Salim Büyükkaya

BARONLARA KİM HİZMET ETTİ?


Salim Büyükkaya
17 Haziran 2014 Salı 20:35

Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, geçtiğimiz hafta (12 Haziran günü) Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyarette çok önemli bir iddiada bulundu. Zeybek, Adana'da huzuru bozanların uyuşturucu baronları olduğunu söyledi. O sözler şöyle:
" Şu kadar uyuşturucu yakalandı, bu kadar uyuşturucu imha edildi haberleri mutlaka önemli ama bizim için asıl önemli tehlike sokak satıcıları. Adana'da sokak hareketlerini yönlendirenler de, çocuklara taş attıranlar da hep aşırı uçlardaki uyuşturucu baronları. Bunlarla mücadelemizi yoğun şekilde sürdürüyoruz. Bu mücadelemizde de basının desteği bizim için önemli"
Adana'daki uyuşturucu sorununu herkes biliyor. Aileler uzaktan duydukları hikayeleri şimdi kendileri yaşıyorlar. Kendi evlerinden, komşularından, iki sokak öteden mutlaka bir uyuşturucu haberi duyuyorlar. Ya çocuklar bu tuzağa düşüyor, ya bir tanıdıklarının çocuğu uyuşturucu ile ilgili olarak bir soruşturmanın zanlısı oluyor.
Kenar semtlerde sol grupların uyuşturucuya karşı mücadele başlattıkları haberleri de zaman, zaman gündemimize gelirdi. Şakirpaşa'da Hürriyet'te Barbaros'ta böyle haberler duyardık. Kentin en üst düzey polisinin uyuşturucu baronlarından haberdar olduğunu beyan etmesi bu illet ile mücadele açısından önemli. Ancak her sokağa çıkanı getirip bu baronlara bağlamak zorlama bir yorumdu. Bu beyanat politik bir beyanattı ve psikolojik harekat taktiği olduğu açıktı. "Soma'nın hesabı sorulsun, çocuklar öldürülmesin" diyen herkesin "Uyuşturucu baronlarının maşaları" şeklinde algılanması kime hizmet eder?
Tüm suç örgütleri gibi uyuşturucu çeteleri de elbette polisin rahat hareket edemeyeceği, operasyonlar için zorlanacağı bölgelerde barınmayı tercih edebilirler. Ancak hiçbir baronun bir geckonduda yakalandığı görülmemiştir. Uzantıları, sokak satıcıları varoşlardadır. Baronlar muhtemelen kravatları, lüks araçları, metresleri, bürokrasiden ve siyasetten dostları ile sosyal sorumluluk projeleriyle meşguldürler.
Veya, inanılmaz yaşam öyküleri ile gazetelere başarı öyküleri anlatmaktadırlar. Dişleri tırnakları ile sıfırdan zirveye nasıl tırmandıklarını okuruz sosyete dergilerinde...
Emniyet Müdürü'nün "Her olayın arkasında uyuşturucu baronları var" sözlerinin üzerinden bir hafta geçmeden Hürriyet Mahallesi'nde bir çocuk öldürüldü.
Daha önce sokağa çıkmayı aklına bile getirmeyenler caddeleri doldurdu. Daha ortada otopsi yokken Anadolu Ajansı'nın "Elindeki bombanın patladığı tahmin ediliyor" şeklindeki cinayeti saklama yalanı Adli Tıp ve görgü tanıkları tarafından çürütüldü.
Öfke büyüdükçe büyüyor.
O sokaklar artık kimse için güvenli değil.
Emniyet Müdürümüzün iddiası doğru ise, şimdi orada baronların arayıp da bulamayacağı bir ortam var.
Peki bunu hazırlayan kim?
15 yaşındaki bir çocuğun (el yapımı) patlayıcı uzmanı olabilme ihtimali göz önüne alınıyor.
Bu çocuğun bir baronun maşası olabileceği düşünülüyor.
Polisin yanlış yapabilme ihtimali bile hiç akla getirilmesin isteniyor.
Korkmayın sorun:
Emniyet müdürü'nün işaret ettiği baronlara kim hizmet etmiş oldu?
15 yaşındaki çocuk mu, kafasına sıkan mı?


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık