Özcan Aladağ

Bu teşkilatlara ne demeli!


Özcan Aladağ
23 Aralık 2013 Pazartesi 16:15

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar oldu.
Zeydan Karalar, CHP Genel Merkezi'nin karşısına aday çıkarmış olmasına karşın il başkanlığı seçimini kazanıp o koltukta oturan isimdi.
Aynı Zeydan Karalar bugün Seyhan Belediye Başkan Adayı olur iken ön seçimde karşısında Seyhan İlçe Teşkilatı ve İl Teşkilatı durdu. Yalçın Akyol'u ön seçimde birinci yapmak isteyen il ve ilçeye rağmen Zeydan Karalar ön yoklamada birinci oldu. Ve o il ve ilçe yönetimlerinin günlerdir Ankara'da Yalçın Akyol'u aday yapabilmek için uğraştığı bir ortamda başkan adayı oldu.
Demek ki Zeydan Karalar ismi etkindi, üstündü.
Şimdi bu il ve ilçe yönetimi ne söyleyecek? Nasıl davranacak? Ne yapacak?
Bükemedikleri bileği öpmek zorunda kalacaklar mı?
Zeydan Karalar'ın karşısında blok olanların nasıl davranacaklarını Adana kamuoyu adına merak ediyoruz.

Teşkilatların adaylarının istedikleri yere gelmediği bir ortamda açıklanan adaya dört etle sarılıp sarılmadıklarını önümüzdeki seçim sürecinde görüp yaşayacağız. CHP’nin Seyhan’da seçimi kazanmaya en yakın parti konumunda olduğu bir ortamda yine ‘iş kazası’ yaşanıp birileri bir yerlere çekip konuyu, aday adayları farklı partilere kaçacaklar mı?

Bu aday adaylarının başkaca partilere giderek oradan CHP’nin karşısında aday olup CHP’nin geçmiş yıllarda yaşadığı üzere seçim kaybetmelerine neden olacaklar mı?
İşte bütün bu soruların yanıtlarını önümüzdeki günlerde izleyip göreceğiz.

Xx

Ne oldu size böyle?

22 Aralık tarihi Aytaç Durak için önemli bir tarihti, Zihni Aldırmaz için de sürprizlerle dolu bir tarihti, bekleyiş günüydü.

CHP Genel Merkezi’nden medet uman Durak ve Aldırmaz, gözlerini genel merkezden gelecek olan karara çevirmişlerdi. Ancak CHP Genel Merkezi her iki isim için de önemli olan bir gelişmeye imza atmadı. Sadece Seyhan Adayının Zeydan Karalar olduğunu kamuoyuna deklare etmiş oldu.

Aytaç Durak’ın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olma ihtimali var. Görünen noktada Durak ismi hala gündemde…

Lakin Zihni Aldırmaz için bu olasılık kalmamışa benziyor. Aldırmaz’da bütün hızını kesip belediye basın bürosu aracılığıyla günlük 2 veya 3 hizmet açıklaması (rutin) yaparak günü kurtarıyor. Arada bir de yarışma, uçak gezileri mesajları çekerek kendini mutlu ediyor.

Ne oldu size böyle? Diye sormak geldi içimden.

CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağı sorusunun netleşmesi için ümitler 4 Ocak tarihine ertelendi. Bu tarih sanırım her iki isim içinde milat olacak. Olmak ya da olmamak adına…

Dün bir arkadaş ile görüşmemiz sırasında CHP Genel Merkezi’nde Adnan Keskin’in fazlaca bir etkisinin olmadığını Zeydan Karalar’ın adaylık açıklamasında yaşadıklarını söylemesi dikkatimi çekti. CHP içinde şuan itibariyle ikinci adam konumunda olan kişinin Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu olduğunun altını çizdi.
Şayet bu iddiası doğru ise Aytaç Durak ve Zihni Aldırmaz’ın bana göre hiçbir şansı yok… Yani Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında Adnan Keskin’den daha çok Faruk Loğoğlu’nun hatırı ve gönlü var ise her iki isminde şansı biraz azalıyor.
Tabi ki bunlar birer iddia ve varsayım. En son kararı Kemal Kılıçdaroğlu verecek.

Aytaç Durak’ın aday yapılmak istenmesini ‘daha fazla oy getirme’ adına belki kabul edebilirim. Lakin Zihni Aldırmaz isminin böylelikle anılmasını bir türlü anlamış değilim. Sanırım kendisi de artık isminin prim yapmadığını görmeye başladı Sayın Aldırmaz. Keçeleri suya atmışa benziyor…

Şu Büyükşehir adayını bir netleştirmiş olsa Adana’da kartlar yeniden karılacak ve bu kez gözler belediye meclis üyelerinin listelerinde olacak.
Durak için bekleyen bazı kurt politikacılar da kendilerine böylelikle yön vermiş olacaklar.

Xx

Ak Parti neyi bekliyor?

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayını açıklayan Ak Parti, ilçe belediye başkan adaylarını açıklayamadılar. Bir türlü akıllarında, fikirlerinde olan isimleri kamuoyunun önüne getiremediler.

Ortada bir sıkıntı var sanırım. Aday bulmakta, aday yapılacak olan ismin kazanmaya yakın aday olmadığı noktasında sanırım ciddi sıkıntı yaşıyorlar.

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı tek başına siyaset yaparak ziyaretler gerçekleştirip kendisine destek bulmaya çalışıyor. Atı alan Üsküdar’ı geçer mi bilinmez ama Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Çukurova’da aday bulma noktasında Ak Parti ciddi sıkıntı yaşıyor. Gidip geliyorlar adeta…

Buraya şu mu aday olsun? Onu yapar isek ne olur? Bunu yapmaz isek ne kaybederiz? Sorularına bir türlü yanıt bulamadılar.
Ak Parti neyi bekliyor?
CHP’yi bekliyor diyeceğim, bu sorunun yanıtı o değil.

Aday bulamıyorlar diyeceğim, dilim varmıyor.

İktidar partisi olarak elle tutulur isimleri koymakta zorlanıyorlar diyeceğim, haksızlık ederim.

Var ortada bir sorun, ama bu sorunu biraz zor aşacaklar gibi görünüyor.

Abdullah Torun’un tek başına karar veremeyeceği aday belirleme konusunda Ömer Çelik ve Genel Merkezin artık netleşmesi gerekiyor.
Bu kadar ötelemek yarardan çok zarar getiriyor.

Seyhan konusunda Zafer Kara ve Sıtkı Polat arasında gidip gelen Ak Parti, Yüreğir’de Mahmut Çelikcan ve Ahmet Zenbilci arasında tercih yapmak durumunda. Ahmet Zembilci’yi Yüreğir’e kaydırır iseler Sarıçam’da seçim rizikolu…

Ahmet Ünal ismi konusunda sıkıntı var Sarıçam adına.
Çukurova’da aday bulamıyorlar…

Bu işi bu kadar çıkmaza sokmanın altında yatan sebepleri bilmiyorum ama Ak Parti’nin bu seçimde ciddi sıkıntılı evreden geçip aday bulmada rahatsızlık yaşadığını düşünmeye başladım.

İnsanlarında artık sabrı kalmadı. Bu işi bu kadar uzatmanın yararını sanırım ancak uzatanlar görecek, parti değil!

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık