Salim Büyükkaya

Hayallerimizi geri verin


Salim Büyükkaya
5 Mayıs 2014 Pazartesi 22:50

Polis Eğitim Merkezlerine alınacak lisans mezunu gençlerin(3170 aday) hakları açıklama ile ellerinden alındı. 2013 planlamasında yedek olan 3170 gencin tamamının 2014 planlamasına dahil edildiği açıklanmıştı. Sonra birden karar değiştirildi, kimi işinden ayrılmış, kimi askerden terhis edilmiş, kimi askerlirini tecil etmiş, kimi evlilik planları yapan binlerce gencin hayalleri karartıldı. Hiç tanımadığım o gençlerden birine ayırdım köşeyi.
Bakın Duygularını nasıl dile getirmiş:


Mülakatta heyecan, ter, stres ve gelecek için bir umutlarım vardı. Koştum, yoruldum aç kaldım ve geçtim hepsini. Mülakat sonuçlarımı değil hayatımın geri kalanını açıklıyordu POLİS memuru...
Ve açıkladı tıpkı önceki sene olduğu gibi hepsinden geçmiştim. Ama çok da fazla sevinemiyordum ya önceki gibi sıralamaya giremezsem bir vurgun daha yemeye niyetim yoktu...
Sıralama sonuçları internetten açıklanırken tereddüt ettim. Ellerim öyle bir titremeye başladı ki hastalıktan değil heyecandan. Çünkü POMEM benim için her şey demekti. Ailem heyecanla benden müjdeli haberi bekliyordu.
Girdim ve hayat başıma yıkıldı: 1024 yedek yazıyordu. İşte o anı anlatamam ANLAYAMAZSINIZ...
Hayaller yine yıkılmışken açıklamayı dikkatlice okuyunca biz 13. Dönem olarak girmiştik ama açıklamada 13. Ve 14. Dönem POMEM adayları diye yazıyordu kısaca.
VE EYLÜL' ü bekleyin yazıyordu. Bekleriz abi yeter ki POLİS olalım bekleriz sonunda olsun da bekleriz. Öyle arkadaşlarım vardı ki bende dâhil Kızım olursa adını EYLÜL koyacaktım.
Nitekim beklemeye koyulduk 3000 kişi. Askerde olanlarımız terhis edildi. Bizim askerliğimiz tecil edildi. Bunlar küçük şeyler olarak görülse de size bize KOCAMAN umutlardı alınacağımıza dair. Kısaca biz bunları okuyup UMUTLANIR sevinirdik 3000 kişi olarak. herkes sağlık için sorular sorardı. 13. Dönemlerden haber almaya çalışırdı bize dair. Erken Alım HAYALLERİ kurardık hep beraber.
VE UZUN LAFIN KISASI 29.04.2014 tarihinde bir açıklama geldi, üyesi olmak istediğimiz teşkilattan. Yıkıldık mı desem bittik mi desem, ne dersem diyeyim hiçbir kelime ifade etmez o ciğerimi söken açıklamayı... O an yaşlandığımı, yorulduğumu hissettim şu gencecik yaşımda...
Geri çekilmişti bizim planlama. Oysa bazı arkadaşlarım soruşturmalar başladı diyordu bizlere. Sevinçten muhtara bile haber vermiştim. Beni soracaklar sana Muhtar abi diyerek. Şimdi ben Aileme, arkadaşlarıma, soranlara ne diyecektim? Bırak onlara açıklamayı BEN ne yapacaktım kısaca geleceğim, beklentilerim, umutlarım ne olacaktı. Hani Haziran sonunda erken alım olacaktı DEVREM bende yaza evlenecektim... EN kötü Kasımda girerdik okula DEVREM. BİTTİ demi bitti evet.
İşe almadılar geçicisin diye askere almadılar Polissin diye, kız vermediler işin yok diye. Bize bekleyin dediler kısaca bekleyin EYLÜL' ü.
Aslında sadece benim hayallerim değil Ailemin hayalleri de yıkılmıştı ve ben gibi 3000 üniversite mezunu DEVREMİN ve ailelerinin...
Aradan geçen 7 ay sonunda gelen açıklamayla biz birlik olduk ve ulaşabildiğimiz her yere sesimizi duyurmaya çalıştık. Bize yapılan iftiralar vardı siz şucu , bucusunuz diye emin olun biz sadece T.C vatandaşı POLİS olmak isteyen 3000 kişiydik ve halende öyleyiz. Hiçbir yerle bağlantımız yoktu ve halen de yok. Zaten o şu ve ya bucu olanlar yüzünden giremedik mesleğe liseden beri denememize rağmen... şimdi tam onların oyunlarından kurtulduk dedik ama bu seferde hakkımız elimizden alındı.
BU YAZIM KİME ULAŞIYORSA 3000 ÜNİVERSİTE MEZUNU GENCİN HAYALLERİNİ GERİ VERSİN
GEREĞİNİ BİLGİLERİNİZE ARZ EDERİM
İBRAHİM YELLİ


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık