Ana Sayfa Yaşam Yüreğir'de Büyük Değişim

Yüreğir'de Büyük Değişim

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın 2009 yılında göreve gelmesi ile Adana'nın merkezinde olmasına rağmen uzun yıllar üvey evlat muamelesi gören Yüreğir'in kaderi değişti.

Giriş Tarihi: 21 Mart 2016 Pazartesi 10:21
Yüreğir'de Büyük Değişim

7 yıla yaklaşan görev süresinde Avrupa standardında yollar, kültür evleri, parklar, taziye evleri ve kentsel dönüşüm projeleri ile adeta Yüreğir'i yeniden inşa eden Başkan Çelikcan aynı zamanda ilçede hem kamu, hem de özel yatırımların önünü açtı. Adana'da ilk yerinde gerçek Kentsel Dönüşüm projesi ile Kışla Mahallesi'nde yükselen binalar Yüreğir'in yeni yüzü oldu.


KIŞLA'DA KURALAR ÇEKİLDİ


Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın ilçede başlattığı Kentsel Dönüşüm hamlesinin ilk ayağı olan Kışla Mahallesi birinci etap çalışmasında mutlu sona ulaşıldı. Adana'da ilk yerinde dönüşüm projelerinden biri olan Kışla 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi tamamlandı. Noter huzurunda çekilen kura ile hak sahipleri yeni yuvalarına kavuştular. Kışla Mahallesi kentsel dönüşüm 1. etapta 324 konut yıkılarak yerine 772 konut ve 43 işyeri yapıldı. Başkan Çelikcan "Kura ile 354 konut hak sahiplerine dağıtıldı. Geriye kalan konutlar ise Kışla 2. Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesinde bulunan, evleri yıkılacak olan konut sahiplerine verilecek. Kışla 2. Etap çalışmalarında ise 224 bina ve 415 bağımsız bölüm mevcut. Bu konutların yerine ise 669 daire, 28 işyeri yapılması planlanıyor. Proje içerisinde kapalı semt pazarı, park bahçe ve dinlenme alanları olacak." dedi.


YÜREĞİR MAKUS TALİHİNİ YENİYOR


Kura çekiminde bir konuşma yapan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan çok önemli bir olaya gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek 'Bu projeyi siz değerli vatandaşlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Adana'nın en güzel yerlerinden biri olan Kışla Mahallemiz gerçekleştirdiğimiz bu proje ile daha güzel oldu. Bundan mutluluk duyuyorum. Yüreğir artık kamu ve özel yatırımları ile Adana'da önemli bir merkez oluyor. Bu projede emeği geçen TOKİ yetkililerine de ayrıca teşekkür ediyorum. Olumlu yaklaşımları ve kazanımları vatandaşlara yansıttılar. Bugün burada hak sahibi olan vatandaşlarımıza yuvalarında ömür boyu mutlu bir şekilde yaşamalarını diliyorum. Hayırlı, uğurlu olsun.' şeklinde konuştu.
KAZANAN YÜREĞİRLİ OLDU
Yerinde dönüşümün dünyanın en zor işlerinden biri olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan 'Biz bu projelere başlarken birinci önceliğimiz vatandaşlarımızın haklarının korunması oldu. TOKİ ile birlikte yürüttüğümüz bu çalışmalarda bütün masrafları biz karşıladık. Vatandaşlarımıza fazla yük getirmemenin gayreti içerisinde olduk. Adana'da ilk olması nedeniyle birçok zorluklarla karşılaştık. Çok şükür bu zorlukları aşarak projemizin 1. etabının sonuna geldik. Vatandaşlarımız daha önce oturdukları dar sokakların olduğu eski binaların yerine yeşil alanı bol, park sorunu olmadan, yine yıllarca birlikte oturdukları komşularıyla ve modern konutlarda oturacaklar. Burada kazanan Yüreğirli oldu, vatandaşımız oldu. Biz ise vatandaşımıza hizmet etmenin ve görevimizi yapmanın manevi huzurunu yaşıyoruz.' dedi. Öte yandan kura çekiminde konuşan mahalle sakinleri ise yeni yuvalarına kavuştukları için mutlu olduklarını belirttiler.


ADANA'NIN SİLÜETİ DEĞİŞİYOR
Kozan ve Sanayi Çarşısı'nın dönüşümü için kollar sıvandı. 2 yıldır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda onay bekleyen Kozan Çarşısı ve Sanayi Çarşısı Kentsel Dönüşüm projesi Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı'nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na getirilmesi ile hız kazandı. Başkan Çelikcan Adana'nın siluetini değiştirecek projeyi hayata geçirmek için temaslarını sıklaştırdı. Başkan Çelikcan "2 yıldan bu yana Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bekleyen ve Afet Riskli Alan ilan edilen Kozan Çarşısı ve Sanayi Çarşısı'nı kapsayan projemizi onay için bakanlığa sunduk. Sayın Bakanımız Fatma Güldemet Sarı, Adana'yı ziyaretinde Kozan Çarşısı'nı gezmiş ve vatandaşlarla sohbet etmişti. Vatandaşlarımız da kentsel dönüşümün bir an önce hayata geçirilmesini istemişlerdi. Konunun önemini bilen Bakanımız bürokratlara gerekli talimatı verdi ve çalışmalarımız hızlandı. Adana'ya yakışan çok önemli bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz."şeklinde konuştu.
KENT YAŞAMINA UYGUN PROJELER
Yüreğir İlçesinde 60.993 adet bina, 141.897 adet konut (bağımsız bölüm), 17.000 adet işyeri bulunmaktadır. Binaların % 80'i ruhsatsız yapılaşmadır. Yüreğir İlçesi ruhsatsız yapıların en yoğun olduğu ilçemizdendir.
Yüreğir de kent yaşamına uygun projeler üreterek yaşam kalitesini yükseltmeyi ve bölgeyi çağdaş görünümlü bir kent durumuna getirmeyi hedeflemiş olup kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız. 
YÜREĞİR'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARI
Kışla Mahallesi Kentsel Dönüşüm alanlarında (1.Bölge 6 ha, 2 Bölge 60 ha. Çamlıca 12 ha. Toplam: 79 ha.) mevcutta 740 Adet konut, 50 Adet işyeri Bulunmakta iken Planlanan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında; 1433 Adet Konut ve 74 Adet İşyeri yapım aşamasındadır. Sosyal Donatı Alanları (Eğitim Tesis Alanları, Dini Tesis Alanları, Park Alanlar, Kültürel Evleri, Pazar Alanları) yapılması hedeflenmektedir. 
Kışla 1. Etap tamamlandı. Hak sahipliği kurası çekildi. Çevre düzenlemesinin tamamlanmasıyla vatandaşlar konutlarına kavuşacaklar.
Kışla 2. Etap Mimari Projeleri TOKİ tarafından onaylanmak üzere kontrol ediliyor.
Kışla 3. Etap 18,7 Hektar alan üzerinde çalışmalar devam ediyor. TOKİ'den Uzman personeller ön protokol öncesi arazi tepkilerini yapmak üzere çalışmalara başladılar.
Karacaoğlan (13,5 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında; 450 Adet konut, 50 Adet işyeri bulunmakta iken; Eğitim Tesisi, Dini Tesisi, Park, 1000 Ad. Konut ve 100 Adet İşyeri yapılması düşünülmekte olup, çalışmalar başlanmıştır.
Başak (22,5 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Projeler tamamlanmış olup, TOKİ 'de kontrol aşamasında. Kontrol sonrası muavvakat senedi ve vatandaş görüşmelerine başlanacak. Başak Mahallesinde yaklaşık 857 Adet bina, 40 İşyeri bulunmakta iken, Proje sonrası 1490 Ad. Konut, 72 Ad. İşyeri Sosyal Donatılar (Dini Tesis Alanları, Yeşil Alanlar, Kültürel Tesisiler, Pazar Alanları) planlanmaktadır.
Akıncılar (5,7 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında: 515 Konut bulunmakta iken, Proje sonrası 700 Adet Konut ve 75 Adet İşyeri planlanmaktadır. TOKİ Uzman personelleri ön protokol öncesi arazi tespitlerini yapıyorlar.
Yavuzlar (5,5 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında: 428 Konut bulunmakta iken, Proje sonrası 880 Adet Konut ve 50 Adet İşyeri planlanmaktadır. 
Serinevler (6,5 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında: 257 Konut, 423 bağımsız Bölüm bulunmakta iken, Proje sonrası 800 Adet Konut ve 100 Adet İşyeri planlanmaktadır. 
Toplamda; 132,7 ha (1.327.000 m²) alan da;
16.303 Adet Konut 
721 İşyeri 
Sosyal Donatılar (Eğitim Tesisi, Dini Tesis, Kültür Evleri, Park, Pazar Alanları)
B-YÜREĞİR BELEDİYESİ YETKİSİNDE BULUNAN AFET RİSKLİ ALANLAR
Cumhuriyet (22 ha) Afet Riskli Alan'a ait Projeler tamamlanmış olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda plan onayı gerçekleşti.
Alan içerisinde; 192 Ad. Konut, 800 Ad. İşyeri bulunmakta iken Proje sonrası 916 Ad. Konut, 338 Ofis ve 220 Ad. Ofis binaları altında Mağaza, 140 Ad. Konut altı işyeri planlanmaktadır.
19Mayıs-Koza -Yeşilbağlar (76 ha) ve Koza -Yeşilbağlar Rezerv (75 ha) Mühendislik- Müşavirlik Hizmet Alımı ihale süreci devam ediyor.
Yetkimizde Bulunan Toplam; 173 ha (1.730.000 m²) Riskli Alan
Misis Riskli Alan (90 ha) - Misis Rezerv Alanı (52 ha) Afet Riskli Alan İlanı için çalışmalara başlanmıştır. 
Yetkimizde Bulunan Riskli Alan Toplamı; 173 ha (1.730.000 m²) 
İlan Edilmesi İçin Çalışmalara Başladığımız: 142 ha (1.420.000 m²)
Toplam; 315 ha (3.150.000 m²) 
RİSKLİ ALAN VE KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI TOPLAMI:
=132,7 ha ( 1.327.000 m² )+ 315 ha (3.150.000 m²)= 447,7 ha (4.470.000 m²)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sokak düğünlerine izin verilmesin

Sokak düğünlerine izin verilmesin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık