla stadın öneminin daha iyi anlaşılacağını da sözlerine ekledi.

-STATLAR ATIL DURUMDA KALMAMALI-

Türkiye genelinde statların verimli kullanılmadığından yakınan Vali Büyük, konuşmasında şunlara yer verdi:

“Haftada veya 15 günde bir kez maç yapılan statların bünyesinde Spor ve Güzel Sanatlar Liseleri olmalı, eğitim ve spor birbirini tamamlamalı. Türkiye genelinde statlar daha verimli kullanılmalı ve futbolun dışında aktivite sayısı artmalı. Statlar cazibe ve çekim merkezi olmalı. Futbolun dışında ki branşlara geniş yer verilmeli.  Böylece, ailelerinde ‘spor yapan çocuklar başarısız olur’ düşünceleri ortadan kalkar. Yeni statlar görsel olarak çok iyi, ancak, başta da dediğim gibi burayı her gün değerlendirecek etkinliklerle güçlendirmeliyiz.”

-PROJE MİMARI DERMAN: “UEFA STANDARTLARINDAKİ STAT ÖRNEK OLACAK”-

Projenin deneyimli mimarı Bünyamin Derman, Avrupa, Afrika, Amerika’da birçok stadı incelediğini, şu anda Beşiktaş’ın İnönü Stadı’nı da kendilerinin yaptığını belirterek, “Adana’da yapımı süren UEFA standartlarında stat diğer kentlere örnek olacak. Hava koşulları nedeniyle dış cepheyi beyaz yapmayı hedefliyoruz. Üstü kapalı olan stadın tribünlerini de Avrupa’da olduğu gibi farklı renklerde yapmayı düşünüyoruz. Stat bünyesinde bulunacak 155 locadan kulüplerin iyi gelir sağlayacağına inanıyoruz. Yüklenici firma olarak her alanda iyi malzeme kullanarak çalışmalarımızı yüksek tempoda sürdürüyoruz. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi sürekli iletişim halindeyiz” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Adanaspor'da Fatih Akyel ile yollar ayrılıyor

Adanaspor'da Fatih Akyel ile yollar ayrılıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık