Seyhan
Salim Büyükkaya

BURASI 5 OCAK FATİH TERİM NE AYAK?


Salim Büyükkaya
2 Şubat 2014 Pazar 09:17

Adana 5 Ocak Stadı'nın ismine Fatih Terim de eklendi. Bir vinç vasıtasıyla yeni tabela Adana 5 Ocak Stadyumu'na asıldı. Adana Demirsporlular da Adanasporlular da buna karşı çıktılar.
Hatta Adanasporlular ile Demirsporlular arasında "Bizden birinin adı verildiği için mi kıskanıyorsunuz?" tartışması bile çıkmadı.
Tepkinin en anlamlısını Demirspor taraftarı isim değişikliğinin hemen ardından Trabzon 1461 maçında dakikalarca "Burası 5 Ocak Fatih Terim ne ayak?" sloganı atarak verdi.
Sonra AKP neylerse iyi eyler deyip beynini bile ipotek ettirmiş üç-beş kişi "Fatih Terim Adanalı değil mi, neden karşı çıkıyorsunuz?" basitliğine soyundu.
Mesele Adanalı olmak, olmamak meselesi değil ki, mesele piyasacılık, mesele bayağılık, mesele pespayelik.
Mesele 5 Ocak isminin tarihi misyonunun nasıl popüler kültüre heba edildiğidir.
Bakın Metin Tükenmez dün Aydınlık'ta Fatih Terim ile ilgili ne yazdı.
Türkiye'nin futbol direktörünün halleri başlıklı yazıdan özellikle Adana ile ilgili bölümü aldım.
Bakın Terim Adana ile ne kadar ilgiliymiş.
"Geçen hafta Fatih Terim Lig TV'nin Maraton programına konuk oldu. Hakan Şükür'ün görevine hükümet tarafından son verildikten sonra-bir programın konuğu hükümet tarafından kovulduktan sonra programın sahibi Şansal Büyüka orada neden oturur bu da ayrı bir tartışma konusudur- dikkat çekecek bir konuğun programa çağrılması gazetecilik açısından olumludur. Ulusal takımlar teknik direktörlüğü ile yetinmeyip "Türkiye Futbol Direktörü" unvanını söke söke(!) almış biri bir programda konuşacaksa herkesin onu dinlemesi son derece doğaldır.
Gelin görün ki, yeni yetme bir yorumcudan çok daha kötü bir başarım gücü (performans) gösteren Fatih Terim tam anlamıyla düş kırıklığı yarattı. Programdan sonra neredeyse kendine tapan bazı gazetecilerle görüştüm, hepsi aynı şeyi söyledi: "Fatih Hoca'ya boşuna destek vermişiz, ondan bir şey olmaz."
Türkiye Futbol Direktörlüğü gibi son derece saçma sapan, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bir unvanla konuşan Fatih Terim'in ilk veciz sözü şu oldu: "Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkeden yüzücü çıkmaz mı.?" Hadi buyurun... Büyük olasılıkla eski bakan Suat Kılıç'ı dinlerken aklında kalmış, ama ölçüp biçmemiş, ne anlama geldiğini düşünmemiş. Zaten bu ülkenin genel sorunlarından biri budur. Futbolun en tepe noktalarına gelmiş insanlar yaşamları boyunca futbola ilişkin 10 dakika bile ciddi boyutlarda düşünmüyorlar. Üstelik ülkemizin en ünlü yüzücüleri Adana'da yetişmiştir. Adanalı denizde değil nehir ve kanalda yüzer, yani tatlı suda...
Türkiye'nin en ünlü yüzücülerinden biri benim de Akademi'den hocam sevgili Ahmet Bozdoğan Yüzme Federasyonu başkanıdır ve Fatih Terim'in de çok yakın arkadaşıdır. Bilmiyorsan arkadaşına sor! Ama Fatih Terim'in yaşamında "bilmemek" diye bir kavram yok! O her şeyi bilir! "Bir tek şey biliyorum, o da hiçbir şey bilmediğimi" diyen Sokrates bu sözüyle bilginin ve bilmenin sonsuzluğunu 2500 yıldır anlattığı halde onu anlamayanların vay haline..."
Adana Demirspor'un su topu takımı yenilmez Armada olarak bilinirdi. Şimdi "Yenilmez Armada"yı Galatasaray kullanıyor (kendine mal etmeye çalışıyor).
Peki Fatih Terim'in bu kadar Demirsporlu(!) dostu varken Yenilmez Armada'yı duymamış olma, bilmeme ihtimali var mı?
Manş'ı geçenler, Kıbrıs'a yüzenler Adanalı değil mi?
Herşeyi bilen adam bunları bilmez mi?
Ama Adanalı durur durur nerede ne söyleyeceğini çok iyi bilir:
"Burası 5 Ocak Fatih Terim Ne Ayak?"YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık