Lezzet Festivali yapılacak mı?

7 Eylül 2020 Pazartesi 09:43

Adana’nın “en” yerel ve “en” geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde ve Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde ilki 6-8 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen ‘’Adana Lezzet Festivali’’nin bu yıl 4’üncüsünün yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor. Bu belirsizlik sanırım artan koronavirüs vakalarından kaynaklanıyor. Festival komitesi büyük olasılık yapılıp yapılmaması konusunda ikilem yaşıyor.

Komite ikilem yaşarken festivalin yapılmasını büyük bir umut ve dört gözle bekleyen esnaf ve otelciler var. Bugüne kadar yapılan 3 festivalde de kent 3 gün süreyle yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor, haliyle burada kazanan esnaf ve otelciler oluyordu. Özellikle esnaf 3 aylık cirolarını 3 günlük sürede çıkartarak geleceğe biraz da olsa umutla bakıyordu. Ancak bu yıl bu beklentileri boşa çıkacak gibi. Festivalin sitesinde başlama tarihi olarak tahmini 2 Ekim tarihi yazıyor. Anlayacağınız bir aydan bile az bir zaman kaldı. Ancak festival yapılacak mı? yapılmayacak mı? belli değil. Bana soracak olursanız durum yapılmayacak gibi duruyor. Nedenini soracak olursanız da şu güne kadar bu konuda herhangi bir çalışmanın yapılmamış olması.

Bundan önceki 3 festivalde çalışmalar 3-4 ay öncesinden başlar ve programlar, düzenlenecek paneller ve hatta katılımcılar belirlenir, hangi yarışmaların yapılacağı duyurulurdu. Ancak bu yıl pandemiden dolayı ülke olarak olağanüstü bir durum yaşıyoruz. Festival el bette geçmiş 3 festivalde olduğu gibi Merkez Park gibi açık alanda yüksek katılımlı yapılmamalı. Halka açık yapılması salgına davetiye çıkartmak gibi olur.

Nacizane burada bir önerim olacak festival bu yıl dijital ortamda yapılsın. Hatta festival bu yıl ‘’Gastroadana Lezzet ’ adı altında yapılsın. Böylece Gastronominin kalbi geçen 3 yılda olduğu gibi yine Adana’da atsın.

‘’Gastroadana Lezzet’’ in Facebook, Twitter, Youtube, İnstagram hesaplarının yanı sıra resmi WEB sitelerinden yapılacak canlı yayınlarla izlenip lezzet severlerle buluşması sağlanabilir Böylece, kentin Türkiye’nin önemli gastronomi merkezlerinden olması yolunda önemli katkı sağlayan festivale de ara verilmemiş olur. Tabi ki bu konuda tüm yetki Valimiz Sayın Süleyman Elban başta olmak üzere festival komitesinde. Umarım festivalin dijital ortamda yapılması yönünde karar alırlar.

Konu lezzet festivalinden açılmışken Adana Büyükşehir Belediyesi 30 Haziran 2019’da UNESCO 2019 Yaratıcı Şehirler Ağı Gastronomi Şehri başvurusunu yapmıştı. Aradan bir yılı aşkın bir süreç geçti bu konuda bir ilerleme kaydedildi mi merak etmiyor değiliz? Bizim merakımızın yanında gastronomi sektöründe kentte hizmet verenlerde bu konuda bir bilgilendirme bekliyor. Ne de olsa bu en çok onları ilgilendiriyor.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.