Ana Sayfa Gündem Çiftçi için ürün sulamak dert oldu!

Çiftçi için ürün sulamak dert oldu!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sulama amaçlı suyun çiftçiler için dert olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 10 Haziran 2022 Cuma 13:35

 

Çiftçi için ürün sulamak dert oldu!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sulama amaçlı suyun çiftçiler için dert olduğunu belirtti. 

Elektrikle su çıkarılan kuyuların orta Anadolu’da tarımda yaygın kullanıldığına dikkat çeken CHP’li Gürer, sulama suyu masraflarındaki fahiş artışın, üreticiyi ekim yapmaktan uzaklaştırmaya başladığını ileri sürdü. 

Gürer, şunları söyledi:

“Üreticinin, tarımsal sulama amaçlı kullandığı elektrik faturalarına ödediği para, neredeyse tarlasındaki ürünün satış fiyatına denk geliyor. Çiftçi mağduriyet yaşıyor.

Elektriğe gelen zamlar, tarladaki ürünün fiyatına denk geldiği için ileriki aşamada, üretici ciddi mağduriyet yaşamaktadır. Bu nedenle sulama suyu sürecini uzatmaktadır. Bu durumda ürün gelişimini etkilemektedir. Bitkisel ürünlerde sulama suyu ürün gelişimi sürecinde önemli etkendir. Sulama verimi artırmaktadır. Gübre ve mazottan sonra elektrik ücreti de çiftçiyi mağdur etmesi üretimi güçlendirmektedir. Ekim sürecinde mevsimsel olarak yağmur yağmaz ise  sorun artmaktadır. Çiftçinin bugün için en önemli sorunlarından biri olan sulama amaçlı kullandığı elektrik ücreti sorunu mutlaka çözülmelidir. Akaryakıt zamları da üreticinin çiftçinin belini bükmektedir. Akaryakıta gelen zam her şeye yansıyor. 1 lt motorin pompa satış fiyatı bir yıl önce 7,32 lira iken bugun 28,08 liraya çıkmıştır. Artış %283  oranındadır. 1 lt motorindeki vergi bir yılda  %208 artış göstermesi çiftçi maliyetine önemli ölçüde etkimektedir. Gübrede bir yılda % 342 artış da dikkate alındığında elektrik, gübre, mazot ile diğer girdi kalemlerini  dikkate aldığımızda çiftçinin ne kadar zor koşullarda üretimde kalmaya çalıştığı görülecektir. Bu artmış raftaki ürüne yansıdığında vatandaş Gıdaya erişim sorunu da artacaktır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Seyhan’da hizmet ve projelere devam

Seyhan’da hizmet ve projelere devam

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık