Özcan Aladağ

Ç.Ü'de İdari ya da Adli bir Tahkikat Başlatıldı mı?


Özcan Aladağ
25 Kasım 2013 Pazartesi 16:15

Çukurova Üniversitesi'nin 2012 yılı hesaplarını inceleyerek 2013 yılının Mayıs ayında ortaya koyan Sayıştay'ın kaleme aldığı raporun ana başlıklarını iki gündür bu köşeden dile getiriyorum.

İçeriği hakkında ayrıntılı bilgiler verdiğim Sayıştay Raporu'ndan sonra idarenin hangi tür bir işlem başlattığını, ortaya çıkan bu yanlışlıkları giderme adına nasıl bir uygulama yapıldığını, ilgililer hakkında idari ve adli bir tahkikatın başlayıp başlamadığını inanın merak ediyorum.

Bana ulaşan bilgiye göre üniversite yönetimi sanırsam Sayıştay'ın daha sonra hesapları inceleyerek onayladığını iddia ediyor. Hesapların onaylanması değil benim burada dile getirmeye çalıştığım. Rakamları siz ortaya koyarsınız. Mali bir tablo çıkarırsınız. Sizin mali tablonuz velevki onaylandı. Sayıştay'ın kurumu zarara uğratıldığını ortaya koyan bu raporunu sonrasında onaylanan bütçe ile ortadan kaldırır mı?

Üniversite mal ve hizmet alımı işinde hep aynı kişilerden aynı tür malzeme alınmasına yönelik ciddi sıkıntıların olduğunun bilgisine de sahip olduğum için idarenin bu anlamda şu döner sermaye işletmesine bir el atması gerekmez mi?
Balcalı Hastanesi'nin yeni yönetiminin ‘eski günler geride kaldı, önümüze bakacağız' diyerek yola çıktığı bir ortamda eski günlerden farklı olmayan uygulamalarla karşı karşıya olması da işin bir başka boyutu.

Siz bir teknik şartname hazırlar iken alacağınız malzemenin vasıflarını ortaya koyar iken almak istediğiniz kişiyi izah edecek nitelikte bir şartname hazırlar iseniz o zaman hakkınızda bazı iddiaların ortaya çıkması da doğal olur, spekülasyonların yapılması da.

Bir firma düşünün. Bu firmanın Balcalı Hastanesi'ne ve ÇÜ'nün diğer birimlerine vermiş olduğu malzemeleri hep bu firma versin. Satın alma metodu ve teknik şartlar elbette birileri tarafından denetleniyordur. Buna kimsenin itirazı yok. Lakin ısrarınız eğer sizi hataya düşürecek noktaya gelir ise o zaman ortaya devletin resmi kurumları tarafından eleştirilecek, hatalı bulunacak duruma kadar gelirsiniz.

Çukurova Üniversitesi'nin ve Balcalı Hastanesi'nin diğer uygulamaları ile ilgili geniş çaplı bir bilgi donanımına sahip olduğumuzu da bu anlamda belirtmiş olalım. 
Merakımızı giderme adına bu Sayıştay Raporu'nda dile getirdiğimiz konular ve halen araştırmasını yaptığımız İnşaat-Yapı-Onarım işlerini de kapsayacak bazı konularda ÇÜ'nün yetkililerinin sanırım söyleyecek sözleri olacak.

Yazımıza burada nokta koyarak önümüzdeki hafta içinde ÇÜ'nün ve Balcalı Hastanesi'nin diğer mercek altına alınacak olan uygulamalarını yazacağımızı şimdiden belirtelim. Biz basın mensubu olarak kamuoyunu aydınlatma görevimizi yerine getirdiğimizi düşünüyor ve sorumlu gazetecilik anlayışımız gereğince üniversitenin vereceği yanıtı da bu sütunlardan dile getireceğimizi ve beklediğimizi taahhüt ederek yazımıza şimdilik nokta koyalım.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık