Özcan Aladağ

BU DA BENİM TERCİHİM


Özcan Aladağ
4 Şubat 2014 Salı 20:22

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına kimin yakışacağını değil, kimin orada başkan olması halinde Adana'nın hizmetlere doyacağını tartışmanın daha doğru olduğuna inananlardanım.
Bu nedenle bugünkü köşe yazımda CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayının 9 Şubat tarihinde değişeceğini iddia edenleri de rahatlatma adına bir tespitte bulunup kendi görüşlerimi okuyucularımla paylaşmak istiyorum.
Yıldıray Arıkan'ın adaylığının açıklanmasından sonra bazı isimlerde tedirginliğin olduğunu buradan görüyor ve hissediyoruz. Tedirgin olan isimlerin başında Aytaç Durak ile Zihni Aldırmaz geliyor.
Tedirginliklerinin sebebi ise kendilerinin aday ilan edilmemesidir. Hatırlayacak olursanız her iki isimde CHP Genel Merkezi'ni çok arşınladılar.
Lakin olmadı. Maya tutmadı...
Aracıların da elleri boş kaldı. Durak ve Aldırmaz aday ilan edildiğinde beklentilerine cevap bulacaklarını düşünenlerde boşa düştüler.
Hal böyle olunca 9 Şubat tarihinde adayın değişeceği yönündeki beklentileri yükseltip ortalığı bulandırmak isteyenler elbette sayıca fazlalaştı.
Adana'da CHP'nin adayı olacak kişinin Yıldıray Arıkan mı? Yoksa Aytaç Durak mı? Olacağı yönünde şahsıma bir soru yöneltilmiş olsa ben tereddütsüz Yıldıray Arıkan derim.
Yıldıray Arıkan'ın yerel yöneticilikteki bütün eksilerini iyi bilen bir kişi olmama karşın tercihimi Yıldıray Arıkan'dan yana kullanırım. Her ne kadar Yıldıray Beyin ‘Aytaç abi' diye başlayan cümlelerle Durak'ın Büyükşehir Belediye Başkan adayı, kendisinin de Çukurova Belediye Başkan Adayı olarak ilan edilmesini beklediğini bilmiş olsam da bugün itibariyle tercihim Arıkan'dan yana olur.
Tıpkı genel merkezin yaptığı gibi.
Neden Yıldıray Arıkan derim? Bu sorunun yanıtını vermekte hiçbir sakınca görmüyorum.
Yıldıray Arıkan sol geleneğinden gelen, partinin bir dönem belediye başkanlığını yapmış, bir dönem de DSP'den belediye başkanlığı yapmış bir kişidir. Durak'ın CHP ile bağdaşan hiçbir özelliği olmamasını dikkatlerinize arz etmekte yarar var.
Yıldıray Arıkan, parti içinde bilinen ve seveni de olan bir kişidir. Öyle ya da böyle kırıp dökmesi ve halka verdiği zararı Durak ile mukayese edilmeyecek kadar az olan bir kişidir.
Yıldıray Arıkan'ın adaylığına verilen tepki, Durak'ın adaylığına verilecek olan tepkiden azdır.
Yıldıray Arıkan'ın denenmiş belediyecilik yöntemi ortadadır. Halkın şiddetle tepki duyduğu bir isim asla olmamıştır. Belli kişilerin belli yerlerden imkan adına faydalanamadıklarından kaynaklanan küskünlükleri ve aleyhte olmalarının karşısında fazlaca bir sıkıntısı yoktur.
Durak ile CHP'nin dokusu uyuşmaz. Politika yapacak kapısı kalmayan Arıkan'ın aday olarak ilan edilmesinden sonra ne değişmiştir ki Durak konusunda CHP karar alıp aday değiştirsin?
Ortada daha önce Soner Çetin'in adaylıktan alınıp yerine Ümit Özgümüş'ün aday ilan edilmesi ile yaşanan olumsuzluklar ve seçim kaybetmede bütün çıplaklığı ve yaşanmışlığı ile karşımızda durur iken Durak konusundaki ısrarın arkasında yatan nedir?
Piyasada politikadan nemalanan kişilerin isteklerine yanıt vermek Adana'da seçimin CHP tarafından kazanılacağının garantisini ne kadar taşır.
Sebepleri uzattıkça alt alta sıraladıkça sıralayabilirsiniz. En nihayetinde CHP'nin adayının Aytaç Durak veya Zihni Aldırmaz olması, CHP'ye kanalize olacak bazı partisiz veya başka partili seçmenin de CHP'den uzaklaşmasına neden olur.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun üzerinden beklenti içine girenlerin özellikle artıları ve eksileri hesap ederek şapkalarını ortaya koymaları da gerekir.
Bugün Adana'da seçim kazanma matematiği yapacak kadar kendinde güç gören CHP'nin şunun şurasında sayılı günlerin kaldığı seçim sattı mahallinde at değiştirir gibi aday değiştirmesinin yararını kim, nasıl izah edebilir?
Durak ile CHP'nin seçim kazanacağının kim garantisini verebilir?
Aldırmaz'ın aday yapılması halinde CHP'nin ne kazanacağını kim, nasıl yorumlayabilir?
Ben şahsım adına Yıldıray Arıkan isminin değiştirilmesi halinde seçimin Hüseyin Sözlü adına ‘hayırlı olsun' diyerek açık ara farkla MHP'ye seçimi altın tepside sunmak olarak görüyorum.
Kamuoyu anketlerine bakacak olursanız MHP'nin adayı Hüseyin Sözlü her iki partinin adayı olan Yıldıray Arıkan ve Abdullah Torun'a göre öndedir. Bugün itibariyle durum böyle...
Gerek Torun, gerekse de Arıkan'ın bu farkı kapatma adına verdikleri performans ve yaptıkları harcamalarda yabana atılmayacak cihette karşımızda durur iken, yanılgı içinde olanların akıllarını başına almalarında yarar görüyorum.
Yıldıray Arıkan mı? Durak mı?
Bence Arıkan...
CHP açısından da Arıkan. İnanın ortalığı bulandırmak isteyenlerin gayretleri başka...
Hesapları tutmayacak onu da biliyorum.
Adana'da Anakent seçimleri her üç parti açısından bugün at başı gidecek kadar birbirlerine yakın gözükürken arayı açacak kadar bir aday tercihi yapmak partilere zarar verir. Hüseyin Sözlü'nün bugün önde gözükmesinin belki de en büyük sebebi, MHP'nin aday konusundaki istikrarı, Sözlü'nün aylardır sahada olması ve çalışması, acaba sorularını kendisine yöneltmeden yoluna devam etmesidir.
Arıkan'ı ve CHP'yi rahat bırakmak gerekiyor.
Şayet Arıkan'ın bir huzursuzluğu var ise onu zaten kendisi yetkili kurulları ile paylaşır. Olmadığına göre, en azından bizlere yansıyan bir huzursuzluğu olmadığına göre Arıkan'ı ve CHP'yi rahat bırakın.
Düşün artık şu Adana'nın yakasından, şu CHP'nin yakasından...


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık