Özcan Aladağ

Vatandaşlar keriz siyasiler akıllı!


Özcan Aladağ
20 Şubat 2014 Perşembe 17:22

Bugün siz kıymetli okuyucularımla siyasi partilerin belediye meclis üyelikleri listelerini değerlendirip sonrasında yaşanan olayları kendimce yorumlayacağım.
Bu yazıyı yazar iken başlığı ‘vatandaş keriz, siyasetçiler akıllı!' diyerek atmak istedim.
Listelerin bir adet değerlendirmesi ‘kestirmeden' gidilir ise aynen öyle.
Listelerden memnun olan Ak Partili, CHP'li ve MHP'liler yok denecek kadar az. Sadece listeye girenler memnun. Bu memnuniyeti yaşayanlarda listede seçilme umudu olanlar.
Ak Parti'nin listesini değerlendirelim öncelikle.
Ak Parti'de adeta tasfiye gibi liste çıktı seçmenin önüne. ‘Gel bu listeye oy kullan' diretmesi gibi liste yapanlar, kendilerine yakın, beraber yol ilerleyebilecekleri isimleri almışlar listelerine.
Ak Parti'nin içinde bugüne kadar önemli yerlerde bulunan, oy potansiyeli olan kişilerden daha çok aday konumundaki kişilerin çalışabileceği isimler tercih edilmiş. Hani bir deyim var ya, ‘deve dişi gibi' diye. Bu tabire uyacak isimler saf dışı bırakılıp adeta yenilik hareketi gerçekleştirmişler.
Seyhan'ın listesi bu tabire uyan bir liste olmuş. Azim Öztürk Beyin listeye müdahil olma gibi bir şansı ancak belirli isimler üzerinden hareket ederek gerçekleşmiş gözüküyor. Çukurova listesi ile Yüreğir listesinde de bana göre Ak Parti'ye oy getirecek isimler yerine adayların yanında taşıdıkları isimlere yer açmak adına yapılan bir çalışma gibi olmuş ve karşımızdaki liste bunu anımsatıyor.
Sarıçam'da Ahmet Zenbilci'yi de bu liste sıkıntıya sokacak nitelikte. İlçelere Adana'dan transfer edilen meclis üyeleri ile o ilçenin partilisine adeta ‘sizden önce bunlar var' denilerek ellerinin tersiyle itilmişler.
Cumhuriyet Halk Partisi'nin listesinde öyle sıkıntılar var ki, telafisi ne kadar mümkün olur bilinmez. Kel alaka denilecek isimlerle yola çıkmış CHP. Partinin eli ayağı olacak nitelikteki isimlere yer vermeyen teşkilatlar, Büyükşehir ve ilçe adayının tercihleriyle oluşan listelerle seçmenin önüne çıktılar.
Seyhan teşkilatının vermiş olduğu seçim kurulunda bir liste halen bekliyor. İkinci bir listeyi il yönetimi adına bir arkadaş vermiş. Şimdi hukuken bu listelerden hangisi geçerli diye beklemek gerekiyor.
Toplumun her kesiminin tepki gösterdiği isimlerin listede yer almasını da ‘biz yazmadık genel merkezde şu kişi yazdı' diyerek savunmaya kalkan yöneticilerin bu listelerle ne kadar başarı olacağı daha çok tartışılacak.
Seyhan CHP'nin listesindeki sıkıntıyı Zeydan Karalar'ın kendisi de seçim döneminde yaşayacak gibi gözüküyor. Zeydan Beyin adına adaylıktan çekilen isimlere dahi yer verilmemesi sanırım ileriki dönemlerde Seyhan'ın şekillenmesinin biraz işareti gibi geliyor bana.
Çukurova'daki listesi ile ikinci bir sıkıntı. Serdar Seyhan'a ve Mehmet Esendemir'e duyulan tepkilerin sesi biraz daha dozu artarak kendini hissettiriyor. Mehmet Esendemir'i bir kez daha kutlamak istiyorum aslında ben. Kimsenin listeye girmesine imkan vermediği Esendemir, Gürsel Tekin'in sayesinde listedeki yerini almış. Hüsnü Karadeli'nin de listede yer almasının gerekçesi olarak genel merkezin tercihi gösteriliyor. Bunu da dipnot olarak vermiş olalım. Hüsnü Karadeli'nin Çukurova CHP listesinde yer almasını şahsım adına yanlış bulmuyorum. O mecliste Karadeli'nin olması gerekir miydi? Bana göre gerekirdi. İyi de etmişler.
Yüreğir listesinde İl Başkanı Orhan Sümer'in direk olarak etkisinin olduğunu ve listeye müdahil olduğunu düşünüyorum. Yazılan isimlere bakılacak olunursa bu his direk olarak insanlara geçiyor.
CHP'de kadınların sesi ciddi anlamda yükseleceğe benziyor. İl Kadın Kolları Başkanı Rukiye Cinkılıç Hanım dün il binasında bayanları toplayarak liste değerlendirmesi yaptı ve bu değerlendirmeden sanırım kadınların listelerde temsil noktasında sıkıntı olduğu sonucu çıktı. Bu toplantı sonucu değiştirir mi? Onu da zaman içinde göreceğiz.
Hangi listeyi yapar iseniz yapın bir başkasının da o yapılan listeye itirazının olacağını düşündüğümüzde yapılan listeleri bizim değil, partililerin eleştirmelerinin daha doğru olacağı düşüncesindeyim. Bu nedenle az zayiatsız liste yapmanın da pek mümkün gözükmediğini bilenlerdenim.

Gelelim MHP'nin listelerine. Adeta depremin yaşandığı parti oldu MHP.
İlçe başkanının görevden alınmasına neden olacak boyuttaki bu depremin artçıları gelecek diye düşünüyorum. Yerel seçimler sonrasında il başta olmak üzere ilçe teşkilatlarında da revizyonun yaşanacağını düşünüyorum. Bu listenin karşı duruşu sanırım bu seçimlerde kendisini gösterecek.
Yalçın Akyol gibi herkesin ismi üzerinde söz söyleyebileceği bir ismi Seyhan MHP listesinin birinci sırasına yazanların bunun savunmasını yapacaklarını, yapmak zorunda olduklarını düşünüyorum. Oyları artırma adına eğer bu karar verilmiş ise yanlış bir tercih yapılmıştır. Bülent Özülkü ve Yalçın Akyol'un MHP'ye katkısı ancak maddi anlamda yardım şeklinde olabilir. Aksi düşünülemez. Ancak parasal yardımı olacak olan Bülent Özülkü'nün istekleri yerine gelsin diyerek eğer bu liste oluşmuş ise yazık ki ne yazık...
MHP'nin Yüreğir listesi diğer ilçelere göre az zayiatsız liste konumunda gözüküyor bana göre. Salih Gökçe'nin Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde yer alması gerekiyordu. Parti adına, teşkilatlar adına.
Zihni Aldırmaz'ın oğlunun listeye alınmasına hükmedenleri de şiddetle eleştiriyorum. Düne kadar Aldırmaz konusundaki duruşları farklı olanların seçimler öncesinde bu duruşlarını aniden değiştirip partilerinden istifa ederek MHP gömleğini çıkaranlara sahip çıkmanın sanırım bir izaha ihtiyacı olsa gerekir.
Adana'daki partilerin listelerinde yaşanan sıkıntılar seçim sandığına direk olarak yansıyacak. Bakın görün, bir ilçede belediye başkanın aldığı oydan daha fazla veya daha az belediye meclis üyeleri listelerine oy verilecek. Bu da seçimin kaderini değiştirecek.
Bu arada Aytaç Durak'ın bağımsız aday olmasını da yabana atmayın. İlçelerde kimlerle ittifak yaparak seçime gireceğine Durak bir karar versin, bakın görün o zaman siz patırtıya, gürültüye.
Yani listelere girenler çok sevinmesin.
Bütün olumsuzluklarına rağmen tüm siyasi partilerin listelerinde yer alan adaylara başarılar diliyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık