Salim Büyükkaya

Halk TV: İşlevi önemli


Salim Büyükkaya
4 Şubat 2014 Salı 20:21

Gezi protestoları sırasında kimi gönüllü kimi korkusundan tüm yandaş medya kuruluşları ile merkez medyanın penguen belgesellerine sığınması, Türkiye'nin medya gerçeğini gözler önüne sermişti.
Başta Halk TV ve Ulusal Kanal olmak üzere birçoğunun adını bile duymadığımız televizyonlar ön plana çıkmaya başladı. Daha önce çok kısıtlı bir kitlenin izlediği ve varlığından haberdar olduğu Halk TV, "Nerede neler oluyor?" sorusuna kısıtlı imkanları ve elemanları ile yanıt vermeye çalıştı. Dev kanalların canlı yayın araçları , son sistem kameraları en gelişmiş 3G teknolojileri vardı ama olup biteni verecek ya yürekleri ya da niyetleri yoktu.
Oysa halk "Jan Janlı" ekran görüntüleri yerine gerçeği sadece gerçeği merak ediyordu.
Halk TV bu ihtiyacı görüp elinden geldiğince samimi bir tarzda olanları aktarmaya çalıştı. Zaman, zaman yaşanan teknik aksaklıklar, yayın donmaları, ses kesilmeleri "Beceriksizlik" diye yorumlanmadı, tam tersine samimi bir hava verdi.
Bir avuç iyi niyetli ve ideailist televizyoncu, zor şartlar altında bir mücadele veriyordu.
İşte görmezden gelenler, varlığından haberdar bile olmayanların olmazsa olmazları arasına girdi.
Haber kanalları arasında ya birinci, ya ikinci.
Tartışma programları ile yine tüm ölçümlerde üst sıralarda yer alıyor.
Buna rağmen iş dünyasının korkuları ve iktidarın baskıcı politikaları nedeniyle yeterince reklam alamıyor.
Halk TV'nin İstanbul WOW Otel'deki dayanışma gecesinde bütün bu yayınları yapanların sayısının sadece 24 kişi olduğunu öğrendik.
Bir de dışarıdan destek veren gazeteciler, aydınlar, gönül insanları vardı. Mutfaktakilerin sayısı kadar da onlar ve şimdi izleyen milyonlar.
Gecede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Çarşı Gurubuna kadar, kendisini Halk TV'de gören veya Halk TV'de gördüklerinden hoşlanan toplumun çeşitli kesimlerinden insanlar vardı.
Gecede bulunmasa da Halk TV ile organik bağı olmasa da "Yol arkadaşı" diye tarif edilen bir kitleden de söz etmek mümkün.
Müjdat Gezen'in deyimiyle bütün bunları sağlayan, "Ne olması gerek"tiğini hatırlatan ise Recep Tayyip Erdoğan'dı. Zaten gecenin yıldızlarından Gezen, "Bizi bir araya getirdi" diyerek Başbakana teşekkür(!) etti.
Yaşananları anlatmak canlı yayının tekrarı olur diye detaya girmiyorum.
Özetlemek gerekirse, yayın politikasıyla, mücadelesi ve özverisiyle, dayanışma gecesinde oluşan fotoğraf ile Halk TV bizlere "Başka Bir Türkiye Mümkün" ü gösterdi:
Varlık İçinde
Birlik İçinde
Özgür Biçimde
İstanbul'dan, Halk TV gecesinden Adana'ya daha umutlu döndük.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun da belirttiği gibi, "Başta Halk TV Emekçileri" olmak üzere, katkı koyan herkese teşekkür etmek boynumuzun borcudur.
Ellerine, kollarına, yüreklerine sağlık.
Evet; gerçekten boyutu değil işlevi önemli


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık