Salim Büyükkaya

YENİ YIL YENİ UMUTLAR


Salim Büyükkaya
7 Ocak 2014 Salı 12:22

2013'ü geride bıraktık.
İçinde umudu da barındıran sancılı bir yıl oldu.
Kimileri kasalar dolusu, kutular dolusu kazansa da Türkiye için parlak bir yıl değildi.
Yeni yılın ilk saatleri ile birlikte yeni düzenlemeler (zamlar) ile kötü geçen 2013'ün faturasının yine yeniden her zaman olduğu gibi vatandaşa çıkacağı belli oldu.
Ülkenin kaynakları sürekli bir yerlere pompalanırken vatandaşın kaybının hangi boyutlarda olduğunu icra dosyalarından, kredi borçlarından anlıyoruz. Ülkenin sıcak para cenneti olmasını savunanlar bu paraların kimler için geldiğini de şimdi daha net görüyorlar.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen 2013'ün içinde umudu barındıran bir yıl olduğunu söyledik.
Eşi benzeri görülmemiş bir güç ve etki alanına sahip olduğu söylenen iktidarın gezi sürecinin ardından nasıl içerde ve dışarıda tartışılır hale geldiğini gördük. Bu kadar kısa sürede bu aşınmayı yorumlamakta zorlananlar oldu. Ardından patlayan yolsuzluk skandalları muktedirin iktidara neden bu kadar sıkı sarıldığını ve ölüm kalım meselesi olarak gördüğünü de gözler önüne serdi.
Bu aşınmayı ancak iktidarda kaldıkları sürece önleyebileceklerini gördüler. Bir kısır döngünün içerisine düştüler. İktidarda kalabilmek ve yola(!) devam edebilmek için güçlü olmak zorundalar. Güçlü olduğunu ispat etmek için zorbalığın dozunu arttırmak zorundalar. Baskı ve yıldırma politikalarının dozu arttıkça tepkiler de aynı oranda artıyor tahammülsüzlük üst boyutlara çıkıyor. Ne yapsalar çıkış yok. Bu süreçte en büyük zararı ne kendileri, ne yandaşları ne dış mihraklar diye suçladıkları kesimler görüyor. Yine sıkıntıyı vatandaş çekiyor. Milletin gencecik çocukları ölüyor, masumlar sağdan soldan toplanmış bir sürü olumsuz isimle birlikte aynı torbaya konulup yıllarca cezaevlerinde çürütülüyor.
Son süreç yıllardır sürdürülen ayrıştırma politikalarını da boşa çıkardı. Dindar ve mütedeyyin kesim daha önce bir şekilde ikna edilip iktidarın devamı sağlanıyordu. Şimdi yolsuzluklara dindarlık görüntüsü verilemiyor.
2014'ün umut vaat etmesi için şimdi daha çok neden var.
Halkın çok önemli dinamik bir kesimi gücün kendisinde olduğunu gördü.
Şimdi bu gücün doğru kanalize edilmesi gerek.
Eleştirel bakış açısı sürdürülmeli ancak çözüm ve yeniden çıkış için de kafa yorulmalı.
Ülkenin aydınları, yurtseverleri bu tahribatın nasıl durdurulacağı ve onarım sürecinin nasıl başarılacağını düşünmeli, topluma güven verici açıklamalarla yol ve yönteme odaklanmalıdır.
Toplumlar en sıkıntılı günlerden çıkışın fırsatlarını yine o sıkıntıları yine o sıkıntıların içerisindeyken bulurlar.
Acılarına rağmen 2013 önümüze böyle bir fırsat da sundu.
Yeni yılın herkesin gönlüne göre bir yıl olmasını diliyorum.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık