Salim Büyükkaya

Halet Çambel'i kaybettik


Salim Büyükkaya
13 Ocak 2014 Pazartesi 12:29

Adana'nın yakından tanıdığı ünlü arkeolog Halet Çambel hayatını kaybetti. Karatepe-Aslantaş'ktaki kazılarından tanıdığımız Çambel Hitit yazıtları konusunda dünyanın önde gelen arkeologları arasında yer almıştı. Çambel, bilim insanı özelliklerinin yanında yöre insanına yaklaşımı ile de dikkat çekiyordu. Gazetelerimizde yüzlerce kez konu olan Çambel ile ilgili yörenin ünlü ismi Yaşar Kemal'in de anıları yayınlandı. Yaşar Kemal Radikal Gazetesi'nde Halet Çambel'i anlattığı yazısının bir bölümünde şöyle diyordu:
"Halet, Avrupada okumuştu da, istanbul dilini de en güzel konuşanlardandı.
Birkaç zaman sonra bir baktım Halet’in dili değişmiş, Halet Toros, Çukurova diliyle konuşuyotrdu. Sanki Torosların bir köyünde doğmuş büyümüş. Bir de baktım ki Halet bütün köylüleri Halet ablası olmuş. Durumu bozulan, başı belada olan kadınlar geliyorlar. O bölgenin en iyi insanı, en güvenilen insanı, en sevilen insanı.
Arkeolojide hep toprak altına bakıyorlar. Bunun bir de üstü var. Genellikle arkeologlar toprakların üstlerini görmüyorlar. Halet toprağın üstünü bir insanın gücü yettiği kadar öğrendi, sevdi. Dünyayı anlamak, sevmek nasıl olmalıdır, öğrenmek isteyene onu da öğretti"
Bayağılığın avamlığın zirve yaptığı günümüzde toplumla barışık bilim insanlarının bir bir aramızdan ayrılışına tanık oluyoruz. Ardından birkaç güzel söz edildikten sonra, sıradan bir pop şarkıcısı kadar bile yer tutmayacak mevzularımızda.
Neredeyse bir ömür harcadığı Karatepe-Aslantaş'ta muhteşem bir miras bıraktı.
Bugün takdir edeni, kıymet bileni yeterince olmasa da gelecek kuşaklar, genç arkeologlar bu büyük emeğin kıymetini anlayacak geliştirmek için çaba harcayacaktır.
Türkiye öz değerlerine, bilim insanına yöneldikçe büyük ülke olur.
Ayakkabı kutularını dolduranlara özenen bir nesil yerine, gerçek bilim insanlarına hayranlık duyan bir nesile sahip olduğumuz zaman bu işin üstesinden gelebiliriz.
Yeni nesil para ile herşeyin mümkün olacağına inanır hale getirildi.
Hangi para ve servet ile bir insanın ömrünün 50 yılını arkeolojiye, tarihe, kültüre vermesini temin edebilirsiniz?
Edemezsiniz.
Cumhuriyeti bugüne kadar böyle bir kuşak taşıdı.
Bu ülke bu kadar talan ve yalana rağmen ayakta ise hiç kuşkunuz olmasın, Halet Çambel gibi kendisini ülkesine adayan onlarca vatanseverin sayesinde duruyor.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık