Salim Büyükkaya

Cumhurbaşkanı Gül kampanya için mi geliyor?


Salim Büyükkaya
24 Nisan 2014 Perşembe 10:40

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mayıs ayının ikinci haftasında Afyonkarahisar'da partisinin üst düzey yönetimi ve milletvekilleriyle kampa giriyor. Yaygın beklentiye göre Cumhurbaşkanlığı ile ilgili kararını burada verecek ve açıklayacak. "Parti teşkilatı ve yönetimiyle görüştüm, kararımı verdim" algısı ile seçmene ilk mesajını verecek. Kendisinden sonra partinin başına geçmesi veya yeniden Çankaya'ya çıkması için formül aranması gerektiği söylenen(!) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise iki gün sonra Adana'ya geliyor.
Cumhurbaşkanı Gül'ün Adana ziyareti ile ilgili program henüz netleşmesi ve kamuoyuna da duyurulmadı. Ticaret Borsası'nın kampüsünün temelini atmaya gelecek. Borsa yetkilileri Cumhurbaşkanı onuruna Sheraton Oteli'nde bir yemek verecekler. Ve birkaç etkinlik daha.
Gül, mesajları ve sorulara verdiği yanıtlarla "Şimdilik" kaydı koymakla birlikte bir adım geri atmış görüntüsü çizdi. Yeniden Cumhurbaşkanı olmak veya Erdoğan'dan sonra partinin başına geçmek için konuşmanın erken olduğunu söyledi. Kamuoyuna bu sözler, "Niyetli değil" şeklinde yansıtılsa da, geriye çekilip durumu gözleceği ve adımlarını temkinli atacağı düşüncesi daha yaygın.
Sıradan bir yurt gezisine şimdi "Kampanya başlattı" diyebilir miyiz?
Diyenler olacaktır elbette. Zira zamanlama da, davet edenler de, yemeğin verildiği otel de ilginç. Buralardan yola çıkılarak analizler bile yapılabilir.
Mesela Sheraton'un sahipleri ile Ömer Çelik dostluğuna vurgu yapılıp, "Acaba Ömer Çelik bu yolda Cumhurbaşkanı ile mi hareket edecek?" sorusu sorulabilir.
Geçmişte bazıları Büyük Birlik Partisi'nde mücadele eden isimlerin yönetiminde olduğu Ticaret borsası ile Cemaat arasında bağ kurulabilir(!)
Moda tabirle "Bunlar bir hayli manidar!" denilebilir.
Valiliğin henüz bu konuda devreye girmemesi, program ve akışı konusunda müdahil olmaması bile bir analiz konusu haline gelebilir.
Vali Coş'un Başbakan'a yakınlığından yola çıkılarak, "Cumhurbaşkanı Gül'e destek vermedi" dersen bazıları yer mi, yer!
Hatta, "01 Adana'dan başladı" manşetinin bile gideri olur.
Gül daha önce de Adana'ya gelmiş, kentin ileri gelenleri, yazarları, kanaat önderleri bir hayli umutlanmıştı.
Elimizde nostalji olarak Valilik bahçesinden portakal toplarken çekilen fotoğraflardan başka bir şey kalmadı. Ne borçlar ertelendi, ne metronun devri gerçekleşti, ne verdiği mesajlar, takipçisi olacağını söylediği sözleri takip eden oldu.
Üstelik o günlerde hükümet ile de son derece uyum ve işbirliği içinde idi.
Esasen, Erdoğan'ın yerine kendilerini koymaktan başka hangi konuda anlaşmazlık içinde olduklarını da bilmiyoruz.
Var mı taban tabana zıt oldukları herhangi bir konu?
Dolayısıyla Abdullah Gül üzerinden "Olmazsa olmaz" tartışmalarının bir tabanın beklentilerine yanıt verdiği kanaatinde değilim.
Bu ziyaretin "Kampanya başlangıcı" gibi yansıtılmasının bir anlamı da olmayacaktır.
Cumhurbaşkanı gelecek, kısık sesi ile ciddi mesajlar verir gibi bir konuşma yapacak aklımızda hiçbir iz bırakmadan gidecektir.
Tıpkı Cumhurbaşkanlığı süresince hafızamızda iz bırakmadığı gibi.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık