Özcan Aladağ

BAKAN ÇELİK'İN GÖREMEDİKLERİ


Özcan Aladağ
8 Nisan 2014 Salı 11:02

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik 360 Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Özdemir'in hazırlayıp sunduğu 'Stüdyo 360'ın canlı yayın konuğu oldu ve Adana seçimlerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
Çelik, Adana seçimlerini değerlendirir iken bütün kabahati getirip ‘Adana'da bir seçim şirketi, bir seçim şebekesi var' diyerek bağladı ve sorumlusunu da buldu!
Pes doğrusu!
Önce Bakan Çelik'in Adana seçimleri ile ilgili televizyon programında yaptığı açıklamaları sizlere vermek istiyorum. Bakan Çelik aynen şunları söylüyor.
'Maalesef bir seçim şebekesi yıllardan beri buradaki seçim sonuçlarına bir şekilde şaibe karıştırılmasında faaliyette. Örneğin, geçen seçimlerle ilgili bir şey söyleyeyim; enteresandır bir seçime şaibe karıştırmaktan yargılanmış ve hüküm giymiş bir seçim kurulu müdürü geçen seçimi yönetti. Hatta bu seçimde de görevliydi zannediyorum. Böyle bir ortam içerisinde... Ve bu bir türlü düzeltilmiyor. Orda bir seçim şirketi, bir seçim şebekesi var. Şundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın, kazandığımız yerde ne kadar saygı duyuyorsak kaybettiğimiz yerde de o kadar saygı duyarız.'
Bu açıklamalar Adana'da yaşayan bir gazeteci ve oyunu kullanan bir seçmen olarak beni ikna etmedi Sayın Çelik.
Bence bu kadar sığ bir savunmanın arkasına sığınmadan bazı gerçekleri görmeniz gerekiyor. En azından partilinizin gördüğünü sizin de görmeniz gerekiyor.
Neydi bu sizin göremediğiniz veya gördüğünüz halde söyleyemedikleriniz?
Bu seçimlerde mevcut il ve ilçe yönetimleri aktif ve koordineli olarak çalışmadı Sayın Bakanım.
Partinin bir arşiv kültürü olmadığı için bir yerde yapılan toplantıya adayların etrafındaki isimlerin dışında partinin temsilcilerinin katılımı sağlanamadı Sayın Bakanım.
Daha işin başında yanlış aday tercihleri ile seçmenin huzuruna çıktınız Sayın Bakanım. 17 Şubat'ın sonucu olarak mevcut belediye başkanlarına adaylık konusunda olur verince daha kaybettiniz seçimi Sayın Bakanım.
Abdullah Torun doğru bir aday tercihi değildi Sayın Bakanım. Siz de kefil olarak Torun'u aday yaptınız ama Torun, Adana seçimlerini sırtlayamadı, üstlenemedi Sayın Bakanım.
Seçim dönemince yaşananları isterseniz partinin önde gelen isimleri ile oturup konuşacak olursanız yanlışlıkları görürsünüz Sayın Bakanım.
Koordine yoktu. Sizin milletvekiliniz gelip partinize çalıştı mı Sayın Bakanım? Ali Küçükaydın'dan bahsediyorum. Siz kabahati neden seçim kurulu başkanı olan hâkime buluyorsunuz ki!
Eski milletvekillerinizden kimler gelip çalıştı Sayın Bakanım? Vahit Kirişçi ile Recep Garip haricinde sahada kim vardı eski vekillerden Sayın Bakanım?
İstanbul'dan gelen reklam şirketleri ile Adana'nın nabzını tutmaya, Adanalıya hitap etmeye çalışıldı Sayın Bakanım.
Toplum içinde Ak Parti'nin adayı konuşulduğunda söylenin ilk söz ‘Hüseyin Sözlü'ye göre başarısız bir seçim dönemi geçiriyor' eleştirisini yabana atabilir misiniz? Sayın Bakanım.
Yüreğir'de Mahmut Çelikcan'ın kazanmasının da yegâne sebebi Yüreğir'deki Ak Parti seçmen profilinin varlığıdır. Orada da Çelikcan olmasa idi hezimet yaşanırdı Sayın Bakanım.
Belediye meclis üyelerinin listelere yazılması noktasında yaşanan sıkıntıları hiç gözünüzün önüne getirdiniz mi Sayın Bakanım?
Kozan'da Kazım Özgan ile İmamoğlu'nda Kadir Altunköse ile yaşanan olumsuzluğu hiç masaya yatırıp üzerine partinin yetkili kurulları ile tartıştınız mı Sayın Bakanım?
Aslında bu tespitlerimizi uzun uzadıya sıralarız Sayın Bakanım. Bizim gördüklerimizi sizin daha da iyi görüp tespit ettiğinizi biliyoruz.
Seçim kurulu hâkimine getirip ‘ortada bir şebeke var' diyerek seçimin analizini yapar iseniz eksik yaparsınız.
Kültür Bakanı olarak Adana'ya görevde kaldığınız dönem içinde yaptığınız hizmetler ile Adanalıları ne kadar mutlu ettiğinizi hiç masaya yatırdınız mı? Diye sormuş olsam sanırım bana da kızacaksınız Sayın Bakanım.
Emin olun siyasette iki kere iki bazen dört etmiyor.
Vatandaşın vermiş olduğu mesajı anlamak gerekiyor Sayın Bakanım.
Adana'da Ak Parti'nin her dönem Türkiye genelinde alınan oyların altında oy aldığını da sanırım bir kenara not etmişsinizdir Sayın Bakanım.
Adana'da teşkilatlarınız yeniden gözden geçirilmeye ihtiyacının olduğunu da biliyorsunuzdur Sayın Bakanım.
İşin özü, sizin konuşmalarınızın asıl hedefi bulmayarak yenilgiye mazeret bulma olduğunu düşünüyorum.
Çıkıp ‘MHP, bize göre daha iyi çalıştı. Analarının sütü gibi helal bir seçim kazandı' demenizi beklerdim Sayın Bakanım.
Evet, vatandaşın bir oyu dahi heba olmasın.
MHP'ye verilen oyları da düşünerek heba etmeme adına itiraz üzerine itirazları da sanırım yorumlamanız gerekiyor Sayın Bakanım.
Bu da bizim tespitlerimiz. Kabul edersiniz ya da etmezsiniz bilemem ama Adana'da yaşayan bir kişi olarak ben durumu böyle görüyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık