Salim Büyükkaya

KONGRE HESAPLARI MI ETKİLİ OLDU?


Salim Büyükkaya
23 Ocak 2014 Perşembe 12:52

Cumhuriyet Halk Partisi'nde adayların belirlenmesinde yerel seçimler sonrası gündeme gelecek kongre hesaplarının etkili olduğu konuşuluyor. Gündemde olmayan ve yeniden Çukurova'ya talip olan Yıldıray Arıkan'ın Büyükşehir adayı gösterilmesi hem yerel hem genel kongre hesaplarında en uygun formül olarak dikkat çekiyor.
Yıldıray Arıkan parti içi yarışlarda hiç dikkat çeken bir rol oynamadı.
Arıkan'ın kişisel özellikleri de teşkilatlanma modeli de parti içi yarışlarda müdahil olmaya uygun değil.
Seyhan Belediye Başkan Adayının belirlenmesi sürecinde etkin rol alan il ve Seyhan ilçe örgütünün, parti içi yarışta da her zaman iddia sahibi olan Zeydan Karalar'ın kazanması bu ihtimali daha da güçlendiriyor.
Adana'da parti içi dengeler gözetildiğinde Seyhan'da etkili olan yapının ilin tamamında etkili olduğu açık bir gerçek. Karalar, diğer aday adaylarının hepsinden daha iyi bu işi kotaracak bir siyasetçi.
Zeydan Karalar'ın Seyhan'da seçim alacak noktada olması parti içi hesabı olanları tedirgin etti.
Çünkü bir yıl sonra da milletvekilliği seçimleri yapılacak.
Karalar'ın Seyhan Belediye Başkanlığı gücü, örgütçülüğü ve etrafındaki geniş yelpazeyi buluşturmasıyla Adana'nın en etkili gücü olacağından çekinen çevreler Yıldıray Arıkan formülüne sıcak baktılar.
Parti içi mücadelede etkisiz bir Büyükşehir Belediye Başkanı(Şimdilik Adayı) kongre hesapları yapanların rahatlıkla kabul edecekleri bir seçenekti.
Adı geçen aday adayları arasında Turgay Develi dışında parti için mücadelede güç oluşuturabilecek bir isim de yoktu. Mevcut yapının (Yüreğir ve Sarıçam hariç) Turgay Develi'ye böyle bir güç vermeleri ise düşünülemezdi.
Yerel hesapların aynı şekilde genel merkez düzeyinde de yapıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Parti Meclis'nin yapısı biliniyor.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun plan ve projeleri parti meclisindekilerden daha çok yakın çalışma arkadaşları konumundaki danışmanlarında kabul görüyor. Bu kadroların da belirleyici olma noktasında (aday oylamalarında) bir rolleri yok.
Adaylarla ilgili kararlar Adnan Keskin, Gökhan Günaydın, Bülent Tezcan, Bihlun Tamaylıgil ve Umut Oran'dan oluşan 5'li komisyondan çıktıktan sonra MYK ve Parti Meclisi'nde oylanıyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nde MYK ve PM'de görev alan hemen her ismin de kongre hesapları bulunuyor.
Sözün özü diğer illerde kısmen Kılıçdaroğlu'nun dediğini yapan (Hatay gibi) MYK ve PM söz konusu Adana olunca hepsinin önünde anketler ve saha araştırmaları ile ilgili raporlar olmasına rağmen kongre hesaplarını aşamamıştır.
Bu durum seçimlerin hemen ardından tüm örgütlerde kapsamlı değişiklikler ve düzenlemeler yapmayı planlayan Kemal Kılıçdaroğlu'nun işini bir hayli zorlaştırmıştır.
Maalesef tüm partilerde olduğu gibi CHP'de de gözden ve gönülden uzak Adana'da parti içi mücadele baskın çıkmıştır.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık